- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Carmen Uscatu, primele declarații despre numirea Oanei Gheorghiu în Guvern. Ce se întâmplă cu Asociația „Dăruiește Viață”: „Au fost donatori care s-au retras în ziua anunțului”

11 Nov, 09:34 • Bocioacă Bianca
Carmen Uscatu, cofondatoarea Asociației „Dăruiește Viață”, a declarat că numirea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier al României a provocat o „vulnerabilitate foarte mare” pentru organziația pe care cele două au construit-o împreună.
Carmen Uscatu, primele declarații despre numirea Oanei Gheorghiu în Guvern. Ce se întâmplă cu Asociația „Dăruiește Viață”: „Au fost donatori care s-au retras în ziua anunțului”

Deși Oana Gheorghiu s-a autosuspendat din funcțiile executive din cadrul Asociației „Dăruiește Viață”, ea păstrează calitatea de membru cu drept de vot în Adunarea Generală, ceea ce, spune Carmen Uscatu, ridică probleme de compatibilitate între poziția guvernamentală și cea din organizația non-profit.

„Am semnat contracte de sponsorizare în care am spus că nu avem membri în guvern”, a declarat Carmen Uscatu, într-un interviu HotNews, explicând că mai mulți sponsori, în special companii internaționale, au ridicat semne de întrebare privind un posibil conflict de interese.

Unele dintre acestea s-au retras chiar în ziua anunțului privind numirea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier: „Ne sună sponsorii pentru că nu vor să fie susceptibili că influențează politicile guvernului printr-o sponsorizare pentru ‘Dăruiește Viață’”, a precizat Uscatu.

Carmen Uscatu a dezvăluit că organizația trece acum printr-un moment dificil și lucrează la un plan de a separa complet rolurile Oanei Gheorghiu, în încercarea de a restabili încrederea partenerilor.

„E regretabil pentru noi că s-a întâmplat acest lucru și că nu am știut din timp. Ne-a luat pe nepregătite”, a declarat Uscatu.

Citește și: CSM a sesizat Parchetul General în cazul Oanei Gheorghiu pentru cercetări privind posibila incitare la violență, ură sau discriminare

Impactul deciziei a fost resimțit imediat: „Au fost donatori care s-au retras în ziua anunțului, dar și unii care ne-au garantat că ne vor susține în continuare”. Carmen Uscatu dezvăluie că vulnerabilitatea nu este doar una de imagine, ci și una financiară, având în vedere că unele companii americane, listate la bursă, au reguli stricte de conformitate care interzic finanțarea organizațiilor cu posibile legături politice.

„Asociația ‘Dăruiește Viață’ nu poate fi supusă acestor riscuri. Noi am funcționat cu transparență și trebuie să gestionăm încrederea ca pe un bun public”, afirmă Uscatu. Ea a amintit că asociația a investit 53 de milioane de euro în spitalul construit la București, însă o parte dintre fonduri ar putea fi puse „sub semnul întrebării” din cauza situației actuale.

Carmen Uscatu a criticat lipsa de dialog care a precedat numirea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier: „E regretabil că nu s-a discutat înainte în Asociația ‘Dăruiește Viață’ acest lucru”, a spus ea, precizând totuși că decizia a fost una personală.

Cofondatoarea „Dăruiește Viață” consideră că situația actuală reflectă și „penuria de cadre” din partidele politice românești, care „iau oameni din ONG-uri pentru că nu au capacitatea de a-și forma propriii membri pentru astfel de roluri”. În opinia sa, această practică nu poate genera o schimbare reală pe termen lung.

Citește și: Nicușor Dan: Doar unul din trei antreprenori mai are încredere în viitorul economic al României

Asociația „Dăruiește Viață” își continuă proiectele

În pofida situației în care se află, Carmen Uscatu a precizat că Asociația „Dăruiește Viață” își va continua proiectele în derulare, chiar dacă există riscul pierderii unor finanțări.

„Va fi un efort mai mare al echipei, dar vom reuși, pentru că e important să nu uităm scopul nostru – copiii bolnavi de cancer din România”, a spus ea.

Cofondatoarea organizației a exclus categoric posibilitatea de a urma exemplul Oanei Gheorghiu și de a intra în politică. „O să-mi pun expertiza în sprijinul acestei cauze și nu, nu o să mă duc niciodată în politică”, a declarat Uscatu, care urmează un masterat în Global Child Health în Statele Unite.

