Actualitate

Ursula von der Leyen: Comisia Europeană susține România pentru găzduirea Hubului de Securitate de la Marea Neagră

06 Jan, 15:10 • Bugiu ⁠Ana Maria
Președinta Comisiei Europene a transmis că Bruxelles-ul este pregătit să sprijine decizia statelor membre privind înființarea Hubului European de Securitate Maritimă la Marea Neagră, subliniind că România are argumente solide pentru a deveni gazda acestui centru strategic într-o regiune tot mai tensionată geopolitic.
Ursula von der Leyen: Comisia Europeană susține România pentru găzduirea Hubului de Securitate de la Marea Neagră

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a transmis un mesaj de susținere important pentru România în legătură cu posibilitatea găzduirii Hubului European de Securitate Maritimă la Marea Neagră, ca răspuns la solicitarea oficială formulată de europarlamentarul român Victor Negrescu. În răspunsul său, von der Leyen a precizat că decizia finală privind amplasarea acestui hub aparține statelor membre ale Uniunii Europene, însă a oferit asigurări clare că Comisia Europeană este pregătită să sprijine o decizie favorabilă, inclusiv dacă România va fi aleasă drept gazdă, potrivit stirileprotv.ro.

Te-ar mai putea interesa și: Ursula von der Leyen, răspuns tăios pentru Trump, care a prevăzut decăderea Europei: ”Nimeni altcineva nu ar trebui să se amestece, fără niciun dubiu”

Ursula von der Leyen: Comisia Europeană susține România pentru găzduirea Hubului de Securitate de la Marea Neagră

În documentul făcut public de Victor Negrescu, președinta CE a mulțumit europarlamentarilor pentru inițiativa lor și pentru sprijinul acordat noii Abordări Strategice a Uniunii Europene pentru regiunea Mării Negre, adoptată la 28 mai 2025. Ea a arătat că argumentele prezentate în favoarea României au fost analizate și că proiectul hubului se înscrie în contextul mai larg al răspunsului european la provocările geopolitice majore generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei.

Ursula von der Leyen a subliniat că, în ultimii ani, Uniunea Europeană a dezvoltat o serie de inițiative strategice menite să consolideze securitatea și apărarea, printre care se numără Cartea Albă privind Apărarea, noul instrument financiar SAFE, strategia UE pentru pregătire, planul de acțiune privind securitatea cablurilor, Pactul european pentru oceane, strategia de securitate ProtectEU și Foaia de parcurs pentru pregătirea în domeniul apărării. Toate aceste inițiative pun accent pe conștientizare, reziliență, capacitate de reacție, securitate și apărare.

În acest cadru, Hubul de Securitate Maritimă la Marea Neagră ar urma să joace un rol esențial, valorificând inițiativele statelor membre și ale țărilor partenere din regiune. Scopul său principal ar fi consolidarea securității și siguranței maritime, monitorizarea și protejarea infrastructurii maritime critice – precum cablurile submarine, rutele energetice și porturile – precum și dezvoltarea capacităților maritime ale statelor membre ale UE.

La rândul său, Victor Negrescu a subliniat că mesajul Comisiei Europene este unul foarte clar: hubul poate fi creat, Comisia susține acest demers, iar decizia depinde de statele membre riverane Mării Negre. Potrivit europarlamentarului, România are toate argumentele necesare pentru a găzdui acest centru strategic. El a evidențiat faptul că Marea Neagră a devenit una dintre cele mai sensibile regiuni geopolitice ale Europei, în special în contextul conflictului din Ucraina.

Negrescu a explicat că un astfel de hub ar contribui la protejarea rutelor comerciale, la securizarea infrastructurii critice (energie, cabluri, porturi), la combaterea amenințărilor hibride și la creșterea capacității de reacție a Uniunii Europene. În opinia sa, hubul ar însemna nu doar declarații politice, ci o prezență europeană reală și concretă la Marea Neagră, cu beneficii directe pentru securitatea regională.

De asemenea, europarlamentarul PSD a arătat că acest proiect se aliniază perfect noilor priorități europene: securitate, apărare, reziliență, protejarea infrastructurii strategice și cooperare cu partenerii regionali. Pentru România, inițiativa reprezintă o oportunitate strategică majoră, care ar putea aduce investiții, expertiză, capacități europene pe teritoriul național și ar consolida rolul țării ca actor regional important, demonstrând că România se află în centrul deciziilor europene, nu la periferia lor.

În final, Victor Negrescu le-a mulțumit eurodeputaților pro-europeni care au susținut acest demers și a subliniat că următorul pas trebuie făcut de autoritățile de la București, care sunt chemate să vină cu un proiect concret pentru implementarea hubului. El a reiterat că acest demers este esențial atât pentru securitatea Europei, cât și pentru interesele strategice ale României.

Inițiativa nu este una nouă: încă din septembrie 2025, Victor Negrescu solicitase oficial Comisiei Europene ca România să găzduiască Hubul European de Securitate la Marea Neagră, demers susținut de toți eurodeputații români pro-europeni, pe fondul incidentelor cu drone și al tensiunilor tot mai mari din regiune. Potrivit acestuia, structura ar proteja porturile românești, în special Portul Constanța, resursele de petrol și gaze, ar eficientiza operațiunile de deminare și ar aduce un plus semnificativ de securitate și dezvoltare economică, inclusiv prin acces la fonduri europene suplimentare.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri comerciale
SUA înlocuiesc tarifele temporare cu noi taxe vamale pentru 60 de țări și pregătesc noi măsuri ...
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Adrem preia participația majoritară în Electroechipament Industrial
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut cu 29%
ING Bank România a atras 120.000 de clienți noi în primul semestru din 2026, dar profitul brut a scăzut ...
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare