Știri interne

Peste 500.000 de români preferă munca la negru! Taxele și impozitele imense îi fac să fugă de contracte

02 Nov, 22:51 • Cornel Ghimeșan
Taxele și impozitele din România îi motivează pe români să lucreze la negru și de cele mai multe ori fug de contracte. Studiul comandat de Provident, în cadrul programului „Invizibilii” arată că aproximativ 517.000 de români lucrează în prezent fără un contract de muncă.
Peste 500.000 de români preferă munca la negru! Taxele și impozitele imense îi fac să fugă de contracte

În cadrul programului „Invizibilii”, Provident a comandat un studiu conform căruia s-a descoperit faptul că 517.000 de cetățeni de pe teritorul României lucrează la negru. La nivel declarativ, studiu mai arată că 19% din populație ar cunoaște persoane care lucrează în acest tip de mediu, iar aproximativ 7% dintre respondeți au recunoscut că au fost plătiți în trecut la negru. 12 grupuri sociale au fost studiate în cadrul cercetării, dintre care 6 au fost selectate pentru prima etapă. Studiula fost realizat de Novel Research și Izibiz.

Peste 500.000 de români preferă munca la negru! Taxele și impozitele imense îi fac să fugă de contracte
Peste 500.000 de români preferă munca la negru! Taxele și impozitele imense îi fac să fugă de contracte

Alte articole:Românii visează la pensii grase! Totuși 55% la sută dintre ei spun că se tem că statul nu va putea să le asigure o pensie decentă

O altă concluzie importantă făcea referire la faptul că  80% dintre români s-au simțit cel puțin o dată în viață discriminați, indiferent de motiv. Totodată, 86% din oameni s-au simțit neîndreptățiți pentru că li s-a respins pe nedrept un credit, chiar dacă toate criteriile de acordare ale acestuia sunt transparente – persoanele vulnerabile nu au înțeles motivele pentru care le-a fost respinsă cererea de creditare.

Românii nu se gândesc la pensionare

De asemenea, în ceea ce privește planificarea financiară pe termen lung, din cercetare iese faptul că 57% din populația României nu este de părere că se va descurca după pensionare. De altfel, 50% dintre respondenți au declarat că nu-și permit să pună bani deoparte pentru pensionare, investind în ceea ce înseamnă pensii private.

Acest fenomen a fost comentat de sociologul celor de la Novel Research, Marian Marcu, care este de părere ca una dintre principalele probleme este lipsa educației financiare în rândul românilor.

„Pare că așteptăm să vină pensia, dar nu putem bani deoparte și nici nu avem încredere în sistemul de pensii, doar pur și simplu așteptăm. Un alt motiv destul de interesat este că 6 din 10 români consideră că vârsta de pensionare e prea departe pentru a pune bani deoparte, lucru crezut și de cei care mai au zece ani până ies la pensie.

Tot o problemă legată de educația financiară și felul în care ne raportăm la bani ține de faptul că 3 din 10 români nu-și permit unele lucruri, dar totuși le cumpără. O situație care din punct de vedere al planificării sociale poate crea probleme mari și îi poate aduce pe români în risc de invizibilitate”., a declarat acesta.

Director general Provident, Florin Bâlcan, a oferit mai multe detalii ale acestui studiu, dar și motivele pentru care a fost organizată o astfel de cercetare.

„Credem că avem o responsabilitate dar și capacitatea de a scoate în evidență problemele cu care grupurile sociale vulnerabile se confruntă în viața de zi cu zi. Am creat programul „Invizibilii”. Scopul nostru va fi să punem împreună oameni și instituții pentru a găsi cât mai multe soluții practice”, a susținut reprezentantul Provident.

Acesta este de părere că deși nu este o situație fericită se fac demersuri constante pentru a găsi soluțiile potrivite.

„Poate părea un tablou sumbru, dar cred că este o realitate pe care poate din București nu o vezi tot timpul, dar există în viața de zi cu zi. Există soluții și politici publice la care se lucrează în zona asta, dar răspunsul este unul complex. Este rolul nostru de a construi și de a căuta alături de alte organizații soluții și de a da o mână de ajutor”, a adăugat Florin Bâlcan.

Citește și: Cum își bate joc Elon Musk de angajații de la Twitter și cum îi abuzează! Obligați să muncească 17 ore pe zi iar managerii să doarmă la birou în weekend!

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare