- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Victor Ponta, luat prin surprindere de reacția parlamentarilor USR: „Nu au vrut să știe de ce s-au anulat alegerile, deși aveau candidat în turul doi”

17 Sep, 10:43 • Aprozeanu Razvan
Victor Ponta a declarat într-o emisiune că partidele din coaliție nu și-au manifestat interesul pentru a afla motivele anulării alegerilor și chiar ar fi împiedicat înființarea unei comisii de anchetă. Fostul premier a arătat surprinderea sa, subliniind că nici măcar USR, care a avut un candidat în turul doi, nu a căutat să descopere adevărul.
Victor Ponta, luat prin surprindere de reacția parlamentarilor USR: „Nu au vrut să știe de ce s-au anulat alegerile, deși aveau candidat în turul doi”

Opoziția ar fi propus formarea unei comisii cu scopul anchetării situației anulării alegerilor, dar reprezentanții PNL și PSD din Parlamentul României ar fi refuzat.

„La Parlament să nu mai votăm legi, că vine Guvernul Bolojan și n-au voie să-i ridice din bănci PSD, PNL. Și am ajuns, la un moment dat, a propus cred că AUR, sau nu știu cine, a zis: „Domnule, să facem la Parlament, dacă tot nu mai votăm legi, să facem o comisie de anchetă legată de anularea alegerilor.” Toți PSD-iștii prin jurul meu erau ok. „Da, mă, așa e, că totuși să alegi alea în care a pierdut Ciolacu al nostru.” Pac, a apărut Grindeanu în sală: „Nu.” Nu, dar de ce nu? Eu am votat pentru, dar, mă rog, PNL nu.”, a povestit Ponta în emisiunea lui Marius Tucă.

Citește și: Victor Ponta, către Marcel Boloș: O mare ipocrizie și o fugă de răspundere pentru dezastrul bugetar

Victor Ponta surprins de reacția coaliției

Fostul premier a fost surprins mai ales de reacția USR. Deci Elena Lasconi intrase în turul doi, partidul nu a fost interesat să afle ce s-a întâmplat.

„Dar cel mai tare a fost când USR-ul a venit și a zis: „Nu, nu ne trebuie așa ceva.” Și cineva de la AUR, nu mai țin minte cine, dar mi s-a părut foarte logic, a venit la microfon și a zis: „Știți că s-au anulat alegerile la care candidatul vostru de la USR, Elena Lasconi, intrase în turul 2. Voi nu vreți să știți?” „Nu, nu vrem să știm.” Și atunci a zis, bine, băieți, am înțeles. Voi nu vreți să știți. Deci, dacă nici nu vreți să știți când s-au anulat alegerile, când era candidata voastră”, a mai relatat Ponta pentru sursa citată mai sus.

Citește și: Ce vrea să facă Victor Ponta din banii pe care îi va primi ca despăgubiri din partea statului român: ”Să fie expuse fotografiile torționarilor Kovesi, Onea, Negulescu”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
CGMB a respins candidatura Bucureștiului la găzduirea Forumului Orașelor 2027
CGMB a respins candidatura Bucureștiului la găzduirea Forumului Orașelor 2027
Germania propune o Europa cu două viteze. Un grup de șase economii pentru decizii rapide și influență globală
Germania propune o Europa cu două viteze. Un grup de șase economii pentru decizii rapide și influență ...
CSM, conflict intern pe accesul la dosare: procurorii acuză judecătorii că le-au blocat accesul la ECRIS
CSM, conflict intern pe accesul la dosare: procurorii acuză judecătorii că le-au blocat accesul la ...
Ministerul Justiției analizează reducerea vârstei de răspundere penală a minorilor
Ministerul Justiției analizează reducerea vârstei de răspundere penală a minorilor
România, veriga slabă a Balcanilor. Podurile lipsă care blochează miliarde și securitatea UE
România, veriga slabă a Balcanilor. Podurile lipsă care blochează miliarde și securitatea UE
CGMB a respins majorarea tarifului STB. Ciucu avertizează că societatea se află într-o situație financiară critică
CGMB a respins majorarea tarifului STB. Ciucu avertizează că societatea se află într-o situație ...
ElectroPutere Mall Craiova se extinde la 62.000 mp, după o investiție de 22 mil. euro, și intră în top trei centre comerciale din afara Bucureștiului
ElectroPutere Mall Craiova se extinde la 62.000 mp, după o investiție de 22 mil. euro, și intră în ...
Otokar preia controlul Automecanica Mediaș: turcii plătesc circa 85 mil. euro pentru 96,77% din compania românească din industria de apărare
Otokar preia controlul Automecanica Mediaș: turcii plătesc circa 85 mil. euro pentru 96,77% din compania ...
Drumul Expres Arad–Oradea, complet contractat. A fost semnat ultimul lot
Drumul Expres Arad–Oradea, complet contractat. A fost semnat ultimul lot
Colliers: Piața terenurilor intră într-o fază de prudență activă. Tranzacțiile din 2025 au fost la nivelul din 2024, cu revenire puternică spre final de an
Colliers: Piața terenurilor intră într-o fază de prudență activă. Tranzacțiile din 2025 au fost ...
Elveția ia în calcul majorarea TVA timp de zece ani pentru a finanța reînarmarea
Elveția ia în calcul majorarea TVA timp de zece ani pentru a finanța reînarmarea
Investițiile BERD în România au atins un record de 955 milioane de euro în 2025
Investițiile BERD în România au atins un record de 955 milioane de euro în 2025
Friedrich Merz: Europa trebuie să învețe „limbajul politicii de putere” pentru a conta în noua ordine mondială
Friedrich Merz: Europa trebuie să învețe „limbajul politicii de putere” pentru a conta în noua ...
StableDesk și noua normalitate a muncii moderne
StableDesk și noua normalitate a muncii moderne
Avocata Adriana Georgescu și falsul general SIE, reținuți. Cei doi au fost prinși în flagrant, în timp ce primeau 60.000 de euro
Avocata Adriana Georgescu și falsul general SIE, reținuți. Cei doi au fost prinși în flagrant, în ...
Remus Ștefureac, director INSCOP Research: Nu vorbim doar de nemulțumiri conjuncturale ale românilor, ci de o neîncredere cronicizată în instituțiile reprezentative
Remus Ștefureac, director INSCOP Research: Nu vorbim doar de nemulțumiri conjuncturale ale românilor, ...
Statul Major al Ucrainei confirmă distrugerea unui avion de vânătoare rus Su-34. Incidentul s-ar fi produs în apropierea apelor teritoriale românești
Statul Major al Ucrainei confirmă distrugerea unui avion de vânătoare rus Su-34. Incidentul s-ar fi ...
Bolojan, de acord cu Rutte privind dependența militară a UE de SUA, dar crede într-un rol european sporit
Bolojan, de acord cu Rutte privind dependența militară a UE de SUA, dar crede într-un rol european ...