Incidentul a avut loc la ora 8 dimineața, în complexul de apartamente Mitchel Houses, administrat de NYCHA, pe Alexander Avenue, în cartierul Mott Haven.
Potrivit primelor informaţii, deflagrația s-ar fi produs la cazanul de încălzire, ceea ce a determinat prăbușirea coșului de fum al clădirii. Cauza exactă este, însă, în curs de investigare.
„Nu știm încă motivul prăbușirii, dar ne angajăm să fim transparenți, să îi sprijinim pe rezidenții afectați și să asigurăm siguranța comunității”, au transmis reprezentanții NYCHA într-un comunicat, potrivit abc7ny.com
Explozia a dus la prăbușirea unui colț întreg al clădirii de 20 de etaje. O avalanșă de cărămizi și moloz s-a prăbușit lângă un loc de joacă și vizavi de o școală. Poliţişti însoţiţi de câini au căutat printre dărâmături, dar nu au găsit urme de persoane prinse sub resturi.
Citeste si Un american a înotat 47 km într-o singură zi, stabilind două recorduri mondiale
Lucrările de demolare și curățare se anunță complicate, întrucât muncitorii vor trebui să dărâme manual, cărămidă cu cărămidă, resturile coșului de fum. Nu pot fi folosite scule electrice, care ar putea determina noi prăbuşiri.
🚨 Partial Building Collapse – Bronx 🚨
8:13 AM | 205 Alexander Ave (Mitchell Houses)
•Chimney side collapsed
•No injuries
•Lines G & F evacuated
•Perimeter secure
•Search & rescue ongoingUpdates to follow. pic.twitter.com/WwKGoN6Mt8
— Kaz Daughtry (@kazdaughtry) October 1, 2025
„Aceasta va fi o operațiune lungă, foarte lungă. Nu știm exact cât va dura, dar unele străzi din zonă vor rămâne închise săptămâni întregi”, a declarat adjunctul primarului, Kaz Daughtry.
Explozia s-a produs dimineaţa, atunci când mulţi locatari se aflau încă acasă, pregătindu-se să plece la serviciu.
„Faptul că jumătate din clădire a dispărut și am simțit totul… noroc că toată lumea a reușit să iasă. Era haos pe scări, oamenii fugeau, unii fără haine de iarnă, alții fără pantofi”, a povestit Destiny Copeland, care locuieşte la etajul 16.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2025/10/bloc-2-1024x576.jpg)
Potrivit NYCHA, 34 de apartamente au fost evacuate, iar cele 84 de persoane care locuiau în aceste apartamente au fost relocate în hoteluri pentru cel puțin două nopți. Crucea Roşie Americană asigură hrană şi provizii.
Inspectorii Departamentului de Construcții au emis ordin de evacuare totală pentru 38 de locuințe din bloc. Restul imobilului, care adăpostește peste 3.400 de persoane, este considerat structural sigur.
Citeste si Opinia unei americane despre mâncarea din țara noastră. „Nu veniți în România”
Între timp, alimentarea cu gaz a fost oprită, iar clădirea nu mai are apă și căldură. O conductă principală de apă s-a fisurat în urma exploziei. NYCHA distribuie plite electrice și a instalat puncte mobile de apă și boilere provizorii.
Mitchel Houses au fost construite în 1966, iar documentele arată că blocul avea probleme la cazan încă din ultimele luni. În septembrie fusese emis un permis de reparații.
Deflagrația s-a produs chiar după un test de funcționare a cazanului. Oficialii au precizat că nu au existat apeluri către 911 sau 311 privind miros de gaz înainte de explozie, dar ancheta rămâne deschisă.
Pe site-ul Departamentului de Construcții apare că pentru această clădire fusese emis, încă din 25 iunie, un ordin parțial de oprire a lucrărilor.