- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Diverse

Cât costă cel mai scump salam din România și unde se găsește. Nu conține E-uri și conservanți

27 Oct, 08:25 • Cornel Ghimeșan
Românii reușesc să reziste tot mai greu la prețurile și serviciile care cresc pe zi ce trece. Le e din ce în ce mai greu să economisească când au cheltuieli atât de mari.
Cât costă cel mai scump salam din România și unde se găsește. Nu conține E-uri și conservanți

Totul e scump în România de astăzi. De la produse alimentare, la cosmetice, facturi, chirii, etc. Dacă ne oprim la capitolul mâncare, prețurile au explodat pur și simplu în ultimele luni. Nu mai poți să mergi la supermarket și să umpli coșul cu alimente de bază necesare fără să lași acolo sute de lei.

Citește și Alertă în magazinele de haine! ANPC confiscă produse și aplică amenzi uriașe

Un român a postat recent pe Facebook un clip video în care arată care e cel mai scump salam din țară. Se găsește doar în unele magazine și costă 156 de lei kilogramul. Marea lui calitate este că nu are E-uri. Așadar, e un produs natural, care conține doar carne și condimente. Totuși, prețul îi sperie enorm pe cumpărători.

Specialiștii în sănătate vorbesc tot mai des în ultimii ani despre legătura dintre mezeluri și boli grave fiindcă acestea conțin E-uri și conservanți. Majoritatea experților recomandă evitarea acestor alimente procesate și propun variante mai sănătoase.

Szekely Falat este un procesator de carne ce vinde doar mezeluri fără E-uri. E originar din Gheorgheni, județul Harghita, și spune că folosește metoda tradițională a afumatului la rece. Nu vinde doar carne de porc, ci și de pasăre, cal, de oaie, vită și de vânat.

„Produsele noastre sunt afumate tradițional, cu fum natural din lemn de fag, cireș și piersic. Produsele nu conțin nitrit de sodiu adăugat”, scrie pe site-ul oficial.

Citește și Câți bani trebuie să plătească părinții care vor să organizeze ziua copilului la un loc de joacă în 2024: „Un preț nerușinat”

Un internaut căruia îi plac mezelurile a încercat salam secuiesc, care a costat nu mai puțin de 156 de lei per kilogram.

“Salam fără E-uri – salam secuiesc de la Sekely Falat. Am mai cumpărat eu şi conţine spată de porc 60%, carne de porc 20%, slănină 14%, sare şi condimente naturale. Pachetul l-am cumpărat de la Carrefour, este foarte bun. De la această firmă am mai cumpărat salam de mangaliţa”, a spus românul.

Acesta e cel mai scump salam din România, care se găsește în toate magazinele lor, dar și în supermarketuri precum Lidl, Carrefour, Kaufland, Mega Image, Auchan sau Supeco. Nu doar salamul secuiesc e scump, șunca secuiască Szekely Falat costă 155 de lei kilogramul, rulada maramureșeană e 220 de lei, iar mușchiul haiducesc 200 de lei.

 

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Tags:
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
Sindicaliștii din educație protestează miercuri la București: Noua lege a salarizării „condamnă” profesorii la sărăcie
Sindicaliștii din educație protestează miercuri la București: Noua lege a salarizării „condamnă” ...
SpaceX depășește Amazon la capitalizarea bursieră și urcă pe locul 5 global
SpaceX depășește Amazon la capitalizarea bursieră și urcă pe locul 5 global
Caress Society: afaceri de 18,5 mil. lei în 2025, în creștere cu peste 110%
Caress Society: afaceri de 18,5 mil. lei în 2025, în creștere cu peste 110%
O fregată rusă a tras focuri de avertisment către un iaht britanic în Canalul Mânecii
O fregată rusă a tras focuri de avertisment către un iaht britanic în Canalul Mânecii
Liderii G7 au convenit să intensifice presiunea asupra Rusiei și să consolideze sprijinul pentru Ucraina
Liderii G7 au convenit să intensifice presiunea asupra Rusiei și să consolideze sprijinul pentru Ucraina
Veștea: Depunem miercuri la Parlament programul de guvernare și lista de miniștri
Veștea: Depunem miercuri la Parlament programul de guvernare și lista de miniștri
Traian Băsescu atacă dur PNL: „A fost mereu o anexă a PSD”
Traian Băsescu atacă dur PNL: „A fost mereu o anexă a PSD”
Pasajul Basarab intră în reparații din 20 iunie. Restricții de trafic și modificări importante pentru transportul public
Pasajul Basarab intră în reparații din 20 iunie. Restricții de trafic și modificări importante ...
Bacalaureat 2030, stabilit oficial. Ministerul aprobă noile probe pentru prima generație de elevi din reforma 2026
Bacalaureat 2030, stabilit oficial. Ministerul aprobă noile probe pentru prima generație de elevi din ...
Tensiuni în jurul Guvernului Veștea: PSD vede șanse de învestire, PNL avertizează asupra unui „dezastru politic”, iar UDMR refuză participarea
Tensiuni în jurul Guvernului Veștea: PSD vede șanse de învestire, PNL avertizează asupra unui „dezastru ...
ONU avertizează: 2,4 milioane de refugiați vor avea nevoie de relocare în 2027, dar tot mai puține state acceptă să îi primească
ONU avertizează: 2,4 milioane de refugiați vor avea nevoie de relocare în 2027, dar tot mai puține ...
Președintele Nicușor Dan trimite la reexaminare legea minelor. Modificările din Cameră ar încălca principiul bicameralismului
Președintele Nicușor Dan trimite la reexaminare legea minelor. Modificările din Cameră ar încălca ...
Vladimir Putin convoacă alegeri legislative în Rusia pentru 20 septembrie
Vladimir Putin convoacă alegeri legislative în Rusia pentru 20 septembrie
Parlamentul European limitează denumirile pentru produsele vegetale: „Friptură” și „bacon” rămân doar pentru carne
Parlamentul European limitează denumirile pentru produsele vegetale: „Friptură” și „bacon” ...
Yum Brands vinde Pizza Hut către LongRange Capital și Yum China într-o tranzacție totală de 2,7 miliarde de dolari
Yum Brands vinde Pizza Hut către LongRange Capital și Yum China într-o tranzacție totală de 2,7 ...
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea privind reformarea finanțării și controlului centrelor sociale. Licențiere obligatorie și verificări mai stricte pentru beneficiarii de sprijin
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea privind reformarea finanțării și controlului centrelor ...
Alertă ANSVSA: Lidl retrage de la vânzare hrană pentru pisici după descoperirea unor fibre de plastic în produs
Alertă ANSVSA: Lidl retrage de la vânzare hrană pentru pisici după descoperirea unor fibre de plastic ...
Parlamentul European aprobă noul acord comercial UE-SUA. Taxe vamale eliminate pentru produsele industriale americane
Parlamentul European aprobă noul acord comercial UE-SUA. Taxe vamale eliminate pentru produsele industriale ...