- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

Avionul Ursulei von der Leyen, blocat de bruiaj GPS suspectat a fi rusesc, aterizează manual în Bulgaria

01 Sep, 13:02 • Bugiu ⁠Ana Maria
Incidentul, care a forțat aterizarea folosind hărți pe hârtie, evidențiază riscurile tot mai mari ale interferențelor GPS în Europa de Est. Șefa Comisiei Europene ajunge luni în România pentru întâlniri oficiale și discuții privind securitatea și cooperarea UE–NATO.
Avionul Ursulei von der Leyen, blocat de bruiaj GPS suspectat a fi rusesc, aterizează manual în Bulgaria

Avionul care o transporta pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a fost afectat duminică de un incident major de navigație, suspectat a fi cauzat de bruiajul GPS pus pe seama Rusiei. Incidentul a avut loc în apropierea aeroportului Plovdiv, în Bulgaria, unde serviciile electronice de navigație au fost complet blocate. În aceste condiții, pilotul a fost nevoit să aterizeze manual, folosind hărți pe hârtie, după ce a survolat aeroportul timp de aproximativ o oră pentru a identifica o procedură sigură de aterizare, potrivit Financial Times.

Te-ar mai putea interesa și: Ursula von der Leyen, vizită strategică la Constanţa. Discuţii despre securitatea Mării Negre şi cooperarea UE-NATO

Avionul Ursulei von der Leyen, blocat de bruiaj GPS suspectat a fi rusesc, aterizează manual în Bulgaria

Autoritățile bulgare de control al traficului aerian au confirmat incidentul și au menționat că, din februarie 2022, s-a înregistrat o creștere semnificativă a bruiajului GPS și a falsificării semnalului (spoofing), fenomen care afectează avioane, nave și alte sisteme care depind de navigația prin satelit. Tactica este cunoscută sub forma bruiajelor și a falsificării semnalului GPS, utilizată tradițional de serviciile militare, dar adoptată de Rusia și în domeniul civil pentru perturbarea operațiunilor aeriene. Guvernele europene au avertizat că astfel de interferențe pot provoca dezastre aeriene, întrucât avioanele comerciale devin practic „orbitate” în timpul zborului.

Incidentul a avut loc în contextul unei vizite planificate a lui von der Leyen în Bulgaria, unde președinta Comisiei Europene urma să se întâlnească cu prim-ministrul bulgar, Rosen Zhelyazkov, și să viziteze o fabrică de muniție, Bulgaria fiind un important furnizor european de echipament militar pentru Ucraina, atât din stocuri sovietice, cât și produse moderne. În declarațiile făcute după incident, Ursula von der Leyen a afirmat că președintele rus Vladimir Putin „nu s-a schimbat și nu se va schimba”, caracterizându-l drept „prădător” care poate fi ținut sub control doar printr-o descurajare puternică.

După incident, avionul a părăsit Plovdiv fără probleme și fără alte incidente.

În continuarea traseului său în statele din prima linie a Uniunii Europene, Ursula von der Leyen ajunge luni în România, unde va fi prezentă la Constanța pentru întrevederi cu președintele României, Nicușor Dan, și cu oficiali ai Armatei Române. Vizita include o examinare a cooperării UE–NATO și discuții privind prevenirea, detectarea și descurajarea amenințărilor maritime și hibride.

Programul vizitei va include Baza 57 Aeriană „Mihail Kogălniceanu” și Portul Militar Constanța, unde von der Leyen și Nicușor Dan vor vizita fregata „Regele Ferdinand” și se vor întâlni cu militarii dislocați în bază. Întâlnirile oficiale vor avea loc la baza aeriană, marcând un pas important în consolidarea cooperării europene în domeniul securității și al apărării, într-un context regional tensionat cauzat de agresiunea Rusiei asupra Ucrainei.

Te-ar mai putea interesa și: Ursula von der Leyen vine la Constanța, pe 1 septembrie. Întâlnire cu Nicușor Dan și Ilie Bolojan pe tema securității la Marea Neagră

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Winbet, firma de jocuri de noroc din spatele scandalului “Ciucu”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Ilie Bolojan intră în cursa pentru șefia PNL: „Avem nevoie de un partid puternic, credibil și respectat”
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu și Bolojan, responsabili pentru blocaj
Traian Băsescu: România traversează cea mai gravă criză politică de după Revoluție. Grindeanu ...
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare în anchetă
Denise Rifai, la sediul DNA în dosarul care îl vizează pe Ciprian Ciucu. Jurnalista neagă orice implicare ...
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției susținătorilor lui Veștea
PNL merge înainte cu Congresul Extraordinar. Tabăra Bolojan își impune planul în ciuda opoziției ...
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea direcției europene este linia roșie”
Nicușor Dan mizează pe partidele pro-occidentale pentru susținerea Guvernului Veștea: „Păstrarea ...
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
PSD pune condiții pentru susținerea viitorului guvern
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește peste 95% până la finalizarea proiectelor
Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării a ajuns la o absorbție de 84% din fondurile PNRR și țintește ...
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Meloni și Sánchez, în conflict din cauza măsurilor stricte ale UE privind migrația
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa tentativă de destabilizare a statului poate începe
Dosarul Georgescu–Potra se reia la ÎCCJ. Judecătorii vor decide dacă procesul privind presupusa ...
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente în 2040
Ministerul Finanțelor a atras încă 15 mil. lei prin sesiunea suplimentară pentru obligațiunile scadente ...
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, ...
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, construită în Turcia
Nicușor Dan și Erdogan se vor reuni la Istanbul, unde România ia în primire o nouă corvetă militară, ...
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind conflictul de interese
PSD cere demisia și suspendarea lui Dominic Fritz din USR după decizia definitivă a ÎCCJ privind ...
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Holcim finalizează preluarea Xella pentru 1,85 mld. euro
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru pace
Macron: Trump credea că Ucraina va pierde războiul și era gata să accepte concesii teritoriale pentru ...
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Procesul de vânzare a Combinatului Siderurgic Galați continuă, după o licitație fără ofertanți
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”