Carmen Uscatu a recunoscut că momentul actual reprezintă o încercare dificilă pentru organizație, dar și o ocazie de clarificare. „Organizația din care faci parte vorbește împotriva Guvernului din care faci parte. E greu de înțeles și de gestionat, dar noi vom rămâne fideli rolului nostru: să apărăm interesul celor mai vulnerabili”, a spus ea.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Protest la Cotroceni față de propunerile pentru șefia parchetelor. Nicușor Dan a ieșit să discute cu protestatarii
Protest la Cotroceni față de propunerile pentru șefia parchetelor. Nicușor Dan a ieșit să discute ...
Ceaiurile și rolul lor în hidratarea zilnică
Ceaiurile și rolul lor în hidratarea zilnică
Comisia Europeană califică drept „inacceptabile” amenințările lui Zelenski la adresa lui Viktor Orban
Comisia Europeană califică drept „inacceptabile” amenințările lui Zelenski la adresa lui Viktor ...
Nuclearelectrica oprește controlat Unitatea 1 a centralei de la Cernavodă pentru lucrări de remediere
Nuclearelectrica oprește controlat Unitatea 1 a centralei de la Cernavodă pentru lucrări de remediere
Comisarul european pentru apărare cere creșterea rapidă a producției de rachete în Europa
Comisarul european pentru apărare cere creșterea rapidă a producției de rachete în Europa
Trump: Nu va exista niciun acord cu Iranul decât în cazul unei capitulări necondiţionate
Trump: Nu va exista niciun acord cu Iranul decât în cazul unei capitulări necondiţionate
Fiica lui Victor Ponta a ajuns în România, cu un zbor de linie. Reacţia MAE: Nu fusese pe lista zborului de evacuare prin mecanismul european
Fiica lui Victor Ponta a ajuns în România, cu un zbor de linie. Reacţia MAE: Nu fusese pe lista zborului ...
Programul FIDELIS 2026: titluri de stat în lei și euro cu dobânzi neimpozabile de până la 7,10%
Programul FIDELIS 2026: titluri de stat în lei și euro cu dobânzi neimpozabile de până la 7,10%
UE a alocat peste 193 de miliarde de euro pentru Ucraina de la începutul războiului
UE a alocat peste 193 de miliarde de euro pentru Ucraina de la începutul războiului
România a organizat un zbor de evacuare din Oman pentru 127 de cetățeni români afectați de criza din Orientul Mijlociu
România a organizat un zbor de evacuare din Oman pentru 127 de cetățeni români afectați de criza ...
Avocatul Poporului contestă la Curtea Constituțională ordonanța Guvernului privind reforma administrației
Avocatul Poporului contestă la Curtea Constituțională ordonanța Guvernului privind reforma administrației
Iranul acordă puteri extinse conducerii interimare după moartea lui Ali Khamenei
Iranul acordă puteri extinse conducerii interimare după moartea lui Ali Khamenei
În conflictul cu SUA și Israel, Rusia și China oferă Iranului sprijin „politic”, dar și „în alte moduri”
În conflictul cu SUA și Israel, Rusia și China oferă Iranului sprijin „politic”, dar și „în ...
România primește undă verde de la Comisia Europeană pentru investiții de 150 de milioane de euro în stocarea energiei
România primește undă verde de la Comisia Europeană pentru investiții de 150 de milioane de euro ...
244 de persoane depistate muncind la negru într-o săptămână în România
244 de persoane depistate muncind la negru într-o săptămână în România
Donald Trump a declarat că sistemele de apărare antiaeriană și capacitățile balistice ale Iranului au fost în mare parte distruse
Donald Trump a declarat că sistemele de apărare antiaeriană și capacitățile balistice ale Iranului ...
Israelul anunță o „nouă fază” a războiului împotriva Iranului. Conflictul se extinde în Liban și în regiune
Israelul anunță o „nouă fază” a războiului împotriva Iranului. Conflictul se extinde în Liban ...
Bolojan discută cu președintele Emiratelor pentru siguranța cetățenilor români
Bolojan discută cu președintele Emiratelor pentru siguranța cetățenilor români