- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Știri externe

Trump pregătește o vizită în Coreea de Sud, la summit-ul economic. Întâlnirea cu Xi Jinping ar fi principalul motiv

07 Sep, 13:20 • Aprozeanu Razvan
Președintele Donald Trump și principalii săi consilieri se pregătesc pentru o vizită în Coreea de Sud, în octombrie, cu ocazia reuniunii miniștrilor comerțului din cadrul Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC), au declarat pentru CNN trei oficiali ai administrației Trump.
Trump pregătește o vizită în Coreea de Sud, la summit-ul economic. Întâlnirea cu Xi Jinping ar fi principalul motiv

Summitul, programat să aibă loc în orașul Gyeongju între sfârșitul lunii octombrie și începutul lunii noiembrie, este considerat o oportunitate importantă pentru Trump de a se întâlni cu liderul chinez Xi Jinping, scrie CNN.

Oficialii au precizat că discuțiile privind o întrevedere bilaterală în marja APEC sunt serioase, însă deocamdată nu există planuri concrete. Luna trecută, în cadrul unei convorbiri telefonice, Xi l-a invitat pe Trump și pe soția sa să viziteze China. Detaliile vizitei sunt încă în curs de finalizare, iar nu este clar dacă președintele va include și alte opriri. Administrația vede vizita și ca o oportunitate pentru Trump de a atrage noi investiții economice în SUA, un obiectiv central și al altor deplasări recente, inclusiv în Arabia Saudită, Qatar și Emiratele Arabe Unite.

„O vizită în Coreea de Sud este în discuție, care s-ar concentra pe colaborarea economică”, a declarat un oficial al Casei Albe.

Citește și: Trump a redenumit oficial Pentagonul în Departamentul de Război: „E un nume mai potrivit, ținând cont de starea lumii”

Alte obiective vizează discuții privind comerțul, apărarea și cooperarea în domeniul energiei nucleare civile, a adăugat acesta.

Prezența lui Trump în regiune l-ar putea plasa, de asemenea, în situația de a se întâlni din nou cu liderul nord-coreean Kim Jong Un, deși participarea acestuia rămâne incertă. Oficialii au precizat că mai multă atenție este acordată organizării unei posibile întrevederi cu Xi. Președintele sud-coreean Lee Jae Myung l-a invitat pe Trump să participe la summitul APEC în cadrul unei întâlniri săptămâna trecută și a sugerat că evenimentul ar putea oferi contextul pentru o discuție între Trump și Kim, au declarat surse familiare cu discuțiile.

Trump se pregătește în liniște să călătorească luna viitoare în Coreea de Sud, unde ar putea avea o întâlnire cu liderul Chinei.

Adresându-se jurnaliștilor mai devreme în aceeași zi, Trump i-a spus lui Lee că este dispus să se întâlnească cu Kim.

„O voi face și vom purta discuții. El dorește să se întâlnească cu mine”, a afirmat liderul american despre Kim Jong Un.

„Așteptăm cu nerăbdare să ne întâlnim și vom îmbunătăți relațiile.”

Vizita preconizată a lui Trump în Coreea de Sud are loc într-un moment delicat al relațiilor sale atât cu Xi, cât și cu Kim.

Xi i-a găzduit la Beijing pe Kim, pe președintele rus Vladimir Putin și pe premierul indian Narendra Modi în această săptămână, o întâlnire pe care Trump a criticat-o în repetate rânduri, în ciuda declarațiilor sale frecvente că are legături personale solide cu fiecare dintre acești lideri. Întâlnirea a avut loc în contextul paradei militare a Chinei, o demonstrație semnificativă a capacităților sale armate.

„Fie ca președintele Xi și minunatul popor al Chinei să aibă o zi mare și de durată de sărbătoare. Transmiteți, vă rog, cele mai calde salutări ale mele lui Vladimir Putin și lui Kim Jong Un, în timp ce complotați împotriva Statelor Unite ale Americii”, a scris Trump pe rețelele sociale, chiar în timpul paradei.

Vineri, Trump a distribuit o fotografie cu Xi, Putin și Modi, comentând:

„Se pare că am pierdut India și Rusia în cea mai adâncă, mai întunecată, Chină. Fie ca ei să aibă un viitor lung și prosper împreună!”

Vorbind cu jurnaliștii în Biroul Oval în această săptămână, Trump a susținut că parada militară a fost organizată parțial pentru ca el să o urmărească, ceea ce a și făcut.

„Am înțeles motivul pentru care o făceau și sperau să mă uit – și m-am uitat”, a spus el, descriind evenimentul drept o „ceremonie frumoasă” și „foarte impresionantă”.

„Relația mea cu toți aceștia este foarte bună. Vom afla cât de bună este în următoarea săptămână sau două”, a declarat Trump în timpul unei întâlniri în Biroul Oval cu președintele Poloniei.

O eventuală întâlnire cu Xi are loc pe fondul negocierilor comerciale tensionate dintre Washington și Beijing, China reprezentând un punct central al politicii comerciale a administrației Trump.

Oficiali americani și chinezi au desfășurat mai multe runde de negocieri, inclusiv două întâlniri față în față în Europa între principalii consilieri economici ai celor două țări, pentru un posibil acord comercial. În aprilie, Trump a impus o taxă vamală de 145% pe importurile din China, iar Beijingul a răspuns cu o taxă de 125% pe bunurile americane. Tarifele urmau să fie reintroduse luna trecută, însă Trump a semnat un ordin executiv care amână aplicarea cotelor majorate până în noiembrie.

În timp ce persistă întrebări privind o posibilă întrevedere între Trump și Kim, un raport al New York Times de vineri despre o misiune eșuată a trupelor Navy SEAL din 2019, soldată cu moartea unor nord-coreeni neînarmați, ar putea tensiona suplimentar relațiile dintre cei doi lideri. Trump a declarat vineri că nu avea cunoștință despre acest incident:

„Nu știu nimic despre asta, nu. Aș putea verifica, dar nu știu nimic”, a afirmat el.

Citește și: Reacția lui Trump la „noua ordine mondială” anunțată de Xi Jinping. „Am pierdut India și Rusia în favoarea Chinei celei mai întunecate”

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Trump ameninţă că va opri negocierile cu Iranul dacă Teheranul taxează navele din Strâmtoarea Ormuz
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații ...
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Merops, sistemul antidronă, integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite retrogradarea la „junk”
Nazare avertizează: România intră din nou în evaluarea agențiilor de rating și trebuie să evite ...
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii transparenței salariale
Doar 40% dintre joburi afișează salariul, la două săptămâni de la intrarea în vigoare a legii ...
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
CCR amână decizia pe legea plajelor Mării Negre contestată de Nicușor Dan
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
INS: Veniturile gospodăriilor din România au crescut în 2025, dar cheltuielile au avansat mai rapid
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ucrainene
Rusia se confruntă cu o criză a carburanților. Restricții de vânzare în 22 de regiuni după atacurile ...
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”
Sorin Grindeanu: „Dacă va exista un guvern PSD, acesta nu se va teme și nu va sta cu căciula în ...
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state analizate nu îndeplinește criteriile
Comisia Europeană: România nu este pregătită pentru moneda euro. Niciunul dintre cele cinci state ...
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 de lei
Rețea de fraudă informatică destructurată. Cinci tineri reținuți după tranzacții ilegale de 13.000 ...
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, adoptată tacit în Camera Deputaților
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
Grindeanu, desemnat premier de PSD. Partidul cere autonomie totală și respinge rotativa guvernamentală
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Caniculă și furtuni în toată țara. ANM emite coduri galbene de vreme severă
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul cu Iranul
Mark Rutte: România a restricționat zboruri comerciale pentru operațiuni militare americane în conflictul ...
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
PSD decide mandatul de negociere pentru Grindeanu. Discuții pentru un posibil Guvern minoritar
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat cererea
Ciprian Ciucu contestă controlul judiciar în dosarul de corupție. Tribunalul București a analizat ...