- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Inflatia a coborat in 2006 sub 5%, pentru prima data in ultimii 17 ani

12 Jan, 11:29 • Redactia DailyBusiness
Rata inflatiei a fost anul trecut de 4,87%, incadrandu-se pentru prima data in intervalul stabilit de BNR, dupa trecerea la politica de tintire a inflatiei, in august 2005, potrivit datelor Institutului National de Statistica.
Inflatia a coborat in 2006 sub 5%, pentru prima data in ultimii 17 ani

In 2005, rata inflatiei a fost de 8,6%, peste tinta BNR de 7,5% plus sau minus un punct procentual.

BNR a avut pentru anul trecut o tinta de inflatie de 5%, cu un interval de variatie de plus/minus 1%. Pentru 2007, tinta de inflatie a BNR este de 4%.

In decembrie, cresterea preturilor de consum a fost de 0,74%, fata de 1,09% in noiembrie. La finele lunii noiembrie, rata inflatiei atinsese un minim istoric de 4,67%.

Cresterea anuala a preturilor de consum, de 4,87%, s-a datorat majorarii cu 8,3% a preturilor marfurilor nealimentare si cu 5,12% a preturilor serviciilor. Marfurile alimentare s-au scumpit in medie cu doar 1,07%.

Din categoria marfurilor nealimentare, cele mai mari cresteri de pret s-au inregistrat la tutun si tigari, care s-au scumpit cu 27,7,% si la energie electrica, gaze si energie termica, cu o crestere medie de 17%.

Din categoria serviciilor, cel mai mult s-au scumpit serviciile de apa, canal si salubritate, cu o crestere de pret de 21,4%, precum si transporturile CFR, cu o crestere de 13,2%.

Cresterea medie anuala a preturilor bunurilor si tarifelor serviciilor de consum inregistrata in anul 2006 fata de media anului 2005 a fost de 6,6% pe total, 3,8% la marfurile alimentare, 8,5% la cele nealimentare si 8,2% la servicii.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
Nicușor Dan analizează refacerea coaliției și instalarea unui premier din cercul consilierilor prezidențiali, ...
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
Piețele financiare sub presiune, după corecții puternice pe acțiunile companiilor americane de tehnologie
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
CCR analizează sesizarea privind o ordonanţă de urgenţă legată de programul SAFE
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
Iranul ripostează după atacul american asupra infratructurii critice
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în Europa de Sud-Est
România preia președinția SEECP și mizează pe infrastructură, conectivitate și extinderea UE în ...
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este susținut și de George Simion
Călin Georgescu cere declanșarea procedurii de suspendare a președintelui Nicușor Dan; demersul este ...
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
Programul Rabla 2026: buget majorat la 300 mil. lei și criterii noi de eligibilitate pentru autovehicule
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...