- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Romgaz înregistrează creșteri ale profitului net în primele 6 luni ale anului. Nu a mai plătit taxa de solidaritate

14 Aug, 15:26 • Bugiu ⁠Ana Maria
Producătorul național de gaze Romgaz a raportat un profit net mai mare în primele șase luni ale anului 2024. Compania nu a mai plătit taxa de solidaritate.
Romgaz înregistrează creșteri ale profitului net în primele 6 luni ale anului. Nu a mai plătit taxa de solidaritate

Producătorul național de gaze Romgaz, controlat de statul român, a raportat un profit net de 1,8 miliarde lei în primul semestru al acestui an, în creștere cu aproape 9%, la o producție mai mare de gaze. În plus, compania nu a mai plătit taxa de solidaritate, care în primul semestru din 2023 a fost în valoare de 970,92 milioane lei, potrivit economedia.ro.

În primul semestru al acestui an, consumul de gaze naturale la nivel național s-a majorat, în comparație cu aceeași perioadă din 2013. Livrările companiei Romgaz au scăzut cu 4,6%.

Situația este similară și în cazul cotei de piață Romgaz, care este de 45,31%, mult mai mică decât cota deținută în aceeași perioadă a anului precedent, mai exact sunt înregistrate date mai mici cu 2,5%.

Te-ar putea interesa și: Engie a semnat un contract pentru gaze naturale cu Romgaz. Înțelegerea ajunge la aproape 1 milion de lei

foto: romgaz

Romgaz înregistrează creșteri ale profitului net în primele 6 luni ale anului

Producția de gaze naturale, realizată în primele șase luni ale anului 2024, a fost de 2,48 miliarde mc, ceea ce înseamnă o creștere cu 4,34% în raport cu producția înregistrată în semestrul I al anului 2023.

Producția de energie electrică a Romgaz a fost de 450,769 GWh, fiind cu 46,810 GWh mai mică decât cea realizată în perioada similară a anului 2023 (-9,41%). Cu această producție Romgaz deține o cotă de piață de 1,68%.

Veniturile totale ale companiei sunt mai mici cu un miliard de lei în primele 6 luni ale anului curent, înregistrând o scădere de 19,38%. Factorii care au dus la aceste repercusiuni sunt:

  • diminuarea cifrei de afaceri din vânzarea gazelor naturale (3.250,23 milioane lei în S1 2024 față de 4.283,68 milioane lei în S1 2023)
  • cifra de afaceri din vânzarea de energie electrică a înregistrat, de asemenea, o diminuare
  • cifra de afaceri aferentă serviciilor de înmagazinare a înregistrat o diminuare de 3,7%

Producția de gaze naturale raportată în primele 6 luni din acest an a fost influențată de:

  • efectuarea de programe de reparații și intervenții la sondele cu productivitate scăzută sau inactive;
  • continuarea proiectelor de reabilitare a principalelor zăcăminte mature de gaze;
  • implementarea de măsuri pentru optimizarea exploatării zăcămintelor de gaze naturale;
  • finalizarea unor lucrări de investiții pentru extinderea infrastructurii productive și conectarea de noi sonde la această infrastructură;
  • declinul de producție specific activității de exploatare a zăcămintelor de hidrocarburi

Te-ar putea interesa și: Romgaz pregătește o mișcare strategică. Compania de stat vrea să cumpere un furnizor de gaze şi cere aprobarea acţionarilor

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului