- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Parlamentul a luat decizia finală: Tinerii cu studii în străinătate se vor putea întoarce să lucreze în țară

18 Sep, 14:46 • Bumbeneci Diana
Tinerii cu studii în străinătate se vor putea întoarce să lucreze în România, fără restricții. Legea a trecut oficial de Parlament.
Parlamentul a luat decizia finală: Tinerii cu studii în străinătate se vor putea întoarce să lucreze în țară

Sunt vești bune pentru tinerii care au fost nevoiți să plece peste graniță ca să studieze. Absolvenții români ai universităților din străinătate vor putea profesa în România, fără niciun fel de restricții, după ce legea a fost aprobată de Parlament.

Tinerii cu studii în străinătate se vor putea întoarce să lucreze în țară

Anunţul a fost făcut de către senatorul PSD Robert Cazanciuc, după ce Camera Deputaţilor a adoptat iniţiativa sa legislativă care se referă la profesii precum auditor financiar, avocat, expert contabil şi contabil autorizat. Acesta a transmis că tinerii vor putea avea dreptul legal de a se angaja în orice domeniu doresc și sunt pregătiți, fără să li se mai impună restricții speciale pentru că nu au studiile finalizate pe teritoriul țării noastre.

tineri / foto sugestivă
tineri / foto sugestivă

„Până azi eram în situația absurdă ca tinerii români care doreau să se întoarcă acasă să fie nevoiți să apeleze la instanțele de judecată pentru a putea profesa în domenii certificate de cele mai prestigioase universități din lume. Inițiativa legislativă restabilește normalitatea și înlătură inechitățile care îi împiedică acum pe studenții români să intre într-un corp profesional din țară și să profeseze pe baza diplomei de absolvire din străinătate recunoscute de Ministerul Educației”, a arătat Cazanciuc.

Tot în acest context, senatorul a mai ținut să transmită că, la ora actuală, profesiile reglementate decid prin norme proprii condiţiile de admitere în profesie, iar acestea de multe ori adaugă elemente în plus faţă de actul normativ de bază, ca de exemplu dovada efectuării unor cursuri.

În prezent însă, odată cu adoptarea proiectului de lege, aceste bariere au fost eliminate, iar tinerii români vor reuşi mult mai uşor să profeseze în domeniile în care s-au pregătit în străinătate. Rămâne de văzut câți dintre tineri vor mai dori să revină acasă având în vedere salariile deosebit de mici din toate domeniile, comparativ cu multe dintre veniturile oferite de alte țări state membre ale Uniunii Europene.

Ai mai putea citi și: Vești excelente pentru românii cu venituri sub 3.000 de lei. Primesc o nouă GRATUITATE

Urmărește Daily Business pe Google News
Într-o mare de oameni care merg în direcții simple, seci sau poate chiar absurde, o lume grăbită și gata mereu să alerge pentru îndeplinirea unui scop, eu am ales să mă opresc în loc și să ... citește mai mult
Alte articole
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...