- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Internet/New Media

Solutia de vanzari myAvangate ar putea creste profitabilitatea companiilor de soft cu 30%

03 May, 11:44 • Redactia DailyBusiness
Companiile dezvoltatoare de software isi pot creste cu minim 30% profitabilitatea printr-un management automatizat al canalului de vanzari, estimeaza oficiali ai integratorului de solutii pentru comert electronic Gecad ePayment.
Solutia de vanzari myAvangate ar putea creste profitabilitatea companiilor de soft cu 30%

Compania a anuntat lansarea comerciala a sistemului myAvangate, dedicat industriei dezvoltatoare de software. Acesta reprezinta o solutie integrata de management automatizat al canalului de vanzari. myAvangate este disponibil la nivel international si urmeaza sa fie localizat lingvistic pentru mai multe tari, prioritara fiind Romania, au spus oficiali ai Gecad ePayment.

Prin myAvangate, un producator de software poate gestiona online, cu resurse umane minime, intreg procesul de vanzari, incepand cu urmarirea dinamicii resellerilor si managementul licentelor, mergand pana la controlul comenzilor, facturilor, discounturilor si platilor.

Pe intreg anul, oficiali ai Gecad estimeaza o crestere a cifrei de afaceri pe linia Avangate, dedicata pietei producatorilor de software, de aproximativ 20%.

Durata de integrare a solutiei myAvangate poate fi undeva intre o zi si doua saptamani, implicand costurile propriu-zise agreate pentru implementarea solutiei, in functie de pachetul pentru care s-a optat, a spus Sorana Kunst, Specialist Relatii Publice pentru Gecad ePayment.

„In principiu, intreg procesul de vanzari de software al unei companii dezvoltatoare poate fi gestionat de un singur om folosind myAvangate”, rezultatele incepand sa se observe de la prima luna de utilizare, a precizat ea. „Poate cea mai importanta sursa de crestere a venitului este elibererea oamenilor de vanzari de rutina zilnica pentru ca acestia sa se poata concentra mai degraba pe dezvoltare”, a mai spus Kunst.

„Forta de vanzari din companiile de software ar trebui sa isi canalizeze eforturile catre identificarea oportunitatilor si dezvoltarii ulterioare, nu numai pe mentinerea afacerii deja existente”, spune Carmen Sebe, CEO Gecad ePayment. „Succesul sau esecul unei afaceri sunt direct determinate de o buna sau, dimpotriva, de o nereusita strategie de management al vanzarilor”, a adaugat Sebe.

In Romania exista aproximativ 1.000 de companii dezvoltatoare de software, insa majoritatea acestora functioneaza ca parteneri outsource pentru nume mari de afara. „Orientarea catre dezvoltarea de software original, propriu, este o politica mult mai profitabila pe termen lung pentru firmele romanesti. Dar pentru aceasta spiritul antreprenorial trebuie stimulat, iar micii antreprenori trebuie ajutati sa isi dezvolte afacerile”, considera Radu Georgescu, presedinte al Gecad Group.

ePayment este o solutie pentru magazine virtuale avand ca scop principal realizarea unui sistem de plati pe internet atat pentru comercianti cat si pentru cumparatori.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție de 83 de miliarde de dolari
Netflix va cumpăra studiourile și afacerea de streaming ale Warner Bros Discovery, într-o tranzacție ...
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va fi considerat contrabandist
Guvernul impune limite românilor care cumpără ţigări din Bulgaria. Cine nu respectă regulile va ...
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile vor să repopuleze zone intrate în declin demografic
Poţi primi peste 80.000 de euro pentru a te muta pe una dintre insulele unei ţări din UE. Autorităţile ...
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Germania: Parlamentul a adoptat noua lege a serviciului militar
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Oana Gheorghiu, vicepremier: CFR Marfă poate fi lichidată, Tarom poate fi resuscitată
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ei în asigurarea securității în Europa
Consiliul Ministerial al OSCE a trasat planul de reforme menite să întărească organizația și rolul ...
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – N.H. Movila Vulpii
ESZ Prahova anunță că benficiarii săi se pot alimenta din rețeaua Fir 1 apă potabilă Voila – ...
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex și Tarom
Guvernul începe implementarea Strategiei de reformă a companiilor de stat. Printre ele, CFR, Metrorex ...
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul săptămânii viitoare
Nicuşor Dan a promulgat Legea „Nordis”. Legea va fi publicată în Monitorul Oficial la începutul ...
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Cum utilizăm lanțurile antiderapante și care sunt consecințele utilizării lor necorespunzătoare
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și Dâmbovița
Bolojan spune că până miercuri vor fi găsiți responsabilii pentru criza de apă din Prahova și ...
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților convenționale de apărare ale NATO
SUA vor ca până în 2027 să transfere Europei responsabilitatea pentru majoritatea capacităților ...
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, AUR şi neafiliaţi. Printre semnatari, şi Victor Ponta
O moţiune de cenzură a fost depusă vineri de parlamentari ai grupului „PACE- Întâi România”, ...
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Ilie Bolojan: „Soliditatea coaliției va fi testată în momentul în care se va ajunge la vot”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea cu apă va începe să fie asigurată”
Bolojan promite reluarea alimentării cu apă în Prahova: „Foarte posibil, din această seară, alimentarea ...
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și ...
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură și sesizarea ÎCCJ la CCR
LIVE Bolojan susține vineri o conferință de presă. Raportul privind criza apei, moțiunea de cenzură ...
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național
Allianz-Țiriac preia Campion Broker și își extinde rețeaua de distribuție la nivel național