- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Tun imobiliar de 7 milioane de lei descoperit de ANAF! Firme fantomă, bani negri și evaziune fiscală pe bandă rulantă

14 May, 14:30 • Bugiu ⁠Ana Maria
ANAF a descoperit două fraude fiscale majore în domeniul imobiliar, cu un prejudiciu total de peste 7 milioane de lei. O firmă din Suceava și una din București au eludat plata taxelor prin tranzacții nedeclarate și achiziții fictive.
Tun imobiliar de 7 milioane de lei descoperit de ANAF! Firme fantomă, bani negri și evaziune fiscală pe bandă rulantă

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a descoperit două cazuri grave de fraudă fiscală în domeniul imobiliar, soldate cu un prejudiciu total de peste 7 milioane de lei adus bugetului de stat. În urma unor investigații ample, autoritățile au constatat că două firme, una din Suceava și cealaltă din București, au aplicat strategii frauduloase pentru a evita plata impozitelor și taxelor datorate.

Te-ar mai putea interesa și: Prețurile pieței imobiliare au explodat în ultimii ani. „Războiul de la granițele Europei influențează negativ investitorii”

Tun imobiliar de 7 milioane de lei descoperit de ANAF! Firme fantomă, bani negri și evaziune fiscală pe bandă rulantă

În primul caz, o firmă din Suceava a vândut mai multe imobile către persoane fizice și juridice, dar nu a declarat întreaga valoare a tranzacțiilor. Sumele încasate parțial în numerar sau în conturi personale nu au fost fiscalizate, ceea ce a dus la evitarea plății TVA și a altor impozite. Mai mult decât atât, compania a declarat venituri atât de mici încât s-a încadrat în regimul de microîntreprindere, scăpând astfel și de impozitul pe profit. Prejudiciul estimat în acest caz se ridică la peste 2,2 milioane de lei.

Al doilea caz implică o firmă din București, descoperită în urma analizelor realizate cu ajutorul sistemului digital RO e-Factura. Direcţia Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) a identificat achiziții fictive de servicii în valoare de peste 17,8 milioane de lei de la opt firme care nu aveau capacitatea reală de a presta serviciile respective și nici nu au declarat tranzacțiile sau plătit taxele aferente. În acest mod, firma bucureșteană a obținut ilegal un avantaj fiscal de peste 5 milioane de lei, constând în TVA dedusă și profit nedeclarat.

Pentru ambele situații, ANAF a sesizat organele penale și a demarat procedurile legale pentru recuperarea prejudiciilor. Autoritățile subliniază importanța digitalizării și a sistemelor informatice moderne, precum RO e-Factura, în detectarea acestor practici ilegale. Investigațiile sunt în plină desfășurare, iar firmele implicate riscă sancțiuni penale severe. Eventuala recuperare a sumelor ar contribui semnificativ la consolidarea bugetului de stat și la descurajarea comportamentului evazionist din mediul de afaceri.

„Ca urmare a valorificării rezultatelor digitalizării, respectiv prelucrării datelor din RO e-Factura, inspectorii antifraudă din cadrul Direcţiei generale antifraudă fiscală (DGAF) au iniţiat verificări la o societate din Bucureşti.

Inspectorii DGAF au constatat că operatorul economic a declarat achiziţii fictive de servicii în valoare de peste 17,8 milioane de lei de la opt societăţi, care nu au declarat tranzacţiile comerciale efectuate şi impozitele datorate la bugetul statului şi care nu aveau capacitatea de a efectua serviciile în cauză. În acest fel, operatorul economic a beneficiat de un avantaj fiscal în valoare de peste 5 milioane de lei, reprezentând TVA şi impozit pe profit”, se arată într-un comunicat de presă, emis de DGAF.

Pentru ambele cazuri, ANAF a inițiat demersurile de sesizare a organelor penale. Firmele vor fi cercetate și pedepsite conform legii. Prejudiciul va trebui recuperat, fapt care ar duce la aducerea de sume atât de valoroase la bugetul de stat.

Te-ar mai putea interesa și: Boom imobiliar în 2025: Creditele ipotecare explodează, dar capcanele ascunse rămân!

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan: Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa nişte lucruri extrem de importante
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali” după oprirea finanţărilor discreţionare şi a proiectelor fără acoperire
Bolojan în Parlament: „Am generat supărarea baronilor locali” după oprirea finanţărilor discreţionare ...
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
FIDELIS revine în mai cu dobânzi neimpozabile de până la 7,50% la emisiunile în lei și 6,25% la euro
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
UniCredit raportează profit trimestrial record și își intensifică ofensiva pentru preluarea Commerzbank
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă să lanseze atacuri
Zelenski denunţă „cinismul absolut” al Rusiei, care cere armistiţiu în timp ce continuă ...
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul de buget pe 2026 și reorganizarea Poliției Locale
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc într-o ședință extraordinară pentru a dezbate proiectul ...
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Coreea de Sud va analiza aderarea la operațiunea americană din Ormuz
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit strategia de vot
Zi decisivă pentru Guvernul Bolojan: Parlamentul votează moțiunea de cenzură. Partidele și-au stabilit ...
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui Putin
Politico: Zelenski sugerează că dronele ucrainene ar putea amenința parada de Ziua Victoriei a președintelui ...
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, statul va continua să funcționeze
Nicușor Dan: Vreau să-i asigur pe români că țara va continua să păstreze traiectoria occidentală, ...
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să devină lider
La Gazzetta dello Sport: Antrenorul român Chivu părea o alegere de ultim moment, dar a reușit să ...
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Parlamentarii PSD se reunesc într-o ultimă ședință înainte de moțiune
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Leul se depreciază accelerat: euro urcă la un nou maxim istoric de 5,1998 lei
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale coboară la 78 mld. euro
Rezervele valutare ale BNR scad cu peste 2 mld. euro în aprilie, la 64,8 mld. euro; rezervele internaționale ...