Alături de președinte se află vicepremierul Dragoș Anastasiu, miniștrii USR Oana Țoiu (Externe), Ionuț Moșteanu (Apărare), Radu Miruță (Economie) și președintele USR, Dominic Fritz, care este născut în Germania.
„În drum spre Germania cu președintele Nicușor Dan, viceprim-ministrul Dragos Anastasiu și miniștrii Oana Țoiu (Externe), Ionuț Moșteanu (Apărare) și Radu Miruţă (Economie).
Președintele României se va întâlni cu președintele Frank-Walter Steinmeier și cancelarul german, Friedrich Merz, dar și cu comunitatea de business și cu românii stabiliți în Germania. Întărim relațiile bilaterale, apărăm securitatea României printr-o mai bună colaborare în industria apărării și creștem prosperitatea cu investiții mai mari din sectorul privat.”, a scris Dominic Fritz pe Facebook, unde a publicat și o fotografie cu delegația română.
Te-ar mai putea interesa: Președintele Nicușor Dan, surprins într-un avion low-cost. Reacția pasagerei care l-a fotografiat
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2025/07/nicusor-dan-delegatie-1024x614.jpg)
În comentarii, președintele USR, Dominic Fritz, a postat și o fotografie cu aeronava care transportă delegația în Germania. Din imagine reiese că este vorba despre un avion de tip Spartan.
Administraţia Prezidenţială anunţă că preşedintele Nicuşor Dan face, vineri, o vizită oficială la Berlin, în Germania, scrie Digi24.
În cadrul vizitei, șeful statului va avea o întrevedere și cu cancelarul Friedrich Merz, principalele teme vizate fiind proiectele de cooperare economică și atragerea de investiții în domenii strategice precum apărarea, energia, industria auto și sectorul industrial. Totodată, vor fi abordate aspecte legate de coordonarea în afacerile europene, precum și în domeniul securității și apărării. Liderul USR, Dominic Fritz, a publicat pe rețelele sociale o fotografie în care apare alături de Nicușor Dan și delegația oficială.
„Programul vizitei cuprinde convorbiri oficiale cu Preşedintele Federal Frank-Walter Steinmeier şi cu Cancelarul Federal Friedrich Merz, urmate de participarea la o reuniune cu oameni de afaceri germani, precum şi de o întâlnire cu reprezentanţi ai comunităţii româneşti”, a transmis sursa citată de News.ro.
Aceasta spune că vizita are loc la invitaţia preşedintelui Republicii Federale Germania, „în contextul aprofundării dialogului româno-german la nivel înalt, şi reflectă relaţiile excelente, cu caracter strategic, dintre cele două ţări”.
„Dialogul româno-german se bazează pe o cooperare strânsă în plan bilateral, european şi aliat, precum şi pe legături istorice şi interumane solide dintre cele două ţări. Convorbirile cu Preşedintele şi Cancelarul Federal vor fi axate pe dezvoltarea colaborării româno-germane în domenii de interes, cu accent pe proiecte de cooperare economică şi investiţii în sectoare precum cel al apărării, energiei, auto, industrial, dar şi pe coordonarea strânsă în ceea ce priveşte afacerile europene şi în domeniile securităţii şi apărării. Germania este principalul partener economic al României şi un aliat care contribuie semnificativ la asigurarea securităţii europene”, arată Administraţia Prezidenţială.
Conform sursei citate, agenda discuțiilor va include și subiecte precum continuarea sprijinului acordat Ucrainei și eforturile pentru obținerea unei păci juste și durabile, susținerea parcursului european al Republicii Moldova, consolidarea unității de acțiune și a competitivității Uniunii Europene la nivel global, precum și aprofundarea relațiilor transatlantice.
Te-ar mai putea interesa: Nicuşor Dan, amendat cu 7.885 de euro. Ce nereguli a constatat AEP în campania electorală a preşedintelui României