- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

PSD și PNL ar fi ajuns la o înțelegere privind comasarea alegerilor din 2024. Ce au decis liderii coaliției

06 Feb, 21:27 • Adrian Popovici
Liderii PSD și PNL au ajuns la un acord legat de comasarea alegerilor și asupra unui calendar pentru cele patru scrutinuri din 2024. Astfel, se preconizează ca alegerile europarlamentare ar putea să fie combinate cu cele locale și să aibă loc pe 9 iunie, în timp ce alegerile parlamentare ar putea coincide cu primul tur al alegerilor prezidențiale în luna noiembrie. Această înțelegere deschide calea pentru discuții în cadrul Coaliției privind modul în care PSD și PNL vor colabora în viitoarea guvernare.
PSD și PNL ar fi ajuns la o înțelegere privind comasarea alegerilor din 2024. Ce au decis liderii coaliției

Liderii PSD și PNL au ajuns la un acord legat de comasarea alegerilor și asupra unui calendar pentru cele patru scrutinuri din 2024. Astfel, se preconizează ca alegerile europarlamentare ar putea să fie combinate cu cele locale și să aibă loc pe 9 iunie, în timp ce alegerile parlamentare ar putea coincide cu primul tur al alegerilor prezidențiale în luna noiembrie. Această înțelegere deschide calea pentru discuții în cadrul Coaliției privind modul în care PSD și PNL vor colabora în viitoarea guvernare, transmite HotNews.

Până în 2004, când durata mandatului președintelui României era de patru ani, alegerile parlamentare erau programate în același timp cu primul tur al alegerilor prezidențiale. Ulterior, odată cu intrarea în vigoare a modificării care a extins mandatul președintelui la cinci ani, cele două tipuri de alegeri nu au mai coincis vreodată. Schimbarea constituției în 2003 a dus, în cele din urmă, la discuțiile din ultimele luni despre comasarea alegerilor.

PSD și PNL ar fi decis comasarea alegerilor. Sursă: Arhivă
PSD și PNL ar fi decis comasarea alegerilor. Sursă: Arhivă

Te-ar putea interesa și: Alegeri locale 2024. PSD și PNL negociază candidați comuni pentru mai multe primării din țară. Ce primari și-ar putea pătra posturile

Ce mai negociază PSD și PNL pe lângă comasarea alegerilor?

În culise, social-democrații și liberalii, pe lângă comasarea alegerilor, continuă să poarte discuții privind o posibilă alianță politică și un protocol de colaborare între cele două formațiuni. A fost analizat și modelul vechi al alianței politice realizate de Victor Ponta și Crin Antonescu, fostul USL.

Potrivit surselor citate, PSD și PNL nu au în vedere participarea pe liste comune la alegerile locale sau parlamentare; în schimb, fiecare partid își va prezenta proprii candidați, în cea mai mare parte, pentru pozițiile pe care le ocupă deja. Celelalte zone în care partidele de opoziție dețin funcții publice vor fi discutate și împărțite, iar candidații vor fi desemnați fie de PSD, fie de PNL, în funcție de negocierile punctuale.

Stabilirea candidatului pentru alegerile prezidențiale ar putea interveni după scrutinul din 9 iunie printr-un protocol care ar clarifica faptul că și premierul va fi desemnat de partidul care nu va avea candidat la Președinția României.

Conform surselor menționate, discuțiile despre comasarea alegerilor sunt încă în desfășurare și ar putea continua și în zilele următoare. Este important de subliniat că PNL nu este dispus să renunțe la candidatura pentru prezidențiale.

Citește și: Comasarea alegerilor din 2024 rămâne în aer. Marcel Ciolacu: „Ne folosim prea multă energie pe acest subiect”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
Nicușor Dan la Erevan: Creșterea rezilienței energetice este o prioritate de maximă importanță
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
8 ținute elegante cu pantaloni scurți de damă
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile directe, echivalentul a peste 25 miliarde de euro
Olanda își menține poziția de principal investitor străin în România, cu aproximativ 20% din investițiile ...
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după prima jumătate de oră
BVB a deschis ședința de luni în scădere, pe majoritatea indicilor. Rulaj de 11,4 milioane lei după ...
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Renault Group – reducere de 30% la acțiuni și titluri gratuite pentru angajați în 2026
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Ce trebuie să știe pacienții despre implantul dentar Fast & Fixed la Dental Premier București?
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Trump lansează „Project Freedom”: SUA vor escorta navele neutre în afara Strâmtorii Ormuz
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură
Ciprian Ciucu: lipsesc 5–10 voturi pentru respingerea moțiunii de cenzură