- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

Agentia RealTime aloca noilor birouri din Spania 20% din bugetul de dezvoltare

16 Jul, 00:01 • Redactia DailyBusiness
Bugetul de dezvoltare al agentiei imobiliare romanesti RealTime, in tara si peste hotare, pentru 2007, este de 500.000 euro, din care circa 20% este alocat infiintarii si promovarii birourilor din Spania, au declarat, pentru DailyBusiness, reprezentantii companiei.
Agentia RealTime aloca noilor birouri din Spania 20% din bugetul de dezvoltare

RealTime a deschis, de la 1 iunie anul acesta, doua birouri in Spania, in Madrid si Barcelona. Investitiile initiale si bugetele de promovare ale acestora, pentru primele sase luni, se ridica la aproximativ 100.000 euro.

„Noi aveam deja multi clienti de afara, in special din Spania, Irlanda, Israel sau Grecia si ne-am gandit ca ar fi bine ca oamenii sa afle informatii despre piata romaneasca de acolo. De aceea, am deschis niste birouri de lucru care sa promoveze exclusiv oferta din Romania”, a declarat Ion Catutoiu, directorul general al agentiei.

„Primele locatii lansate oficial sunt Barcelona si Madrid. Vor urma in curand altele in Dublin, Atena, Lisabona si Tel Aviv”, a adaugat Catutoiu.

Celelalte birouri vor fi infiintate la sfarsitul anului acesta, urmand sa fie functionale cel tarziu la inceputul lui 2008.

„Un spaniol poate cumpara un apartament in Romania, construit de un investitor spaniol, prin intermediul unei companii de real estate romanesti. In acelasi timp, un roman care lucreaza acolo poate sacontracteze un credit si sa cumpere un apartament in Romania, printr-o companie romaneasca. Nici macar nu trebuie sa se deplaseze”, a explicat Catutoiu.

In ce privesate vanzarile prin birourile din Spania, oficialii companiei nu au inca o evidenta, evaluarea urmand sa fie efectuata dupa minim sase luni de la inceperea activitatii.

Romanii din Spania au la dispozitie bugete cuprinse intre 80.000 si 150.000 euro atunci cand vin la agentie pentru a-si cauta o locuinta, conform datelor agentilor imobiliari. Daca nu le ajung banii pentru o anumita proprietate pe care si-o doresc, agentia ii consiliaza sa obtina finantare de la o banca din Romania, pentru ca din Spania nu au cum sa ia un credit imobiliar daca locuinta se afla in Romania.

„Exista banci in tara care iau in considerare veniturile din Spania, asa ca noi ii informam pe clienti, ii ajutam sa-si completeze dosarul, ii consiliem pe toata durata derularii contractului”, a afirmat Catutoiu.

El a mai spus ca nici macar la semnarea contractului, cetateanul din Spania nu trebuie sa fie prezent. „Daca avem o procura, cumparatorul nu trebuie sa vina in tara nici macar la semnarea contractului”.

Serviciile oferite de cele doua agentii din Spania nu se adreseaza exclusiv romanilor care lucreaza in Peninsula Iberica, ci si micilor investitori spanioli, care vor sa investeasca in piata imobiliara din Romania.

Printre proiectele rezidentiale promovate de RealTime se numara numara ansamblul rezidential Mediteraneo, amplasat in zona de nord a Capitalei, Condominium Palladian, localizat in zona de nord a Bucurestiului, in apropierea Parcului Herastrau si a Cartierului Francez, si Aleea cu Magnolii, situat in Snagov-sat.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...