- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Grindeanu, despre intrarea PSD în viitorul Executiv: ”Nu există o certitudine” / ”Ne interesează programul de guvernare, apoi luăm decizia în partid”

28 May, 11:19 • Stefan Simion
Șeful interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri, după consultările cu președintele Nicușor Dan pentru formarea noului guvern, că ”nu există o certitudine” privind intrarea social-democraților în viitorul Executiv.
Grindeanu, despre intrarea PSD în viitorul Executiv: ”Nu există o certitudine” / ”Ne interesează programul de guvernare, apoi luăm decizia în partid”

Grindeanu a spus că social-democrații vor mai întâi să vadă programul de guvernare, inclusiv măsurile pe zona fiscală, iar apoi vor lua o decizie privind participarea la guvernare.

Președintele interimar al PSD a spus că întâlnirea de miercuri de la Palatul Cotroceni a fost una informală, în care s-a discutat mult despre situația economică a țării și despre pașii următori privind formarea noului guvern.

Citește și Nicușor Dan a vorbit la telefon cu Donald Trump. ”Cred că relația noastră este în curs de ameliorare”

Întrebat dacă PSD intenționează să intre în viitorul Executiv, Sorin Grindeanu a spus că social-democrații sunt interesați deocamdată să vadă programul de guvernare, după care vor lua decizia ”în partid”.

”Pasul următor, să discutăm despre programe și proiecte. Pe noi ne interesează acest program de guvernare, după care vom lua decizia în partid”, a spus Grindeanu.

Întrebat despre numele viitorului premier și despre o eventuală susținere a PSD pentru Ilie Bolojan, șeful interimar al PSD a spus că nu a discutat despre funcții nici nu Nicușor Dan, nici cu liderul liberal.

”N-am vorbit de funcții”, a subliniat Sorin Grindeanu.

În opinia președintelui interimar al PSD, discuția despre funcții este prematură în acest moment, social-democrații considerând prioritară acum dezbaterea măsurilor economice necesare.

Consultările de miercuri de la Palatul Cotroceni, referitoare la formarea noului guvern, continuă miercuri după următorul program:

  • Ora 10:30: Partidul Național Liberal (PNL)
  • Ora 12:00: Uniunea Salvați România (USR)
  • Ora 13:30: Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)
  • Ora 15:00: Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale
  • Ora 16:00: Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
  • Ora 17:00: Partidul S.O.S. România
  • Ora 18:00: Partidul Oamenilor Tineri (POT)
  • Ora 19:00: Parlamentari neafiliați

Citește și Nicușor Dan vrea PSD în viitorul Executiv. ”Cel mai important este să dai stabilitate și predictibilitate și nu poți face asta cu un guvern minoritar”

Urmărește Daily Business pe Google News
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult