- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Guvernul participa la capitalul societatii care va opera unitatile 3-4 ale centralei nucleare

30 Dec, 10:03 • Redactia DailyBusiness
Nuclearelectrica va fi obligata sa asigure din venituri proprii necesarul de apa grea pentru unitatile 1 si 2 ale centralei de la Cernavoda, iar statul va scoate din rezerve alte cantitati de apa grea care vor fi considerate drept aport in natura la capitalul societatii care va opera reactoarele 3-4.
Guvernul participa la capitalul societatii care va opera unitatile 3-4 ale centralei nucleare

Prevederile au fost decise de Guvern prin ordonanta de urgenta, in care sunt invocate conditiile actuale ale economiei, „in care intarirea disciplinei economico-financiare si eliminarea tuturor disfunctionalitatilor si blocajelor” reprezinta interes national major.

„Avand in vedere ca Nuclearelectrica a beneficiat in anii anteriori de alocatii bugetare pentru sustinerea programului nuclear fara ca aceasta participatie sa majoreze capitalul social al societatii, este necesar a fi reglementata aceasta situatie. In prezent nu exista un act normativ care sa reglementeze unitar situatia asigurarii cu apa grea si octoxid de uraniu atat pentru unitatile 1 si 2, cat si pentru unitatile 3 si 4 de la centrala nuclearoelectrica Cernavoda”, se arata in document.

Nuclearelectrica a primit pana in 2006 fonduri in valoare de 1,69 miliarde lei de la bugetul de stat pentru realizarea programului nuclear. Din total, suma de 363,4 milioane lei a fost reprezentata de valoarea apei grele preluata de companie de la rezerva de stat, conform Mediafax.

Guvernul sustine totodata ca decizia luata prin ordonanta raspunde solicitarilor Fondului Proprietatea in ceea ce priveste participarea Nuclearelectrica la capitalul social al societatii ce va pune in functiune si va exploata unitatile 3 si 4 de la CNE.

Nuclearelectrica, operatorul centralei nuclearlectrice de la Cernavoda, are un capital social de 2,53 miliarde de lei. Fondul Proprietatea detine 9,72% din titlurile companiei.

In toamna acestui an, Ministerul Economiei anunta ca vrea sa majoreze capitalul Nuclearelectrica cu 79 milioane de lei si aprecia ca Fondul Proprietatea „poate sa se considere prejudiciat”, intrucat pentru a-si pastra participatia in companie va trebuie sa participe la operatiune.

In perioada 2006-2011, Nuclearelectrica a primit 1,44 miliarde de lei, dar capitalul companiei nu a mai fost majorat cu aceasta suma.

Cea mai recenta majorare capitalului social al Nuclearelectrica a fost derulata in 2005, cu fondurile alocate de la buget.

Ordonanta aprobata de Guvern stabileste ca, pentru completarea necesarului tehnologic pe durata de viata a unitatilor 1 si 2 de la CNE Cernavoda, necesarul de apa grea si octoxid de uraniu va fi asigurat de Nuclearelectrica, din venituri proprii. [b]Apa grea va fi scoasa, cu plata, de la rezerva de stat[/b].

In acelasi timp, cantitatea de apa grea constituita de Nuclearelectrica in perioada 2005-2011, corespunzatoare sumelor utilizate de la buget, va fi transferata fara plata de la aceasta companie la Administratia Nationala a Rezervelor de Stat, in conditiile in care nu s-a efectuat majorarea capitalului social al societatii cu valoarea acestora, este precizat in actul normativ.

Prin derogare de la lege, pentru punerea in functiune a unitatilor 3 si 4 CNE, statul va scoate la randul sau din rezerve aceste cantitati de apa grea, fara plata, si le va considera drept aport in natura la capitalul societatii care va pune in functiune si va exploata aceste doua unitati.

Compania Nuclearelectrica, operatorul centralei nuclearelectrice de la Cernavoda, este controlata de stat, prin Ministerul Ecomomiei, si asigura aproape 20% din productia de energie la nivel national, prin cele doua reactoare in functiune de la Cernavoda, fiind al doilea mare producator, dupa Hidroelectrica.

