Știri interne

Agențiile care au adus turiști străini în România primesc bani de la Guvern. Iată ce bani vor fi oferiți în 2023

29 Dec, 11:30 • Bumbeneci Diana
Vești bune pentru români! Guvernul va acorda bani pentru agențiile care au adus turiști străini în România.
Agențiile care au adus turiști străini în România primesc bani de la Guvern. Iată ce bani vor fi oferiți în 2023

Agențiile primesc bani de la Guvern. Ministerul Antreprenoriatului și turismului a confirmat că, din prima zi a anului 2023, dă startul înscrierilor în cadrul schemei de minimis pentru incoming. În acest sens, vor fi decontate, parțial, de la bugetul de stat, cheltuielile agențiilor de turism care au organizat în 2022 sejururi în țara noastră pentru cel puțin 200 de vizitatorii străini, cu o durată de cel puțin patru nopți.

„Premieră în România, chiar din prima zi a anului viitor! Vom deconta parțial, de la bugetul de stat, cheltuielile agențiilor de turism care au organizat sejururi în țara noastră pentru vizitatorii străini, cu o durată de cel puțin 4 nopți. Programul are un scop clar – valorificarea incomingului, ca activitate de export și, prin stimularea operatorilor econimici de profil, ne dorim ca rezultat atragerea unui număr cât mai mare de turiști de peste hotare, inclusiv o creștere a încasărilor provenite din această ramură economică.

Înscrierile se vor face exclusiv online, așa cum a devenit tradiție, de această dată prin intermediul unui formular electronic, disponibil începând de astăzi pentru consultare pe site-ul ministerului”, a declarat Constantin-Daniel Cadariu, ministrul Antreprenoriatului și turismului, citat de News.ro.

Agențiile de turism care organizează excursiile, care au avut activitate de incoming în anul calendaristic anterior mai mare de 200 de turiști străini, vor putea beneficia de sprijin financiar, de la bugetul de stat. Este vorba despre suma de 40 euro pentru fiecare turist străin care a achiziționat și plătit, în anul anterior depunerii, printr-o agenție organizatoare de turism de incoming în România, direct sau printr-un partener extern, un sejur turistic sau circuit de cel puțin 4 nopți de cazare în România; Suplimentar 2 euro pentru fiecare noapte petrecută în plus, peste cele 4, în cadrul aceluiași sejur sau circuit turistic.

Bugetul Ministerului Antreprenoriatului și Turismului, alocat schemei de minimis pentru anul viitor, este de 7 milioane lei. Numărul maxim al operatorilor economici care vor beneficia de sprijin se estimează la 1.200”, arată ministerul.

Pentru a obține ajutorul de minimis, operatorii economici vor depune trimestrial contractele cu partenerii externi, din care să reiasă numărul de turiști străini, contractele directe cu turiștii străini, voucherul eliberat de către agenție, semnat și ștampilat de către unitatea de cazare, precum și dovada prestării serviciilor de cazare de către unitatea de cazare și numărul turiștilor, după cum urmează:

  • pentru trimestrul I până la data de 1 mai;
  • pentru trimestrul II până la data de 1 august;
  • pentru trimestrul III până la data de 1 noiembrie;
  • pentru trimestrul IV până la data de 1 februarie a anului următor.

Pentru această schemă sunt calculată de Guvern sunt luați în considerare doar turiștii ale căror sejururi sau circuite sunt finalizate în cursul fiecărui trimestru. De la 1 ianuarie 2023, vor fi depuse online documentele justificative pentru trimestrul IV al anului 2022.  Cheltuielile se vor deconta în termen de 30 de zile lucrătoare de la depunerea lor.

Ai mai putea citi: Grupurile energetice Rovinari și Turceni nu vor fi închise. Guvernul a aprobat amânarea închiderii până în octombrie 2023

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane fizice
AFM aprobă finanțări de peste 124 mil. lei în programul Rabla 2026 pentru aproape 9.750 de persoane ...
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța de vară
Ford dezminte că a oprit producția din cauza crizei energetice: Uzina din România este în vacanța ...
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Președintele Iranului afirmă că Teheranul nu urmărește escaladarea conflictului cu SUA
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Finanţare de 289 de milioane de lei pentru noua CET Titan
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe
Nicușor Dan a promulgat legea privind criza carburanților și prelungirea TVA de 9% la locuințe
Guvernul va adopta o hotărâre prin care marile companii consumatoare ar putea fi notificate cu 24 de ore înainte de limitarea temporară a consumului
Guvernul va adopta o hotărâre prin care marile companii consumatoare ar putea fi notificate cu 24 de ...
Ministerul Energiei: Nu există risc de penurie de carburanți. Autoritățile promit normalizarea aprovizionării și analizează reducerea accizei
Ministerul Energiei: Nu există risc de penurie de carburanți. Autoritățile promit normalizarea aprovizionării ...
Caniculă extremă în România: ANM a emis cod roșu de până la 41 de grade și avertizează asupra nopților tropicale
Caniculă extremă în România: ANM a emis cod roșu de până la 41 de grade și avertizează asupra ...
Șeful ASF explică avansul Bursei de Valori București: Creșterea se bazează pe fundamente economice solide
Șeful ASF explică avansul Bursei de Valori București: Creșterea se bazează pe fundamente economice ...
Un urs a spart geamul unei mașini pe Transfăgărășan și a distrus interiorul în căutare de hrană
Un urs a spart geamul unei mașini pe Transfăgărășan și a distrus interiorul în căutare de hrană
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții nici în 2026
Centrul de Transfuzii din Tulcea caută sponsori pentru aparatură medicală. Nu are fonduri pentru investiții ...
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, în declin
INS: Înmatriculările de vehicule au scăzut în trimestrul II din 2026. Autoturismele și camioanele, ...
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență după afluxul record de persoane
Criza migranților din Ceuta ajunge pe agenda UE. Miniștrii de Interne discută măsuri de urgență ...
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale sunt înșelătoare
Fake news despre scăderea Dunării: Autoritățile explică de ce imaginile de pe rețelele sociale ...
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual