- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Economie

Rectificare bugetară de super-austeritate. Un minister va primi de 60 de ori mai puțin decât a cerut!

29 Sep, 12:37 • Stefan Simion
Rectificarea bugetară pregătită de guvern nu va putea satisface majoritatea solicităilor de fonduri venite dinspre ministere. În contextul austerității impuse de deficitul uriaș, un minister va avea ghinionul de a înregistra un record, unul nedorit, evident: va primi de 60 de ori mai puțin decât a cerut!
Rectificare bugetară de super-austeritate. Un minister va primi de 60 de ori mai puțin decât a cerut!

Potrivit Ministerului Finanțelor, Alexandru Nazare, rectificarea bugetară va fi adoptată până la sfârșitul acestei săptămâni.

Cei de la Finanțe au făcut toate socotelile necesare și au ajuns la concluzia că nu vor putea fi onorate toate cererile de fonduri de la ministere. Banii de la rectificarea bugetară vor fi direcționați cu prioritate pentru salarii, pensii și proiecte de investiții.

Astfel, ministerele mari, cu cheltuieli pe măsură, vor avea suplimentări de buget importante, de câteva miliarde de lei fiecare. De pildă, în cazul Ministerului Muncii, care plătește pensiile și alocațiile, rectificarea bugetară va aduce 5,5 miliarde de lei.

Citește și Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, revoltat de indolența cadrelor medicale de la spitalul din Iași, în care au murit 6 copii: „Un haos mai mare, administrativ și procedural, nu am văzut de mult într-un spital”

Ministerele mai mici, precum cel al Culturii, vor primi doar câteva milioane, deși au cerut o sumă de 60 de ori mai mare. Asta deoarece deficitul obligă Executivul, inclusiv la rectificarea bugetară, să fie foarte atent cu cheltuielile, încercând să le reducă spre minim.

”Trebuie să fim extrem de atenți cum facem rectificarea bugetară. Am obținut o țintă de deficit de 8,4%, ceea ce este foarte important, pentru că ne asigură resursele esențiale pentru a acoperi nevoile esențiale de azi – pensii, salarii, cheltuieli pentru sănătate, investiții. Nu putem asigura 80 de miliarde de lei, cât au cerut ordonatorii”, a explicat ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.

În funcție de evoluția încasărilor la bugerul de stat, este posibilă, tot anul acesta, o a doua rectificare bugetară, care să aducă ministerelor bani în plus.

Ministrul Finanțelor a precizat că sunt bani, deocamdată, pentru asigurarea cofinanțărilor proiectelor de investiții aflate în derulare. Astfel, Ministerul Transporturilor și cel al Dezvoltării, care gestionează proiecte de infrastructură națională și locală, vor avea fiecare alocări de peste două miliarde de lei, notează stirileprotv.

Citește și Ieșitul în oraș a devenit un lux pentru români. Prețurile au explodat în ultimele luni

Urmărește Daily Business pe Google News
Numele meu este Ștefan Simion și sunt absolvent al Facultății de Jurnalism din București. În ultimii ani am lucrat pe postul de redactor în mai multe instituții de presă din România, iar acum ... citește mai mult
Alte articole
Curtea de Apel Bucureşti, aşteptată să decidă asupra suspendării judecătorilor CCR Busuioc şi Dragoş
Curtea de Apel Bucureşti, aşteptată să decidă asupra suspendării judecătorilor CCR Busuioc şi Dragoş
Nicușor Dan: „Nu există risc de creștere de taxe în viitorul apropiat”
Nicușor Dan: „Nu există risc de creștere de taxe în viitorul apropiat”
Europa, în fierbere după decizia Spaniei de a legaliza sute de mii de migranți ilegali
Europa, în fierbere după decizia Spaniei de a legaliza sute de mii de migranți ilegali
Trump spune că Putin a acceptat o pauză a bombardamentelor în Ucraina, pe fondul gerului extrem
Trump spune că Putin a acceptat o pauză a bombardamentelor în Ucraina, pe fondul gerului extrem
China relaxează regulile de viză pentru britanici. Călătorii și afaceri mai ușoare între Beijing și Londra
China relaxează regulile de viză pentru britanici. Călătorii și afaceri mai ușoare între Beijing ...
Premierul Bolojan la Berlin. România și Germania întăresc parteneriatul strategic și economic
Premierul Bolojan la Berlin. România și Germania întăresc parteneriatul strategic și economic
Impozite la jumătate pentru locuitorii din Apuseni și Delta Dunării. Statul vine în sprijinul zonelor izolate
Impozite la jumătate pentru locuitorii din Apuseni și Delta Dunării. Statul vine în sprijinul zonelor ...
CGMB a respins candidatura Bucureștiului la găzduirea Forumului Orașelor 2027
CGMB a respins candidatura Bucureștiului la găzduirea Forumului Orașelor 2027
Germania propune o Europa cu două viteze. Un grup de șase economii pentru decizii rapide și influență globală
Germania propune o Europa cu două viteze. Un grup de șase economii pentru decizii rapide și influență ...
CSM, conflict intern pe accesul la dosare: procurorii acuză judecătorii că le-au blocat accesul la ECRIS
CSM, conflict intern pe accesul la dosare: procurorii acuză judecătorii că le-au blocat accesul la ...
Ministerul Justiției analizează reducerea vârstei de răspundere penală a minorilor
Ministerul Justiției analizează reducerea vârstei de răspundere penală a minorilor
România, veriga slabă a Balcanilor. Podurile lipsă care blochează miliarde și securitatea UE
România, veriga slabă a Balcanilor. Podurile lipsă care blochează miliarde și securitatea UE
CGMB a respins majorarea tarifului STB. Ciucu avertizează că societatea se află într-o situație financiară critică
CGMB a respins majorarea tarifului STB. Ciucu avertizează că societatea se află într-o situație ...
ElectroPutere Mall Craiova se extinde la 62.000 mp, după o investiție de 22 mil. euro, și intră în top trei centre comerciale din afara Bucureștiului
ElectroPutere Mall Craiova se extinde la 62.000 mp, după o investiție de 22 mil. euro, și intră în ...
Otokar preia controlul Automecanica Mediaș: turcii plătesc circa 85 mil. euro pentru 96,77% din compania românească din industria de apărare
Otokar preia controlul Automecanica Mediaș: turcii plătesc circa 85 mil. euro pentru 96,77% din compania ...
Drumul Expres Arad–Oradea, complet contractat. A fost semnat ultimul lot
Drumul Expres Arad–Oradea, complet contractat. A fost semnat ultimul lot
Colliers: Piața terenurilor intră într-o fază de prudență activă. Tranzacțiile din 2025 au fost la nivelul din 2024, cu revenire puternică spre final de an
Colliers: Piața terenurilor intră într-o fază de prudență activă. Tranzacțiile din 2025 au fost ...
Elveția ia în calcul majorarea TVA timp de zece ani pentru a finanța reînarmarea
Elveția ia în calcul majorarea TVA timp de zece ani pentru a finanța reînarmarea