- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri interne

Romsilva scoate la vânzare mult mai puțini brazi de Crăciun, față de anul trecut

14 Nov, 10:30 • Andrei Ene
Romsilva scoate la vânzare 19.000 de brazi de Crăciun anul acesta, mult mai puțini decât în anii trecuți, din moment ce românii optează pentru brazi artificiali sau pentru brazi din comerț.
Romsilva scoate la vânzare mult mai puțini brazi de Crăciun, față de anul trecut

Romsilva vinde anul acesta aproximativ 19.000 de brazi de Crăciun, mult mai puțini decât anul trecut, în contextul în care din ce în ce mai mulți români optează pentru brazi artificiali, precum și pentru că marile magazine importă brazi din străinătate.

Mai puțini brazi de Crăciun scoși la vânzare anul acesta

În Cluj, într-o pepinieră a Direcției Silvice locale, sunt scoși la vânzare peste 1000 de brazi și molizi, care se vor vinde la ghiveci și vor costa începând cu 95 de lei per bucată.

Marcel Nașcă, reprezentantul pepinierei susține că oamenii se gândesc tot mai mult la mediu, așa că solicită brad cu balot de pământ la rădăcină sau ghiveci: „Lumea cere tot mai mult brad cu balot de pământ la rădăcină sau la ghiveci, că să-i poată folosi după. Lumea se gândește tot mai mult la mediu”.

Citește și : Un gigant german a dat lovitura în România. „Am crescut peste aşteptări şi continuăm să ne extindem”

În total, Romsilva va scoate la vânzare între 18.000 și 19.000 de pomi de Crăciun, dintre care 14.000 vor fi brazi. Aceștia au ajuns deja în magazine, iar cei mai naturali din import au fost puși spre vânzare în marile centre comerciale. Un brad de 2 metri, în acest moment, este în jur de 300 de lei.

Specialiștii îi avertizează pe românii ce locuiesc la bloc să nu opteze pentru pomi de Crăciun foarte mari deoarece riscă să se usuce, ocupă foarte mult spațiu și sunt greu de transportat. Chiar dacă optează pentru un brad natural mai mic, mirosul va fi la fel de frumos în casă.

Citește și : Cât costă cursurile de prim ajutor. 1 minut poate face diferența între viață și moarte

Bogdan Cordoș, reprezentant al unui magazin de profil, a afirmat că un brad de un metru jumate se învârte în jurul sumei de 150 de lei, precum și că dimesiunea ideală este de 1,5-1,7 metri.

„Un brad cum îl avem pe acesta, aproximativ un metru jumătate, undeva la 154 de lei. Undeva la un 1,5-1,7 metri este dimensiunea ideală. Săptămână viitoare vom primi brazi din Danemarca”, precizează acesta.

 

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu caracter electoral ilegal”
BEC cere ștergerea clipului filmat la Cotroceni cu Drulă, Nicușor Dan și Voiculescu: Material „cu ...
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ar putea revitaliza zona
Aproape 1.000 de angajaţi concediaţi după ce încă o fabrică din România se închide. Noi investitori ...
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români mai mulţi bani
Guvernul a majorat valoarea nominală a tichetelor de masă. De când vor încasa angajaţii români ...
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre averea familiei mele”
Daniel Băluță promite transparență, dar după alegeri: „Voi prezenta toate documentele despre ...
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Drone militare neidentificate au vizat avionul Volodimir Zelenski înainte de aterizare la Dublin
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Vaticanul menține interdicția pentru diaconatul feminin, dar studiile continuă
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Tanczos Barna cere prudență: Sistemul Garanție-Returnare trebuie mai întâi să se stabilizeze
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Apele Române: Distribuția apei în Prahova va începe doar după confirmarea analizelor DSP
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
Avocatul Poporului cere reguli clare pentru pensiile românilor care au muncit în străinătatepensii
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive pentru presă
New York Times dă în judecată Pentagonul după retragerea acreditărilor și noile reguli restrictive ...
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO pentru fraudă
Federica Mogherini demisionează de la conducerea Colegiului Europei după deschiderea unei anchete EPPO ...
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
ONG-urile boicotează consultările ICCJ. Dialog selectiv și cu pensiile speciale ascunse sub preș
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile și amante”
Dominic Fritz acuză PSD că politizează criza de la Paltinu: „Instituțiile au fost conduse de pile ...
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Poșta Română vrea să renunțe la livrarea pensiilor. „E o povară, nu un business sustenabil”
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Scandal în Senat pe tema crizei de apă. Ședință transformată în duel politic între PSD și USR
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului din Ucraina sunt inacceptabile pentru Kremlin
Ucraina-Rusia: Vladimir Putin afirmă că unele propuneri din planul american de a pune capăt războiului ...
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul Energiei să devină coordonator principal al proiectului de 5 miliarde de euro
România va avea 100.000 de acceleratoare AI la Cernavodă și Doicești. Guvernul a aprobat ca Ministerul ...
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba
Un livrator de mâncare a rămas fără loc de muncă după ce și-a tuns barba