Executivul a adoptat, printr-o hotărâre de guvern, metodologia de acordare a burselor pentru elevii din învățământul preuniversitar de stat, cu excepția celor din liceele militare, notează Digi24. Documentul prevede acordarea a patru tipuri de burse.
Citește și: Burse elevi 2025-2026. Cine sunt elevii care vor primi bani mai mulți în noul an școlar
Bursele de merit, în valoare de 450 lei pe lună, se acordă unui procent de până la 15% din elevii fiecărei clase de gimnaziu și liceu dintr-o unitate de învățământ preuniversitar, cu o medie generală de cel puțin 9,00.
De asemenea, acestea se oferă pentru performanțe la olimpiade și concursuri școlare naționale sau internaționale și nu necesită depunerea unei cereri, potrivit Guvernului.
Bursele sociale, în valoare de 300 lei pe lună, se acordă elevilor provenind din medii socio-economice defavorizate, grupuri vulnerabile sau cu situații medicale speciale, având ca scop sprijinirea acestora și prevenirea abandonului școlar.
Aceste burse se acordă la cerere, în funcție de situația materială, socială sau medicală a familiei. Printre criterii se numără venitul net lunar pe membru de familie sub salariul minim net pe economie, statutul de orfan, afecțiuni medicale oncologice sau cronice, elevi din familii monoparentale și altele. Cererile se depun anual, în primele 25 de zile calendaristice ale anului școlar.
Bursele tehnologice, în valoare de 300 lei pe lună, sunt destinate elevilor din învățământul profesional și tehnologic, având rolul de a-i motiva și stimula.
Acestea se acordă elevilor care au promovat toate disciplinele cu calificativul „foarte bine” și au obținut media 10 la purtare în anul școlar anterior, conform comunicatului oficial.
Bursele pentru mame minore sunt în cuantum de 700 lei/lună, pentru elevele-mame minore înscrise în învăţământul preuniversitar, pentru a preveni abandonul şcolar.
„Plata burselor se face lunar, de către unităţile de învăţământ, până la data de 20 a fiecărei luni, pentru luna precedentă, cu excepţia lunii septembrie, care se plăteşte în octombrie.
Bursele pentru elevii din învăţământul preuniversitar de stat sunt suportate din bugetul Ministerului Educaţiei şi Cercetării. Pentru anul 2025, suma necesară pentru acordarea burselor este estimată la peste 4 miliarde lei”, arată Executivul.