- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

ATENȚIE! Controale masive pe litoral. Ce au descoperit inspectorii ANSVSA

10 Jul, 18:17 • Bumbeneci Diana
ANSVSA a intensificat controalele pe litoral. Au fost găsite numeroase nereguli și a plouat cu amenzi.
ATENȚIE! Controale masive pe litoral. Ce au descoperit inspectorii ANSVSA

Inspectorii sanitari veterinari au aplicat amenzi în valoare de 581.200 lei unor unităţi din şase zone de interes turistic de pe litoralul Mării Negre, în perioada 3 – 9 iulie 2023, în cadrul Comandamentului Sezon Estival 2023, informează Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA).

ANSVSA a intensificat controalele pe litoral

Astfel, au fost verificate 230 de unităţi localizate în: Năvodari, Mamaia Nord, Mamaia Centru, Mamaia Sud, Costineşti, Eforie Nord, Eforie Sud, Techirgiol, Mangalia şi Constanţa. Potrivit sursei citate, 55 de unităţi au fost sancţionate contravenţional.

În urma controalelor s-au constatat deficienţe cu privire la comercializarea directă către consumatorul final a produselor alimentare în spaţii neaprobate sanitar veterinar, precum şi nerespectarea normelor sanitare veterinare privind întreţinerea spaţiilor de prelucrare, depozitare şi valorificare a produselor alimentare.

Totodată, inspectorii ANSVSA au constatat depozitarea necorespunzătoare a produselor alimentare şi lipsa documentelor care să ateste trasabilitatea produselor.

Controale ANSVSA / foto: agerpres
Controale ANSVSA / foto: agerpres

„Au fost confiscate şi direcţionate către unităţi de neutralizare produse alimentare, în cantitate totală de 208 de kg (carne de vită, carne de pui, peşte, produse din peşte şi ouă)”, se menţionează în comunicat.

În cursul zilei de vineri, 7 iulie, inspectorii sanitari veterinari şi pentru siguranţa alimentelor i-au consiliat şi instruit pe agenţii economici, care şi-au desfăşurat activitatea în cadrul Festivalului Neversea, cu privire la respectarea condiţiilor de igienă, de întreţinere a spaţiilor de depozitare, de prelucrare a produselor alimentare şi la aplicarea corectă a prevederilor legale privind trasabilitatea produselor.

„ANSVSA, prin intermediul DSVSA Constanţa, pune la dispoziţia celor interesaţi numărul de telefon al Comandamentului Sezon Estival 2023: 0786.577.007, unde se pot face sesizări sau se pot obţine informaţii referitoare la diferite aspecte din domeniul siguranţei alimentelor. Acest număr va funcţiona în paralel cu numărul Call – Center-ului ANSVSA: 0800.826.787, apelabil gratuit, din orice reţea de telefonie”, se mai precizează în comunicat.

Vezi și: Studenții din România primesc 90% reducere la călătorii! ARF confirmă până la ce vârstă poți beneficia acum de bilete ieftine

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Protest anunțat în Piața Victoriei pe fondul deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei pe fondul deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA