- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
New Media

Opt lucruri pe care brandurile trebuie sa le faca pentru a profita mai eficient de reteaua Facebook

28 Jul, 16:14 • Redactia DailyBusiness
Brandurile au in general un comportament imatur si haotic pe reteaua sociala Facebook, acestea neluand in calcul faptul ca portalul pune la dispozitie mai multe facilitati ce ar putea duce la o vizibilitate mai mare a brandurilor si implicit la un succes superior al acestora pe reteaua americana, rezulta dintr-un studiu publicat recent de compania de consultanta Altimeter.
Opt lucruri pe care brandurile trebuie sa le faca pentru a profita mai eficient de reteaua Facebook

In ciuda faptului ca 45% dintre marketerii intervievati la nivel mondial au spus ca Facebook reprezinta prioritatea numarul unu a companiilor pe care le reprezinta, cei mai multi dintre acestia nu au pus la punct o strategie clara pentru a se evidentia pe aceasta retea.

Compania Altimeter Group a cercetat 34 de vendori, agentii si experti pentru a determina criterii pentru ca brandurile companiilor sa profite cat mai mult de prezenta pe retelele sociale. DailyBusiness.ro le sintetizeaza mai jos, putand accesa intreg studiul aici.

1. Creati expectative reale pentru comunitatea care va urmareste. Brandurile trebuie sa sublinieze frecvent ce subiecte vor fi abordate pe pagina Facebook – daca este vorba de stiri, informatii „de background”, suport tehnic sau pur si simplu un loc unde clientii pot socializa si a-si spune parerea.

2. Creati o pagina care sa fie cat mai familiara si sa atraga fani si implicit potentiali clienti. Puteti incarca noi background-uri, trebuie completat profilul companiei in cele mai mici amanunte, logo-ul brandului trebuie sa fie vizibil si sa ramana intiparit in memoria vizitatorilor.

3. Fii tot timpul la curent. Pe Facebook brandurile trebuie sa interactioneze constant cu utilizatorii, sa ofere feedback periodic, sa nu lase sa treaca timp pana la postari.

4. Fii autentic, uman. Interactiunile trebuie sa fie cat mai relaxate, nu cu ton agresiv sau superior. Posturile trebuie scrise la persoana intai, pe ton conversational.

5. Participa la dialoguri. Nu lasa sa discute doar fanii paginii, implica-te in dialoguri. Acestea maresc increderea si familiaritatea in brand.

6. Fii eficient si foloseste-te de feedback-ul fanilor. Nu lasa sa treaca pe langa tine idei care ar putea imbunatati vizibilitatea brandului, un produs sau serviciu. Uneori cele mai bune idei vin chiar de la clienti/fani. Incurajeaza interactiunea dintre useri.

7. „Pune gaz pe focul” promovarii word of mouth. Este cea mai ieftina modalitate de a-ti face cunoscut brandul. Incepe prin a spune fanilor sa sugereze si altora sa urmareasca pagina brandului, sa se aboneze la newslettere. Nu trebuie sa se foloseasca un ton imperativ.

8. Solicita ca fanii sa si actioneze. Majoritatea brandurilor „uita” sa solicite fanilor sa si consume produsele companiei, sa viziteze site-urile sau sa devina clienti ai unor servicii, pe langa a comenta pe Facebook.

Pe acest subiect a scris si Cristian Manafu pe pagina personala.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministere-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
PSD condiționează susținerea Guvernului Tomac de oprirea austerității și reluarea investițiilor
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România are nevoie
Bolojan: Un guvern fără susținere politică explicită nu poate duce la capăt reformele de care România ...
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda un vot de încredere”
Eugen Tomac: „Îmi pun mare speranță în judecata corectă și cinstită a PNL pentru a-mi acorda ...
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
China și Coreea de Nord își consolidează alianța: Xi Jinping, primit cu un fast deosebit la Phenian
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Bursa de Valori București (BVB) deschide ședința de luni pe scădere pe toți indicii
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul European de Sprijin pentru Pace pentru Ucraina
Miniștrii apărării din statele UE discută deblocarea și utilizarea a 6,6 miliarde de euro din Fondul ...
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Israelul lovește din nou Iranul, în pofida apelurilor lui Trump pentru dezescaladare
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul lunii iulie
Bacalaureat 2026: încep probele de competențe. Calendarul examenului se întinde până la mijlocul ...
Zelenski, la Londra pentru discuții cu liderii europeni. Apărarea Ucrainei și perspectivele de pace, pe agenda reuniunii E3
Zelenski, la Londra pentru discuții cu liderii europeni. Apărarea Ucrainei și perspectivele de pace, ...