- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Republica Moldova, 34 de ani de independență. Emmanuel Macron, Friedrich Merz și Donald Tusk, așteptați la Chișinău

27 Aug, 09:18 • Amarie Giorgiana
Președintele Franței, Emmanuel Macron, cancelarul german Friedrich Merz și prim-ministrul polonez Donald Tusk sunt așteptați miercuri în Republica Moldova, care sărbătorește 34 de ani de independență.
Republica Moldova, 34 de ani de independență. Emmanuel Macron, Friedrich Merz și Donald Tusk, așteptați la Chișinău

Președintele Franței, Emmanuel Macron, cancelarul german Friedrich Merz și prim-ministrul polonez Donald Tusk sunt așteptați miercuri în Republica Moldova, care sărbătorește 34 de ani de independență. Considerată vulnerabilă după invazia Rusiei în Ucraina, Republica Moldova se pregătește luna viitoare de un scrutin legislativ crucial pentru parcursul său proeuropean.

„Liderii îşi vor reafirma sprijinul lor deplin pentru securitatea, suveranitatea şi calea europeană a Moldovei”, a spus săptămâna trecută Palatul Elysee în comunicatul în care a anunțat această vizită triplă.

Republica Moldova sărbătorește 34 de ani de independență. Oficialii, în vizită la Chișinău

Citește și: George Simion critică vizita lui Nicușor Dan în Republica Moldova și o acuză pe Maia Sandu că l-a ajutat să fraudeze alegerile: „Întoarce favorul”

„Aceasta nu este doar o vizită, ci o legătură vie între Europa şi poporul moldovean”, a declarat Jürgen Hardt, purtător de cuvânt pentru politică externă al partidului de guvernământ CDU al cancelarului Germaniei, citat de POLITICO. „Niciodată unul dintre aliaţii noştri nu va mai rămâne singur în faţa agresiunii ruse”, a promis oficialul CDU.

Peste o lună, Moldova, care miercuri își celebrează declararea independenței în 1991, odată cu destrămarea URSS, organizează alegeri parlamentare, iar partidul de guvernământ PAS încearcă să-și mențină majoritatea și să păstreze intactă traiectoria proeuropeană a țării, o sarcină tot mai dificilă odată cu războiul hibrid agresiv lansat de Rusia și interpușii săi.

Oficialii de la Chișinău au spus de mai multe ori că Moscova se amestecă în politica internă a țării, alimentând sentimente pro-Moscova într-un efort de a răsturna Guvernul și de a îndepărta țara de legăturile cu Occidentul. La rândul său, Moscova a folosit un discurs propagandistic tot mai agresiv la adresa conducerii proeuropene de la Chișinău, relațiile dintre cele două capitale devenind tot mai tensionate.

„Această vizită este o dovadă a faptului că Moldova contează, este respectată şi nu este singură”, a spus Maia Sandu într-un interviu.

„O să le spun oficialilor europeni că Moldova împărtăşeşte valorile democratice, Moldova vrea să aparţină lumii libere, să facă parte din marea familie europeană, fiind o ţară solidară, fapt care l-a demonstrat”, a mai declarat şefa statului.

Anterior, Emmanuel Macron denunța într-o întâlnire cu Maia Sandu „tentative ruse tot mai dezinhibate de destabilizare” a Republicii Moldova și a instituțiilor democratice moldovenești. El își exprima dorința unei „consolidări şi mai mari a cooperării în vederea creşterii rezistenţei (Republicii) Moldova la amestecuri străine”.

Alături de Maia Sandu, premierul Dorin Recean și președintele Parlamentului, Igor Grosu,  vor participa la o întrevedere cu președintele Franței, Emmanuel Macron, cancelarul Germaniei, Friedrich Merz și prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk. Cei trei ar urma să sosească în jurul orei 16:00.

Cetăţenii sunt aşteptaţi în Piaţa Marii Adunări Naţionale începând cu ora 18:00. Pe scena din centrul Chişinăului vor cânta formaţia Zdob şi Zdub, Irina Rimes şi Carla’s Dreams.

Citește și: La ce nivel a ajuns dezinformarea rusă în Republica Moldova. Pentru ce a fost acuzată Maia Sandu

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la securitatea României”
Ilie Bolojan de Ziua Independenței SUA: „Se cuvine să mulțumim militarilor pentru contribuția la ...
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației
Nicușor Dan: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății ...
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...