- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

Dupa Microsoft, Alcatel-Lucent cauta noi victime in \”razboiul MP3\”

26 Feb, 14:50 • Redactia DailyBusiness
Alcatel-Lucent, detinator al patentului pentru tehnologia MP3, ar putea da in judecata alte companii dupa ce a castigat procesul impotriva Microsoft.
Dupa Microsoft, Alcatel-Lucent cauta noi victime in \razboiul MP3\

Microsoft a fost amendata cu 770 milioane de lire sterline (1,14 miliarde de euro) pentru ca a folosit tehnologia concurentei fara acord.

Decizia va afecta in mod direct alte companii care produc echipamente ce folosesc tehnologia MP3, analistii fiind de parere ca Alcatel nu va ezita sa isi ceara drepturile in justitie de la companii precum Apple sau Sony.

Amenda putea fi mai mare daca juriul decidea ca Microsoft a incalcat intentionat legislatia privind drepturile de folosire a tehnologiei MP3, insa compania a sustinut ca a platit 16 milioane de dolari institutului Fraunhofer, unul dintre detinatorii patentului celui mai popular format audio.

Tehnologia MP3 a fost creata de Bell Laboratories impreuna cu institutul german Fraunhofer si a fost lansata in 1999. Bell Laboratories avea sa fuzioneze prin absorbtie cu Lucent care la randul ei a fost achizitionata recent de Alcatel.

Microsoft a incercat sa se apere de acuzatii declarand ca nici Lucent, nici Bell Laboratories nu au avut pretentii financiare asupra drepturilor de uzanta ale formatului audio pana sa devina parte a Alcatel.

Printre companiile care detin unele licente cu privire la tehnologia MP3 din partea Fraunhofer (inventatorii formatului audio MP3) se numara Apple Inc., Cisco Systems, Hewlett-Packard, Palm si Samsung.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
50 de șefi de stat și lideri guvernamentali, prezenți la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Milano
50 de șefi de stat și lideri guvernamentali, prezenți la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice ...
Mii de persoane au participat la înmormântarea fiului lui Gaddafi în Libia
Mii de persoane au participat la înmormântarea fiului lui Gaddafi în Libia
Bolojan: Guvernul vizează adoptarea simultană a pachetelor privind reforma administrativă și relansarea economică
Bolojan: Guvernul vizează adoptarea simultană a pachetelor privind reforma administrativă și relansarea ...
Călin Georgescu ajunge în fața unui complet de divergență la Tribunalul București, în dosarul de propagandă legionară
Călin Georgescu ajunge în fața unui complet de divergență la Tribunalul București, în dosarul ...
Robert Negoiță va contesta în instanță suspendarea mandatului de primar al Sectorului 3
Robert Negoiță va contesta în instanță suspendarea mandatului de primar al Sectorului 3
Dumitru Costin, Președintele Blocului Național Sindical (BNS) critică pachetul de relansare economică și propune măsuri pentru digital, investiții și pensii
Dumitru Costin, Președintele Blocului Național Sindical (BNS) critică pachetul de relansare economică ...
Lia Savonea, apel către Ilie Bolojan pentru respectarea independenței justiției
Lia Savonea, apel către Ilie Bolojan pentru respectarea independenței justiției
Mediul de afaceri avertizează: „Mugurii unei crize”, în ciuda discuțiilor despre relansare economică
Mediul de afaceri avertizează: „Mugurii unei crize”, în ciuda discuțiilor despre relansare economică
Remus Ștefureac (INSCOP): „Raportul Congresului SUA” nu este un document oficial și a fost supraevaluat în România
Remus Ștefureac (INSCOP): „Raportul Congresului SUA” nu este un document oficial și a fost supraevaluat ...
România alungă forța de muncă, în timp ce Spania o legalizează. Pierderi de sute de milioane și un eșec strategic
România alungă forța de muncă, în timp ce Spania o legalizează. Pierderi de sute de milioane și ...
Comisia Europeană acuză TikTok că încalcă regulile UE prin funcții care creează dependență
Comisia Europeană acuză TikTok că încalcă regulile UE prin funcții care creează dependență
Fals avocat din Târgu Jiu, reținut după ce ar fi păcălit șoferi timp de trei ani
Fals avocat din Târgu Jiu, reținut după ce ar fi păcălit șoferi timp de trei ani
Oana Țoiu transmite că România s-a aliniat evaluării SUA privind riscurile din lanțurile de aprovizionare și sprijină ideea creării unei coaliții globale, menite să protejeze industriile strategice
Oana Țoiu transmite că România s-a aliniat evaluării SUA privind riscurile din lanțurile de aprovizionare ...
Bolojan cere CCR să urgenteze decizia privind pensiile magistraților. România riscă pierderea a 231 milioane de euro
Bolojan cere CCR să urgenteze decizia privind pensiile magistraților. România riscă pierderea a 231 ...
Pachetul de relansare economică, analizat de Guvern împreună cu sindicatele și patronatele, în Consiliul Tripartit
Pachetul de relansare economică, analizat de Guvern împreună cu sindicatele și patronatele, în Consiliul ...
BRD propune distribuirea a jumătate din profitul net din 2025 către acționari
BRD propune distribuirea a jumătate din profitul net din 2025 către acționari
Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, plasat sub control judiciar
Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, plasat sub control judiciar
Alocațiile și indemnizațiile sociale vor fi plătite mai devreme în februarie
Alocațiile și indemnizațiile sociale vor fi plătite mai devreme în februarie