- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Real Estate

NEPI s-a imprumutat cu 20 milioane de euro pentru mall-ul din Galati

24 Mar, 15:05 • Redactia DailyBusiness
Fondul sud-african de investitii New Europe Property Investments (NEPI) s-a imprumutat cu 20 de milioane de euro la Garanti Bank pentru a refinanta mall-ul Galati Shopping City, amenintat recent cu insolventa de firma de proiectare.
NEPI s-a imprumutat cu 20 milioane de euro pentru mall-ul din Galati


Creditul a fost
acordat in februarie 2014, pe o perioada de 5 ani, pentru
refinantarea partiala a investitiei in centrul comercial din
Galati.

NEPI Nine Investment
Development, compania prin care sud-africanii de la NEPI au dezvoltat
mall-ul din Galati, este amenintata cu insolventa de o firma de
proiectare.

Proiect Bucuresti SRL a introdus la inceputul lunii februarie o cerere la Tribunalul Bucuresti prin care solicita insolventa NEPI Nine Investment Development. 

Fondul sud-african de investitii New Europe Property Investmens (NEPI) a deschis in noiembrie anul trecut centrul comercial Shopping City Galati, dupa 6 luni de la inceperea lucrarilor de constructie. 

NEPI a obtinut autoritazatia de constructie si a demarat lucrarile pentru dezvoltarea mall-ului din Galati in luna iunie 2013. 

Alaturi de hipermarketul Carrefour, in cei 33.000 mp construiti, inchiriati in totalitate, se regasesc branduri nationale si internationale printre care H&M, C&A, Deichmann, NewYorker, Altex, Intersport, Leonardo, Reserved, Domo, CCC, Puma, Killtec si Flanco. De asemenea, mall-ul are si un food-court.

Amplasat pe Bd. George Cosbuc, principala axa nord-sud a orasului, mall-ul numara 1.400 de locuri de parcare si a creat mai mult de 1.150 de locuri de munca.  

Fondul sud-african de investitii NEPI a ajuns la un portofoliu de centre comerciale de peste 200.000 mp pe piata locala. Pana la sfarsitul anului trecut, dezvoltatorul urma sa inceapa lucrarile la inca trei proiecte de retail: Mega Mall Bucuresti, Vulcan Strip Mall Bucuresti si Targu Jiu Shopping City. 

NEPI este cel mai activ investitor in piata imobiliara din Romania, gestionand Promenada Mall Braila, Ploiesti Shopping City, Retail Park Auchan Pitesti, Deva Shopping Centre, Severin Shopping Center, si cladirile de birouri Floreasca Business Park, The Lakeview in Bucurest si City Business Centre Timisoara. La un an de la lansare, Ploiesti Shopping City a raportat vanzari de peste 25 milioane de euro.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Traian Băsescu: Parteneriatul strategic cu SUA trebuie menținut „cu toate eforturile cu putință”
Traian Băsescu: Parteneriatul strategic cu SUA trebuie menținut „cu toate eforturile cu putință”
SUA și China încearcă să repare daunele provocate de războiul tarifar care a dus la prăbușirea comerțului
SUA și China încearcă să repare daunele provocate de războiul tarifar care a dus la prăbușirea ...
Zelenski, la Summitul B9: Cred că toți avem nevoie de acorduri bilaterale privind dronele
Zelenski, la Summitul B9: Cred că toți avem nevoie de acorduri bilaterale privind dronele
Summitul B9 la București: Volodimir Zelenski a discutat cu președintele Finlandei, Alexander Stubb pregătirea acordului privind dronele
Summitul B9 la București: Volodimir Zelenski a discutat cu președintele Finlandei, Alexander Stubb ...
Summitul B9 la București: Ucraina și Lituania au semnat un acord pentru producția de armament și dezvoltarea tehnologiilor militare
Summitul B9 la București: Ucraina și Lituania au semnat un acord pentru producția de armament și ...
Ministerul Finanțelor atrage 780,7 mil. euro de la bănci prin obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor atrage 780,7 mil. euro de la bănci prin obligațiuni de stat
BVB, aproape de 248 mil. lei rulaj, OMV Petrom, lider la tranzacții
BVB, aproape de 248 mil. lei rulaj, OMV Petrom, lider la tranzacții
Karol Nawrocki, după Summitul B9: Statele participante urmăresc consolidarea securității pe întreg Flancul Estic, „de la Arctica până la Marea Neagră”
Karol Nawrocki, după Summitul B9: Statele participante urmăresc consolidarea securității pe întreg ...
Nicușor Dan: „NATO 3.0”, noua strategie pentru consolidarea apărării
Nicușor Dan: „NATO 3.0”, noua strategie pentru consolidarea apărării
Mark Rutte, după Summitul B9: „Vom sta împreună şi ne vom apăra împotriva oricărei ameninţări”
Mark Rutte, după Summitul B9: „Vom sta împreună şi ne vom apăra împotriva oricărei ameninţări”
STB pregătește concedieri masive și scumpirea biletului la 5 lei. Ciprian Ciucu: „Mai întâi restructurăm compania”
STB pregătește concedieri masive și scumpirea biletului la 5 lei. Ciprian Ciucu: „Mai întâi restructurăm ...
Aliaţii Formatului Bucureşti 9 (B9) şi Nordici, declaraţie comună: „Rusia este şi va rămâne cea mai semnificativă şi directă ameninţare pe termen lung la adresa securităţii Aliaţilor”
Aliaţii Formatului Bucureşti 9 (B9) şi Nordici, declaraţie comună: „Rusia este şi va rămâne ...
Transelectrica: Sistemul Energetic Național (SEN), sub presiune maximă după oprirea ambelor reactoare de la Cernavodă
Transelectrica: Sistemul Energetic Național (SEN), sub presiune maximă după oprirea ambelor reactoare ...
Datoria guvernamentală a României a depășit pragul de 1.130 miliarde lei în februarie, urcând la 59,3% din PIB
Datoria guvernamentală a României a depășit pragul de 1.130 miliarde lei în februarie, urcând la ...
World Estetix Distribution susține profesioniștii din estetica medicală prin distribuție specializată, educație și acces la soluții inovatoare
World Estetix Distribution susține profesioniștii din estetica medicală prin distribuție specializată, ...
Grindeanu cere plecarea lui Bolojan: „România a fost împinsă într-un deșert economic”
Grindeanu cere plecarea lui Bolojan: „România a fost împinsă într-un deșert economic”
Silviu Vexler, în Parlament: Evreii din România nu au trăit pur şi simplu în această ţară, ei au trăit pentru ea
Silviu Vexler, în Parlament: Evreii din România nu au trăit pur şi simplu în această ţară, ei ...
Zelenski, la Summitul B9: Să demonstrăm că NATO e puternic și nu se va dezmembra
Zelenski, la Summitul B9: Să demonstrăm că NATO e puternic și nu se va dezmembra