Ilie Bolojan a anunțat, marți seara, la Antena 3 CNN, că majorarea impozitului pe proprietate cu 70% va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2026, ca răspuns la nevoia de finanțare a numeroaselor proiecte de infrastructură și investiții publice aflate în derulare în întreaga țară. Premierul a explicat că în fiecare localitate, fie că este oraș sau comună, există multiple șantiere active, multe dintre ele finanțate anterior prin fonduri naționale sau europene.
Te-ar mai putea interesa și: Guvernul amână interdicția cumulului pensiei cu salariul. Bolojan: „Am fi avut o problemă, pensionarii din învățământ nu ar fi putut lucra”
Oficialul a menționat că în marile orașe, unde resursele proprii ale primăriilor sunt mai mari, o parte din aceste șantiere sunt finanțate direct de administrațiile locale. În schimb, în comunele mici, aproximativ 99% din finanțarea lucrărilor vine de la bugetul de stat, ceea ce creează presiuni semnificative asupra resurselor publice.
„Avem începute foarte multe șantiere în Românie, în fiecare localitate, oraș, comună sunt zeci de șantiere. În fiecare comună e cel puțin un șantier. Toate aceste șantiere ar fi trebuit să fie finanțate din bani naționali sau europeni”, a afirmat premierul.
Premierul a detaliat că, în perioada recentă, au fost contractate lucrări de amploare prin programele Anghel Saligny, fonduri europene, Compania Națională de Investiții și Administrația Fondului pentru Mediu, totalizând peste 1200 de șantiere, însă fondurile disponibile nu mai sunt suficiente pentru a susține toate aceste proiecte simultan. Aceasta a fost principala rațiune pentru decizia de a crește baza de impozitare pentru impozitele pe proprietate la persoanele fizice.
„Asta a fost perioada în care am contractat lucrări pe Anghel Saligny de 55 de miliarde de lei, am contractat lucrări pe fonduri europene, am supracontractat lucrări pe fonduri europene, am început peste 1200 de șantiere prin Compania Națională de Investiții, prin Administrația Fondului pentru Mediu și așa mai departe. Și am constatat că nu mai avem finanțări pentru aceste lucrări. Nu în totalitate, dar nu mai le putem duce în această formulă”.
Oficialii guvernamentali au explicat că, deși procentual majorarea poate părea semnificativă, în termeni reali, impactul asupra unui proprietar de locuință din mediul rural va fi moderat: de exemplu, o taxă de 100 de lei ar putea crește până la aproximativ 200 de lei anual.
„Având în vedere angajamentele României și analizele legate de impozitele pe proprietate la persoanele fizice care se plătesc în România, am luat decizia să creștem baza de impozitare la impozitele pe proprietate la persoanele fizice.
Asta înseamnă că această creștere de impozite la persoanele fizice, care sigur poate părea mare, să spunem, în procente, dar în termeni reali, e oricum o creștere, nu mai plătești, să spunem, 100 de lei, 120 de lei pentru o casă în zona de rural, plătești poate până în 200 de lei, va fi un venit care va fi colectat de autoritățile locale și o bună parte va rămâne la autoritățile locale”.
În acest context, guvernul a anunțat și un pachet complementar de reformă în administrația locală, vizând reducerea numărului de angajați acolo unde s-a supradimensionat personalul.
„De aceea, complementar, am venit cu un pachet prin care reducem numărul de angajați în administrația locală acolo unde s-a angajat prea mult. Și banii încasati suplimentar din impozitele pe proprietăți la persoanele fizice plus economiile la salarii care se vor face, trebuie să se ducă în continuare la aceste investiții”.
Te-ar mai putea interesa și: Bolojan: „Am primit de la cetăţeni funcţii, onoruri, uneori câştiguri bune şi nu le-am onorat ceea ce am primit în consecinţă, pentru că le-am făcut promisiuni pe care nu le-am respectat”