- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Ședință la PSD, după înfrângerea de la alegerile pentru Capitală. Ce vor decide social-democrații

09 Dec, 09:11 • Stefan Simion
Liderii PSD se reunesc marți, la București, în prima ședință de după alegerile locale parțiale are au însemnat pentru social-democrați, dincolo de victoriile din țară, uriașul eșec din cursa pentru șefia Primăriei Capitalei.
Ședință la PSD, după înfrângerea de la alegerile pentru Capitală. Ce vor decide social-democrații

Alegerile locale parțiale de duminică au însemnat, pentru PSD, o sumă de victorii în țară, din care iese în evidență cea a lui Marcel Ciolacu în cursa pentru șefia Consiliului Județean Buzău, dar și uriașul eșec din București – înfrângerea lui Daniel Băluță la scrutinul pentru alegerea noului primar general.

Daniel Băluță a obținut, duminică, 20,51 la sută din voturile bucureștenilor veniți la urne, după liberalul Ciprian Ciucu (36,16 la sută) și Anca Alexandrescu (21,94 la sută), susținută de AUR.

”Le mulțumesc românilor care au votat la aceste alegeri parțiale. Faptul că au ieșit pe vot pe frig și ploaie este un gest care merită toată aprecierea noastră.
PSD a fost votat în 12 UAT-uri (un Consiliu Județean, un oraş şi 10 comune) şi ne onorează încrederea care ne-a fost acordată.
Îl felicit pe Marcel Ciolacu pentru victoria așteptată la președinția Consiliului Județean Buzău! Mă bucur că buzoienii i-au acordat încrederea și sunt sigur că Marcel va face performanță, așa cum a reușit și ca prim-ministru!
În ceea ce priveşte Capitala, bucureştenii au decis și le respectăm opțiunea!
Îi mulțumesc lui Daniel Băluță pentru că a avut o campanie bazată exclusiv pe proiecte concrete pentru dezvoltarea capitalei, nu pe atacuri politice.
Primarii PSD de Sectoare vor fi, în continuare, parteneri onești ai bucureștenilor, dar și ai noului Primar General”, a spus președintele PSD, Sorin Grindeanu, după anunțarea rezultatelor.

Ședința Biroului Permanent Naţional al PSD are loc marți, de la ora 10:00, într-un context completat de tensiunile din coaliția aflată la guvernare.

Social-democrații au cerut constant ca propunerile lor de relansare economică trebuie luate în calcul și adoptate de guvern, subliniind că măsurile de reformă nu înseamnă doar taxe, impozite și tăieri.

Mai mult, cei de la PSD au criticat modul în care ministrul USR Diana Buzoianu a gestionat criza apei potabile în judeţele Prahova şi Dâmboviţa, care a reprezentat, practic, un nou prilej de contre în interiorul coaliției.

Pe de altă parte, coaliție aflată la guvernare are de dat, săptămâna viitoare, testul unei noi moțiuni de cenzură,

Întrebat dacă el crede că vor fi parlamentari ai coaliţiei care ar putea vota moţiunea de cenzură, Sorin Grindeanu a spus: ”Nu pot să răspund numele altor parlamentari decât, în principiu, în numele parlamentarilor PSD. Eu nu pot să râspund în numele celor de la USR sau UDMR. Eu nu cred aşa ceva. Cred că coaliţia trebuie să meargă mai departe”.

La rândul său, premierul Ilie Bolojan afirma că soliditatea acestei coaliţii va fi testată atunci când se va ajunge la un vot pe moţiunea de cenzură, el arătând că se bazează pe faptul că toate partidele din coaliţie sunt responsabile şi admit nevoia de stabilitate politică, notează news.ro.

Citește și Ciprian Ciucu vrea să transforme Bucureştiul într-un „oraş al bicicliştilor şi pietonilor”. Cum vrea noul primar să rezolve problema parcărilor

Urmărește Daily Business pe Google News
Tags:
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult