Incendii și căderi de fragmente rezultate în urma atacului au fost raportate în mai multe zone ale Kievului: un service auto a luat foc în districtul Holosiivskîi, fragmente au căzut într-o cooperativă de case de vacanță din Obolon, iar alte resturi au fost identificate într-o zonă deschisă din districtul Desnianskîi.
„Toate serviciile de urgență sunt la fața locului”, a asigurat Vitali Klitschko.
Potrivit RBC-Ukraine, forțele ruse au atacat Ucraina în noaptea de 27 decembrie folosind diferite tipuri de armament, regiunea Kiev numărându-se printre ținte.
Un locuitor al regiunii Ivano-Frankivsk, care conducea un camion în momentul atacului și a suferit răni provocate de schije.
În Vișhorod, ferestrele unui bloc de locuințe au fost avariate. În districtul Borîspil, au fost afectate facilități de producție și două vehicule. În districtul Bucea, a izbucnit un incendiu la un șantier de construcții. În districtul Obuhiv, a fost avariată o facilitate municipală aparținând uneia dintre comunități.
Forțele ruse au vizat Kievul pe timpul nopții cu diverse rachete și drone de atac, provocând explozii puternice în mai multe zone ale orașului.
Potrivit jurnaliștilor RBC-Ukraine, în unele districte ale capitalei s-au înregistrat întreruperi de alimentare cu energie electrică.
Ulterior, în cursul dimineții, forțele ruse au lansat noi drone de atac spre capitală din mai multe direcții, fiind raportate mai multe valuri de explozii puternice în oraș.
Atacuri asupra Kievului și regiunii Kiev în noaptea de 27 decembrie
Potrivit RBC-Ukraine, forțele ruse au atacat Ucraina în noaptea de 27 decembrie folosind diferite tipuri de armament. Regiunea Kiev s-a numărat printre ținte.
O persoană a fost rănită – un locuitor al regiunii Ivano-Frankivsk, care conducea un camion în momentul atacului și a suferit răni provocate de schije în zona spatelui.
În Vișhorod, au fost avariate ferestrele unui bloc de locuințe. În districtul Borîspil, au fost avariate facilități de producție și două vehicule. În districtul Bucea, a izbucnit un incendiu la un șantier de construcții. În districtul Obuhiv, a fost avariată o facilitate municipală aparținând uneia dintre comunități.
Forțele ruse au vizat Kievul pe timpul nopții cu diverse tipuri de rachete și drone de atac, provocând explozii puternice în mai multe zone ale orașului.
Potrivit jurnaliștilor RBC-Ukraine, în unele districte ale capitalei s-au înregistrat întreruperi de curent.
Mai târziu, în cursul dimineții, forțele ruse au lansat noi drone de atac spre capitală din mai multe direcții, fiind raportate mai multe valuri de explozii puternice în oraș.
De la începutul invaziei ruse la scară largă, forțele speciale Alpha ale Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU) au distrus peste 500 de sisteme rusești de apărare antiaeriană, potrivit centrului de presă al SBU.
Printre țintele distruse s-au numărat componente-cheie ale celor mai avansate sisteme de apărare aeriană ale Rusiei:
– sisteme de rachete sol-aer cu rază lungă și medie de acțiune: S-400 și S-300;
-sisteme antiaeriene de rachete și artilerie: Pantsir-S1;
– sisteme de rachete sol-aer: Buk-M2 / Buk-M3, Tor-M2, Osa și Strela-10;
-stații radar, posturi de comandă și sisteme de detecție, fără de care apărarea antiaeriană devine oarbă și lipsită de coordonare.
„Această activitate are o valoare incontestabilă: a creat coridoare prin sistemul multistratificat de apărare antiaeriană al Rusiei, permițând dronelor ucrainene cu rază lungă de acțiune să lovească adânc în teritoriul inamic – baze, depozite, aerodromuri și alte obiective militare”, a subliniat SBU.
Potrivit RBC-Ukraine, SBU a făcut publice detalii despre o operațiune specială unică desfășurată în portul Novorossiisk, în cadrul căreia a fost distrus un submarin rusesc.
A fost dezvăluit faptul că o etapă-cheie a operațiunii a constat în neutralizarea unei aeronave maritime de recunoaștere Il-38N, care ar fi putut perturba atacul.
Serviciul de Securitate al Ucrainei a subliniat că va continua să vizeze obiective militare legitime ale inamicului și să lovească acolo unde adversarul se așteaptă cel mai puțin.
:format(webp):quality(100)/https://www.dailybusiness.ro/wp-content/uploads/2025/12/SBU-1024x410.jpg)
De asemenea, dronele SBU au atacat aerodromul militar rus de la Belbek, în Crimeea ocupată temporar, distrugând două avioane de vânătoare Su-27.
Anterior, pe 18 decembrie, dronele SBU au lovit același aerodrom, distrugând echipamente rusești în valoare de sute de milioane de dolari: două sisteme radar Nebo-SVU, un radar 92N6 al sistemului S-400 Triumph, un sistem de apărare antiaeriană Pantsir-S2 și un avion de vânătoare MiG-31 complet înarmat.