- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Cât te costă o vacanță în 2024. Bulgaria și Grecia cresc tarifele, în timp ce România și Turcia le scad

19 Sep, 20:28 • Bocioacă Bianca
Prețurile pentru o vacanță vor scădea aproape la jumătate în 2024, față de anul trecut în România, reduceri fiind anunțate și pentru sejururile în Turcia, în timp ce Bulgaria și Grecia cresc prețurile.
Cât te costă o vacanță în 2024. Bulgaria și Grecia cresc tarifele, în timp ce România și Turcia le scad

Un cunoscut turoperator specializat în destinații de vacanță precum România, Bulgaria, Grecia și Turcia a realizat o analiză a prețurilor practicate în 2022 și 2023, dar și estimări pentru vacanțele de anul următor.

Cât va costa o vacanță în 2024

„În 2023, IRI Travel a înregistrat o creștere de 42% a vânzărilor totale respective o creștere de 30% a numărului de turiști, față de 2022. Aceste realizări excepționale au fost posibile datorită parteneriatelor solide cu cele peste 1000 de agenții de turism partenere

, potrvit touroperatorului, care a precizat că evoluția pe destinații a fost cu 53% mai mare în 2023 față de anul trecut pentru Bulgaria, cu 10% mai mult în România, cu 62% mai mult în Grecia și cu 11% mai mult în Turcia.

Citește și: Vouchere de vacanță 2024. Ce condiții trebuie să îndeplinești pentru a mai primi tichete de vacanță anul viitor. Schimbări și la tichetele de masă

În ceea ce privește momentul rezervării, majoritatea rezervărilor pentru sezonul 2023, au fost efectuate în cadrul programelor tip Early Booking, cu cele mai multe vânzări în perioada octombrie 2022 – martie 2023. Această strategie a permis turiștilor să beneficieze de reduceri semnificative, astfel încât, în ciuda creșterii prețurilor cu aproximativ 10-15% față de anul precedent, aceștia au avut acces la tarife similare cu cele din 2022. Subliniez importanța celor peste 1000 de agenții de turism partenere, fără de care nu am fi ajuns unde am reușit să ajungem”, declară Lucian Bădîrcea, CEO IRI Travel, potrivit adevarul.ro.

Specialistul în turism spune că Bulgaria și Grecia au crescut tarifele pentru o vacanță, în timp ce România și Turcia au operat reduceri.

Un sejur în Bulgaria a costat 364 euro/persoană în 2022 și a crescut la 405 euro/persoană în 2023. În Grecia, o persoană a plătit 405 euro în 2022 și 414 euro în 2023. În Turcia, o persoană a plătit 510 euro în 2022 și 441 euro în 2023, iar în România prețurile plătite de o persoană pentru o vacanță au scăzut de la 1.080 lei în 2022 la 820 lei în 2023.

Din punct de vedere al numărului de sejururi rezervate, stațiunile din Bulgaria au înregistrat următoarele creșteri:

  • Nisipurile de Aur +58%
  • Sunny Beach +41%
  • Albena +75%
  • Obzor +72%
  • Kavarna +61%

În România, chiar dacă prețurile au fost ceva mai mici în 2023 față de anul precedent creșterile au fost mai mici decât în Bulgaria:

  • Mamaia +25%
  • Eforie Nord +18%
  • Saturn +5%
  • Venus +12%
  • Neptun +9%

Citește și: Zile libere 2023. Iată ce vacanță vor putea lua românii de Crăciun și Revelion

Cele mai căutate stațiuni din Grecia au fost Halkidiki +75%, Thassos +19% și Riviera Olimpului +10%.

În Turcia, cele mai căutate stațiuni au fost Kusadasi +29%, Antalya +32% și Didim +21%.

Ofertele pentru sezonul 2024 sunt deja disponibile în sistemele de rezervare, iar turiștii au început să își programeze vacanțele. Reducerile pentru rezervările efectuate până la 30.11/31.12 (în funcție de hotel) variază între 20% și 40%.

Un sejur de cinci nopți în Bulgaria, începând cu 15 iunie 2024, va costa 153 de euro de persoană la un hotel de trei stele cu all-inclusive și 165 de euro de persoană la un hotel de patru stele cu all-inclusive.

În România, prețul unui sejur de 5 nopți la un hotel de 3 stele cu mic dejun inclus va costa 537 lei/persoană, iar la un hotel de 4 stele cu all-inclusive 1.268 lei/persoană.

În Grecia, o persoană va plăti pentru un sejur de 5 nopți la un hotel de 3 stele 173 euro, cu mic dejun inclus, iar la unul de 4 stele va plăti 196 euro/persoană cu mic dejun.

În Turcia, un sejur de 5 nopți la un hotel de 3 stele cu mic dejun va costa 123 euro/persoană, la unul de 4 stele 174 euro/persoană cu all-inclusive, iar la unul de 5 stele 209 euro/persoană cu all-inclusive.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile publice
PIB în frână de motor. INS: România crește cu doar 1,4%, susținută aproape exclusiv de investițiile ...
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă de specialiști
IT-ul pierde teren. Energia fotovoltaică devine noul domeniu cu salarii în creștere și cerere uriașă ...
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Atac ucrainean în adâncul Rusiei. Port strategic și rafinărie lovite de drone în aceeași noapte
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
Primul weekend de iarnă aduce vânt extrem și temperaturi neobișnuit de ridicate. Cod roșu în Caraș-Severin
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”