- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete: „Nu voi fi de acord niciodată cu vaccinarea obligatorie”

12 Sep, 08:07 • Dobran Viorel
Consider că oamenii au dreptul să aleagă dacă folosesc sau nu un tratament medical, dar să alegă informaţi corect şi complet, spune Alexandru Rogobete.
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete: Nu voi fi de acord niciodată cu vaccinarea obligatorie

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, afirmă că niciodată nu va fi de acord cu vaccinarea obligatorie. ”Consider că oamenii au dreptul să aleagă dacă folosesc sau nu un tratament medical, dar să alegă informaţi corect şi complet”, argumentează ministrul, subliniind că valul anti-vaccinare a fost instrumentat în scop electoral, iar astfel s-a ajuns într-o situaţie gravă.

Alexandru Rogobete

”Nu voi fi de acord niciodată cu vaccinarea obligatorie. Consider că oamenii au dreptul să aleagă dacă folosesc sau nu un tratament medical, dar să alegă informaţi corect şi complet.

Acest val de anti-vaccinare, de anti-tehnologie, de anti-medicină până la urmă, a apărut după pandemie când anumite formaţiuni din zona politicului, în special, au început să speculeze şi să utilizeze acest lucru în scop electoral. Iată că fenomenul ia o amploare foarte gravă. Dezinformarea medicală – o spun ca să audă toată lumea – dezinformarea medicală din punctul meu de vedere omoară oameni”, a declarat Alexandru Rogobete, joi seară, la TVR Info.

Ministrul Sănătății cere sancțiuni împotriva medicilor care au participat la conferința conspiraționistă despre vaccinul anti-Covid

Alexandru Rogobete

Ministrul s-a întrebat, retoric, cine este vinovat pentru copiii morţi de rujeolă, din cauză că nu au fost imunizaţi prin vaccinare. ”Aş vrea să deschid un subiect greu şi delicat. România este pe primul loc la rujeolă pentru copii din Uniunea Europeană, nu doar la număr de cazuri, ci şi la număr de decese.

Morţi care puteau fi evitate prin vaccinarea corespunzătoare, nu cu vaccinuri făcute peste noapte, ci cu vaccinuri care se utilizează de 20 de ani sau de 30 de ani. Eu aş pune o întrebare simplă: de aceste decese, de aceşti copii morţi de rujeolă, cine este vinovat?”, a adăugat Alexandru Rogobete.

Citește și: Sistemul sănătății, în criză: Medicii amenință cu grevă. Bolnavii riscă să nu mai aibă servicii decontate prin CNAS

Ministrul a anunţat că, de fiecare dată când va constata că un medic pledează împotriva vaccinurilor, se va adresa parchetului, subliniind că medicii respectivi riscă să piardă dreptul de liberă practică.

Alexandru Rogobete susţine plata serviciilor medicale în funcţie de performanţă

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă că susţine plata serviciilor medicale în funcţie de performanţă, subliniind că până la finalul anului nu se va schimba actualul sistem de plată a serviciilor medicale acordate. Alexandru Rogobete explică faptul că plata pe performanţă nu se va putea introduce pentru gărzi, dar arată că nu este de acord ca medicii din spitale mici să trimită în urgenţă în spitale mari pacienţi pe care îi pot trata ei, iar la final plata să fie aceeaşi.

”Până la finalul anului nu se schimbă nimic în veniturile sau în plata pe performanţă”, a afirmat Alexandru Rogobete, joi seară, la TVR Info.

Ministrul Sănătăţii a explicat că susţine plata serviciilor medicale în funcţie de performanţă. ”În momentul de faţă se ţine cont doar de numărul de paturi, or este total greşit, este aberant acest lucru. Nu poţi să ţii cont doar de numărul de paturi, fără să ţii cont de numărul de pacienţi, fără să ţii cont de complexitatea cazului, fără să ţii cont de rata de spitalizare, de durata spitalizării şi aşa mai departe.

Încercăm acum să găsim o formulă prin care să reorganizăm normativul de personal în unitatea sanitară în funcţie de mai mulţi indicatori. După ce vom finaliza această reorganizare, vom avea alte cifre pe masă, alte oportunităţi, poate, din punct de vedere financiar. Între timp vedem şi cum se aşază pachetul 1 şi pachetul 2 în sens fiscal, adică care sunt rezultatele lui concrete. Şi apoi putem continua, dacă doriţi, reaşezarea sistemului şi cu plata gărzilor”, a declarat Rogobete.

El a subliniat că, ”până nu se rezolvă problema acelor unităţi sanitare unde rata de ocupare a paturilor este de sub 20%, nu se poate discuta despre alte modificări care să aducă un impact”.

Ministrul a spus că susţine plata gărzilor la nivelul anul 2025. ”Garda nu poate fi cuantificată în funcţie de numărul de pacienţi. Pentru că într-o gardă poţi să ai 10 pacienţi, într-o gardă nu poţi să ai niciun pacient, în altă gardă poţi să nu faci faţă cu numărul de pacienţi. (…) Dacă există sau dacă se identifică transferuri nejustificate dintr-o unitate sanitară în alta, vi se pare normal să fie plătiţi la fel? Nu. Va exista o corelare într-un mod în care să nu defavorizăm pe nimeni. Eu nu sunt absurd, vin din spital, sunt gărzi în care nu ai urgenţe.

Asta nu înseamnă că la finalul gărzii trebuie să fii plătit mai puţin sau mai prost pentru că nu ai avut nicio urgenţă. Dar şi dacă ai urgenţe şi nu te ocupi de ele şi le trimiţi în spital, este etic ca tu să transferi pacientul fără să te uiţi la el şi colegul tău să nu ajungă la toaletă noaptea ca să se ocupe de toţi pacienţii primiţi din spitalele unde nu se întâmplă nimic şi la finalul zilei să primească acelaşi venit? Eu cred că nu este corect”, a subliniat ministrul Sănătăţii.
Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat cererea
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat ...