- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri politică

Sporul acordat cadrelor medicale pentru perioada stării de urgenţă, suportat din Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. Legea merge la promulgare la preşedintele Iohannis

20 Sep, 20:19 • Russo George
Camera Deputaţilor a adoptat miercuri un proiect de lege care prevede că sporul de până la 30% acordat personalului medical care execută, conduce sau coordonează sarcini de serviciu în condiţii de pericol deosebit, pe perioada stării de urgenţă şi trei luni după încetarea acesteia, să fie suportat din Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate prin bugetul de stat. În Camera Deputaţilor, for decizional, s-au înregistrat 218 voturi "pentru" şi 41 de abţineri.
Sporul acordat cadrelor medicale pentru perioada stării de urgenţă, suportat din Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. Legea merge la promulgare la preşedintele Iohannis

Proiectul de lege modifică în acest sens articolul 7 alineatul (1) din Legea nr. 56/2020 pentru recunoaşterea meritelor personalului medical participant la acţiuni medicale împotriva COVID-19.

Potrivit proiectului, „personalul medical care execută, conduce sau coordonează misiuni şi sarcini de serviciu în condiţii de pericol deosebit beneficiază, pe perioada stării de urgenţă, instituită astfel prin decret, precum şi pentru o perioadă de 3 luni de la data încetării stării de urgenţă, de un spor de până la 30%, calculat la salariul de bază/solda de funcţie/salariul de funcţie, suportat din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate prin bugetul de stat”.

În legea iniţială nu era menţionat Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate ca sursă de finanţare pentru acordarea acestui spor.

Proiectul de lege a fost contestat, dar nu s-a înregistrat niciun vot împotrivă

La dezbateri, deputatul USR Adrian Wiener a subliniat că această lege este adoptată cu întârziere, „dar recunoaşte meritele oamenilor care au dus greul”.

„Această lege este cu foarte mare întârziere, legea prevede practic un spor de 30% acordat pe perioada stării de urgenţă şi trei luni după cadrelor medicale care deja au şi uitat că ar fi trebuit să primească aceşti bani. Sigur, e în regulă şi după 2 ani de când a trecut legea. Atenţie legea se numea legea pentru meritele acordate cadrelor medicale şi a fost trecută cu foarte mare emfază de Parlament pentru a arăta respectul nostru pentru cei care lucrau în tranşee”, a afirmat Wiener.

Deputata Violeta Alexandru a susţinut, la rândul său, că este vorba despre un „supra spor”.

Citeşte şi: Ministerul Finanțelor a făcut un anunț de ultimă oră. Se va aplica o taxă de 70% asupra veniturilor nedeclarate

„Pe perioada pandemiei s-au acordat o serie de sporuri pentru cei care au lucrat în prima linie. Acum cine suntem noi să decidem că numai zona medicală şi nu şi zona nemedicală: brancardieri, etc. Până când facem noi jocul să decidem în Parlament cine merită sau nu? Deciziile trebuie luate de conducerea şi managementului unităţii medicale care ştie cine a fost în prima linie la COVID”, a explicat ea, potrivit Agerpres.

Deputatul AUR Sorin Muncaciu a opinat că banii nu vor reveni celor care au lucrat efectiv cu pacienţii.

„Aceşti bani nu sunt pentru cei care au intrat în roşu, ci pentru cei care au coordonat şi au implementat o politică absolut falimentară. Au întors spatele medicinii şi au aşteptat 9 luni să vină vaccinul”, a adăugat Muncaciu.

Camera Deputaţilor este for decizional pentru acest proiect.

Citeşte şi: Locuințele se scumpesc oficial! Câți bani vor da românii pe case, începând cu 2024

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa