- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Încă patru companii pe lista de reformă a guvernului. Care sunt acestea și ce schimbări se preconizează

11 Dec, 16:04 • Stefan Simion
Guvernul a lărgit cu patru nume lista de companii care vor intra în programul de reformă. Astfel, pe listă sunt acum 21 de companii de stat care, într-o primă fază, vor fi supuse unei analize a Comitetului interministerial.
Încă patru companii pe lista de reformă a guvernului. Care sunt acestea și ce schimbări se preconizează

Cele patru companii incluse joi de guvern pe lista reformei sunt Minvest, Romaero, Remin şi Avioane Craiova.

Acestea vor fi intra mai întâi în analiza Comitetului interministerial pentru sprijinirea implementării Reformei 9, condus de vicepremierul Oana Gheorghiu: Minvest, Romaero, Remin şi Avioane Craiova.

Includerea acestor companii s-a făcut printr-un memorandum privind actualizarea listei întreprinderilor publice centrale care vor fi supuse analizei Comitetului interministerial pentru sprijinirea implementării Reformei 9. Lista inițială a fost aprobată în şedinţa Executivului din 5 decembrie.

Citește și Câţi bani vor plăti românii la impozit, după ce CCR a dat undă verde pentru creşterea taxelor locale. Noua formulă de calcul

”Prin acest memorandum, alte 4 întreprinderi publice centrale vor fi supuse analizei Comitetului interministerial pentru sprijinirea implementării Reformei 9. Acestea vor completa lista cu primele 17 întreprinderi publice, care a fost aprobată în şedinţa Guvernului din data de 5 decembrie 2025, ca urmare a unei noi reuniuni a Comitetului. Astfel, sunt incluse în listă următoarele întreprinderi publice centrale din portofoliul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului: C.N.C.A.F. MINVEST S.A.; ROMAERO S.A.; C.N.M.P.N. REMIN S.A.; AVIOANE CRAIOVA S.A”, precizează reprezentanții guvernului, într-un comunicat.

Includerea celor patru companii este necesară, potrivit sursei citate, pentru asigurarea unui cadru unitar de monitorizare şi coordonare a implementării principiilor guvernanţei corporative, în vederea îndeplinirii obligaţiilor asumate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), notează news.ro.

Printre cele 17 companii incluse inițial pe lista reformei se numără TAROM, Metrorex și CFR.

Citește și BNR avertizează: Stabilitatea financiară a României este sub presiune din cauza deficitului și a riscurilor globale

Urmărește Daily Business pe Google News
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult