- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

BNR anunţă că are o rezervă de peste 100 tone de aur. Cât a crescut şi rezerva valutară

01 Mar, 15:35 • Dobran Viorel
Rezervele valutare la Banca Naţională a României (BNR) au ajuns, în 28 februarie, la nivelul de 52.001 milioane euro, faţă de 50.202 milioane euro la 31 ianuarie 2023.
BNR anunţă că are o rezervă de peste 100 tone de aur. Cât a crescut şi rezerva valutară

BNR anunţă că rezervele valutare ale României au crescut în ultima lună. Potrivit unui comunicat al BNR, în februarie au avut loc intrări de 3.250 milioane euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor (inclusiv sumele rezultate din emisiunile unor euroobligaţiuni ale Ministerului Finanţelor în valoare nominală totală de 2.000 milioane euro); alimentarea contului Comisiei Europene şi altele; şi ieşiri de 1.451 milioane euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR; plăţi de rate şi dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută şi altele.

Programele Noua Casă ar putea fi întrerupte! BNR avertizează că este o „perioadă caracterizată de incertitudini puternice”

BNR anunţă că are o rezervă de pesste 100 tone de aur.
BNR anunţă că are o rezervă de pesste 100 tone de aur.

Nivelul rezervei de aur s-a menţinut la 103,6 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, valoarea acesteia s-a situat la 5.681 milioane euro.

ROBOR scade considerabil și ajunge la 7%. „Probabil cel mai complicat an din ultimul deceniu”. BNR prevede un viitor cu prețuri tot mai mici la rate

Rezervele internaţionale ale României (valute plus aur) la 28 februarie 2023 au fost de 57.682 milioane euro, faţă de 56.067 milioane euro la 31 ianuarie 2023.

BNR informează că plăţile scadente în luna martie 2023 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanţelor, însumează circa 153 milioane euro.

BNR: Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au crescut în ianuarie 2023 cu 0,5% faţă de luna anterioară, până la 179,4 miliarde lei

Depozitele rezidenţilor clienţi neguvernamentali au crescut în luna ianuarie 2023 cu 0,03% faţă de luna anterioară, până la nivelul de 513,5 miliarde lei, iar faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior s-au majorat cu 7,2% (-6,8% în termeni reali), arată datele Băncii Naţionale a României. Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au crescut cu 0,5%, în ianuarie, faţă de luna anterioară, până la 179,4 miliarde lei.
>Masa monetară în sens larg (M3) a înregistrat la sfârşitul lunii ianuarie 2023 un sold de 603,696 miliarde lei. Aceasta a crescut cu 0,1% (-0,3% în termini reali) faţă de luna decembrie 2022, iar în raport cu ianuarie 2022 s-a majorat cu 6,5% (-7,4% în termeni reali).

Soldul creditului neguvernamental acordat de instituţiile de credit a crescut în luna ianuarie 2023 cu 0,1% faţă de decembrie 2022 (-0,% în termeni reali), până la nivelul de 364,068 miliarde lei. Creditul în lei, cu o pondere de 68,9% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a majorat cu 0,2% iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 31,1% în totalul creditului neguvernamental, s-a diminuat cu 0,1% (0,4% în cazul exprimării indicatorului în euro).

Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2022, creditul neguvernamental a înregistrat o creştere cu 11,5% (-3,1% în termeni reali), pe seama majorării cu 6,4% a componentei în lei (-7,5% în termeni reali) şi a creşterii cu 24,9% a componentei în valută exprimată în lei (25,5% în cazul exprimării indicatorului în euro).

Creditul guvernamental a înregistrat o creştere în luna ianuarie 2023 cu 0,6% faţă de luna decembrie 2022, până la 176,185 miliarde lei. În raport cu ianuarie 2022, acesta s-a majorat cu 5,1% (-8,6% în termeni reali).

Purtătorul de cuvânt al BNR anunță ce s-a întâmplat cu banii românilor pe timpul războiului din Ucraina. Cu cât a crescut rata pentru un credit în România și ce va urma în 2023

Depozitele rezidenţilor clienţi neguvernamentali au crescut în luna ianuarie 2023 cu 0,03% faţă de luna anterioară, până la nivelul de 513,502 miliarde lei, iar faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior s-au majorat cu 7,2% (-6,8% în termeni reali).

Depozitele în lei ale rezidenţilor, cu o pondere de 65,9% în totalul depozitelor clienţilor neguvernamentali, au crescut cu 0,1% faţă de luna decembrie 2022, până la 338,413 miliarde lei. Comparativ cu luna ianuarie 2022, acestea s-au majorat cu 10,1% (-4,3% în termeni reali).

Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au crescut cu 0,5% faţă de luna anterioară, până la 179,402 miliarde lei şi cu 8,4% (-5,8% în termeni reali) faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior.

Depozitele în lei ale altor sectoare (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare) au scăzut cu 0,4% (până la 159,011 miliarde lei) faţă de luna precedentă, iar faţă de luna ianuarie 2022, au înregistrat o creştere de 12,1% (-2,6% în termeni reali).

BNR: Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei au crescut în ianuarie 2023 cu 0,5% faţă de luna anterioară

Depozitele în valută ale rezidenţilor, exprimate în lei, reprezentând 34,1% în volumul total al depozitelor clienţilor neguvernamentali, au scăzut cu 0,1% faţă de luna decembrie 2022, ajungând până la nivelul de 175,088 miliarde lei (exprimate în euro, acestea s-au majorat cu 0,4%. până la 35,572 miliarde euro). Comparativ cu luna ianuarie 2022, indicatorul exprimat în lei a crescut cu 2,1%  (2,6%, în cazul exprimării indicatorului în euro).

Depozitele în valută ale gospodăriilor populaţiei, exprimate în lei, au scăzut cu 0,5% faţă de luna decembrie 2022, până la 123,724 miliarde lei (exprimate în euro, acestea au crescut cu 0,02%, până la 25,136 miliarde euro). Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2022, creşterea acestui indicator exprimat în lei a fost de 3,1% (3,6%, în cazul exprimării indicatorului în euro).

Depozitele în valută ale altor sectoare, exprimate în lei, au crescut cu 0,8% faţă de luna decembrie 2022, până la 51,364 miliarde lei (exprimate în euro, acestea s-au majorat cu 1,3%, până la 10,435 miliarde euro). Comparativ cu ianuarie 2022, indicatorul exprimat în lei s-a diminuat cu 0,3% (0,2%, în cazul exprimării indicatorului în euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Noul trend pentru slăbit împarte internetul în două tabere. Avertismentul medicilor VIDEO
Noul trend pentru slăbit împarte internetul în două tabere. Avertismentul medicilor VIDEO
Ea este Șefa de la Primăria Sectorului 6! Adoptată de Ciprian Ciucu, a devenit rapid răsfățata instituției
Ea este Șefa de la Primăria Sectorului 6! Adoptată de Ciprian Ciucu, a devenit rapid răsfățata ...
Cele 2 electrocasnice pe care nu ar trebui să le pornești în același timp. Mulți români fac această greșeală care îi poate costa scump
Cele 2 electrocasnice pe care nu ar trebui să le pornești în același timp. Mulți români fac această ...
Cum se prepară maioneză fără ulei, varianta sănătoasă care păstrează gustul rețetei originale
Cum se prepară maioneză fără ulei, varianta sănătoasă care păstrează gustul rețetei originale
Hercesa accelerează dezvoltările din București. Al patrulea bloc Stellaris, cu 114 apartamente, intră în construcție lângă Stadionul Steaua
Hercesa accelerează dezvoltările din București. Al patrulea bloc Stellaris, cu 114 apartamente, intră ...
Piața muncii se rupe în două. Orașele mari explodează cu oferte, sudul și estul rămân în blocaj
Piața muncii se rupe în două. Orașele mari explodează cu oferte, sudul și estul rămân în blocaj
HP reduce 6.000 de locuri de muncă pentru a accelera trecerea către Inteligența Artificială
HP reduce 6.000 de locuri de muncă pentru a accelera trecerea către Inteligența Artificială
Tren direct de mare viteză între Paris și Munchen. Călătoria va dura sub 5 ore din 2026
Tren direct de mare viteză între Paris și Munchen. Călătoria va dura sub 5 ore din 2026
Comerțul cu tradiții în 2025. Meșterii români cuceresc online-ul, iar sărbătorile aduc cele mai mari vânzări
Comerțul cu tradiții în 2025. Meșterii români cuceresc online-ul, iar sărbătorile aduc cele mai ...
Cutremur la Hollywood. Prăbușirea Warner Bros declanșează o luptă uriașă între Netflix și Paramount
Cutremur la Hollywood. Prăbușirea Warner Bros declanșează o luptă uriașă între Netflix și Paramount
Nicușor Dan, despre dronele rusești: „Sper să nu mai avem drone, dar dacă vom avea şi dacă nu punem în pericol pe locuitori şi să facem mai mult rău, veţi vedea drone doborâte în România”
Nicușor Dan, despre dronele rusești: „Sper să nu mai avem drone, dar dacă vom avea şi dacă nu ...
Tur decisiv în Chile. Alegerile prezidențiale ar putea aduce cea mai puternică virare spre dreapta din ultimele decenii
Tur decisiv în Chile. Alegerile prezidențiale ar putea aduce cea mai puternică virare spre dreapta ...
Alertă cu bombă la granița Republicii Moldova. Trenul București–Kiev, vizat de o amenințare
Alertă cu bombă la granița Republicii Moldova. Trenul București–Kiev, vizat de o amenințare
Cum a votat Nicușor Dan la Primăria Capitalei: „Am pus ștampila pe cine am crezut că duce mai departe”
Cum a votat Nicușor Dan la Primăria Capitalei: „Am pus ștampila pe cine am crezut că duce mai departe”
Decembrie, luna datoriilor. Românii iau cele mai multe credite înainte de sărbători
Decembrie, luna datoriilor. Românii iau cele mai multe credite înainte de sărbători
De ce nu a mers Nicușor Dan la funeraliile lui Ion Iliescu: „Am încercat să păstrez un echilibru”
De ce nu a mers Nicușor Dan la funeraliile lui Ion Iliescu: „Am încercat să păstrez un echilibru”
Creștere alarmantă a cazurilor de gripă. Un nou virus se răspândește rapid în România
Creștere alarmantă a cazurilor de gripă. Un nou virus se răspândește rapid în România