In prezent, compania cauta noi actionari pentru continuarea proiectului de constructie a [b]reactoarelor 3 si 4[/b] de la CNE dupa ce grupurile energetice CEZ (Cehia), RWE (Germania), Iberdrola (Spania) si GDF SUEZ (Franta-Belgia), care au semnat acordul de investitii in 2008, s-au retras din proiect.

Proiectul reactoarelor 3 si 4 este derulat de societatea mixta EnergoNuclear, controlata in proportie de 84,65% de stat, prin producatorul de electricitate Nuclearelectrica. In actionariat se mai gasesc Enel Investment Holding, cu 9,15% din actiuni, si ArcelorMittal Galati, care are o participatie de 6,2%.

Unitatile nucleare 3 si 4 vor avea o putere instalata de 720 MW fiecare si vor dubla capacitatea de productie a centralei de la Cernavoda.

Procedurile de atragere a investitorilor pentru constructia unitatilor 3 si 4 au inceput in 2006. Potrivit planurilor de la acea data ale Guvernului, constructia celor doua reactoare ar fi trebuit sa inceapa in 2009 si sa se incheie in 2014-2015.

In 2009 termenele pentru inceperea si finalizarea lucrarilor au fost extinse pana in 2011-2012, respectiv 2016-2017, iar in acest an autoritatile au anuntat ca proiectul va fi finalizat in 2019.

In primele noua luni ale acestui an, Nuclearelectrica a inregistrat afaceri de 1,159 miliarde lei (276 milioane euro), in crestere cu 4,7% fata de aceeasi perioada a anului trecut, si un profit de 102 milioane lei (24,2 milioane euro).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bruxellesul analizează cel de-al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
Bruxellesul analizează cel de-al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei
Vizita lui Isaac Herzog în Australia, marcată de ciocniri între poliție și manifestanți pro-Palestina
Vizita lui Isaac Herzog în Australia, marcată de ciocniri între poliție și manifestanți pro-Palestina
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune ...
Procurorul-șef al DNA și procurorul general al României nu mai candidează pentru un nou mandat în fruntea instituțiilor pe care le conduc
Procurorul-șef al DNA și procurorul general al României nu mai candidează pentru un nou mandat în ...
Salvamont: Peste 50 de persoane salvate de pe munte în ultimele 24 de ore
Salvamont: Peste 50 de persoane salvate de pe munte în ultimele 24 de ore
10 lucruri pe care ar trebui să le conțină rucsacul unei femei organizate
10 lucruri pe care ar trebui să le conțină rucsacul unei femei organizate
Prezidențialele din Portugalia: socialistul António José Seguro l-a învins pe candidatul de extremă dreapta André Ventura
Prezidențialele din Portugalia: socialistul António José Seguro l-a învins pe candidatul de extremă ...
Nicuşor Dan îl felicită pe preşedintele ales al Portugaliei: Ţările noastre sunt legate de o strânsă prietenie
Nicuşor Dan îl felicită pe preşedintele ales al Portugaliei: Ţările noastre sunt legate de o strânsă ...
Nicușor Dan o felicită pe prim-ministra Japoniei, Sanae Takaichi, pentru victoria în alegerile legislative
Nicușor Dan o felicită pe prim-ministra Japoniei, Sanae Takaichi, pentru victoria în alegerile legislative
Dosarul lui Georgescu pentru propagandă legionară merge mai departe la judecata pe fond
Dosarul lui Georgescu pentru propagandă legionară merge mai departe la judecata pe fond
Vacanța de schi începe pentru elevii din Bistrița, Cluj și Timiș și ține o săptămână
Vacanța de schi începe pentru elevii din Bistrița, Cluj și Timiș și ține o săptămână
Senatul dezbate luni trei moțiuni simple împotriva Guvernului: Educație, Apărare și UE-Mercosur
Senatul dezbate luni trei moțiuni simple împotriva Guvernului: Educație, Apărare și UE-Mercosur
CCR urmează să se pronunţe asupra sesizării ÎCCJ privind reforma pensiilor magistraţilor. Bolojan avertizează asupra riscului pierderii a 230 mil. euro din PNRR
CCR urmează să se pronunţe asupra sesizării ÎCCJ privind reforma pensiilor magistraţilor. Bolojan ...