Deși rata oficială a șomajului din China se menține în jurul valorii de 5%, analiștii avertizează că acest indicator nu reflectă pe deplin realitatea de pe piața muncii. Subocuparea — angajații care lucrează mai puține ore decât ar dori sau au activități sub calificarea lor — este în creștere, iar situația este amplificată de capacitatea industrială excedentară și de taxele vamale ridicate aplicate de SUA.
În ciuda faptului că economia chineză continuă să exporte masiv, muncitorii din fabrici sunt cei mai afectați de actualul climat economic: primesc salarii mai mici, au mai puține ore de lucru, bonusurile sunt reduse, iar siguranța locului de muncă este tot mai fragilă. În paralel, încrederea consumatorilor rămâne la niveluri minime istorice, ceea ce afectează și cererea internă.
Specialiștii citați de Reuters indică tarifele comerciale impuse de Washington drept unul dintre principalii factori ai presiunii economice actuale. Totuși, luni, autoritățile din SUA și China au decis prelungirea cu 90 de zile a armistițiului tarifar, măsură ce amână pentru moment o nouă escaladare a conflictului comercial.
Datele recente arată că exporturile chineze către SUA au înregistrat o scădere abruptă, de 21,7% în luna iulie față de aceeași perioadă a anului trecut. În schimb, livrările către alte piețe au crescut: +9,2% către Uniunea Europeană, +16,6% către țările ASEAN și +14,8% către Australia.
Această reorientare către piețe alternative a dus la intensificarea concurenței între producătorii chinezi, care se luptă acum pentru aceiași clienți, fiind nevoiți să reducă prețurile pentru a rămâne competitivi. Efectul colateral este o presiune suplimentară asupra marjelor de profit și, implicit, asupra nivelului de remunerare a forței de muncă.
Citeşte şi: Zelenski: „Apropo, președintele Trump și-a exprimat sprijinul pentru armistițiu”