Internet/New Media

UPC Romania mareste viteza la Internet si lanseaza doua noi abonamente

10 Jul, 13:42 • Redactia DailyBusiness
UPC Romania a lansat de marti doua noi abonamente de Internet, a marit de trei ori viteza de navigare pentru abonamentul "Standard" fara costuri suplimentare si a scazut cu 10 lei pretul pachetelor "Familia" si "Activ", care includ telefonie si Internet, au spus oficiali ai companiei.
UPC Romania mareste viteza la Internet si lanseaza doua noi abonamente

Compania a lansat doua abonamente de Internet care se adreseaza clientilor noi. Abonamentul „Starter” ofera acces nelimitat la viteza de descarcare (download) de 768 Kbps si costa 20 lei pe luna. „Light” ofera acces nelimitat la viteza de 1,5 Mbps si costa 30 lei pe luna.

UPC a marit viteza maxima a abonamentului „Standard” de trei ori, pana la 3 Mbps, pastrand neschimbat pretul de 45 de lei pe luna. Compania nu a operat modificari in ceea ce priveste abonamentul „Ultra”, care ofera acces nelimitat cu viteza de 6 Mbps pentru 95 lei pe luna.

Numarul conexiunilor in banda larga la Internet va depasi pragul de 1 milion pana la sfarsitul anului 2010, numai pe segmentul rezidential, potrivit estimarilor IDG. Ritmul de crestere a utilizarii serviciilor de Internet din tara noastra se va mentine pana in 2010, se arata in studiul IDG „Analyse the future”.

„Viteza de Internet creste, pretul scade, parametrii tehnici se imbunatatesc”, a spus Lucian Lupascu, data marketing manager UPC Romania.

UPC Romania, una dintre cele mai mari companii de comunicatii prin cablu din tara noastra, are, in prezent, 135.000 de clienti de Internet. Retelele companiei deservesc, in prezent, aproape 1.400.000 clienti, din aproximativ 200 orase. De cand a intrat pe piata romaneasca, in 1992, UPC a investit peste 600 de mil.$, devenind astfel cel mai mare investitor american din tara.

UPC Romania este afiliata la Liberty Global, Inc. Compania americana Liberty Global este unul dintre liderii industriei mondiale de comunicatii prin cablu, oferind servicii video, voce si acces la internet, pentru 16 milioane de clienti.

Compania are retele de comunicatii in banda larga in 17 tari, in principal in Europa, Japonia, Chile si Australia si detine actiuni in companii de distributie media din intreaga lume.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
Alertă cu bombă în zona Terminalului de Pasageri din Portul Constanța, autoritățile verifică situația
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina
MApN: Grup de drone detectat în apropierea frontierei fluviale cu Ucraina
Premieră medicală mondială în Italia, o pacientă își recapătă parțial vederea după primul transplant de maculă realizat vreodată
Premieră medicală mondială în Italia, o pacientă își recapătă parțial vederea după primul ...
FSB-ul rusesc îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste
FSB-ul rusesc îl acuză pe cofondatorul Telegram, Pavel Durov, de facilitarea activităților teroriste
PSD: În mai puțin de 48 de ore, Guvernul s-a contrazis de trei ori pe subiectul posturilor din spitale
PSD: În mai puțin de 48 de ore, Guvernul s-a contrazis de trei ori pe subiectul posturilor din spitale
Parlamentul votează prelungirea TVA redus la locuințe și introducerea unei accize dinamice la motorină
Parlamentul votează prelungirea TVA redus la locuințe și introducerea unei accize dinamice la motorină
Guvernul deblochează peste 6.850 de posturi în sistemul public de sănătate
Guvernul deblochează peste 6.850 de posturi în sistemul public de sănătate
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca pierderea a aproape un miliard de euro din PNRR
Guvernul retrage Strategia privind biodiversitatea și o trimite în Parlament. Bolojan: Nu putem risca ...
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune o parcare în apropierea zonei
Ciprian Ciucu clarifică: „Nu susțin reintroducerea mașinilor în Centrul Vechi”. Primarul propune ...
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea procesului diplomatic
Zelenski, după întâlnirea cu Trump la Casa Albă: Am discutat despre rachetele Patriot și relansarea ...
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern cu puteri depline
Greva din sănătate continuă. Sanitas acuză lipsa soluțiilor privind salarizarea și cere un guvern ...
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea sectorului
Zeci de crescători de ovine ies în stradă la București. Fermierii cer măsuri urgente pentru salvarea ...
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat angajamentele
George Simion: AUR vrea un guvern cu puteri depline, dar îl acuză pe Sorin Grindeanu că nu și-a respectat ...
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea a 12 hotărâri
Guvernul acuză PSD că pune în pericol fonduri din PNRR de până la un miliard de euro prin contestarea ...
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii afectați de blocajul ANCPI
TVA de 9% pentru locuințe, prelungit până la 30 septembrie. Măsura îi protejează pe cumpărătorii ...
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Comisia de buget a Camerei Deputaților avizează favorabil acordul SAFE de 16,68 mld. euro
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Republica Moldova instituie stare de alertă energetică și hidrologică pentru 30 de zile
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record în care capitalizarea a depășit pentru prima dată 100 mld. euro
Analiză PwC: Bursa de Valori București își consolidează creșterea în 2026, după un an record ...