Știri interne

Anunț oficial de la ministrul Economiei. Încep lucrările de reabilitare a sediului ministerului! „Clădirea a fost zeci de ani abandonată”

13 Jun, 16:56 • Lupu Alexandra
Încep lucrările de reabilitare a sediului Ministerului Economiei. Investiția este de 200 milioane de lei. Iată ce lucrări vor avea loc.
Anunț oficial de la ministrul Economiei. Încep lucrările de reabilitare a sediului ministerului! „Clădirea a fost zeci de ani abandonată”

Ministrul Economiei, Florin Spătaru, a anunțat în urmă cu puțin timp că încep lucrările de reabilitare a sediului ministerului. Acesta este poziționat pe Calea Victoriei, iar clădirea este una istorică, spune economedia.ro.

Ce lucrări vor avea loc la sediul Ministerului Economiei

Prin intermediul unui comunicat de presă, Florin Spătaru a informat că încep lucrările de reabilitare a sediului Ministerului Economiei. Ministrul a precizat că investiția se ridică la suma uriașă de 200 milioane de lei. În ceea ce privește lucrările care vor avea loc, el spune că se va realiza renovarea arhitecturală, consolidarea structurii de rezistență, branșarea la utilități, reabilitarea termică, dar și modernizarea instalațiilor electrice și sanitare.

Citește și: Ajutor de 14.000 de euro pentru reabilitarea caselor. Cum se aplică pentru obţinerea fondurilor

„Jumătate din clădirea care găzduiește Ministerul Economiei a fost zeci de ani abandonată. În ciuda nenumăratelor instituții care și-au desfășurat activitatea în sediul de pe calea Victoriei, nimeni nu a demarat procedurile pentru ca această clădire istorică să fie salvată.

Când am ajuns ministru al economiei am cerut ca documentele pentru lucrările de consolidare, reabilitare și modernizare ale imobilului să fie imediat întocmite. Aproximativ 200 de milioane de lei vor fi investite pentru renovarea arhitecturală, consolidarea structurii de rezistență, branșarea la utilități, reabilitarea termică și modernizarea instalațiilor electrice și sanitare.

Documentația a fost predată Companiei Naționale de Investiții care va finanța investiția”, a declarat ministrul Economiei Florin Spătaru.

În comunicatul de presă se spune că Ministerul Economiei și Ministerul Antreprenoriatului și Turismului își desfășoară activitatea pe Calea Victoriei, într-o clădire considerată istorică, segmentată în 7 corpuri. Sediul se întinde pe o suprafață totală de peste 6600 de mp.

Ministerul Economiei
Ministerul Economiei

Proiectul de reabilitare are în vedere aproximativ 14.000 de mp. 12.885 de mp alcătuiesc aria desfășurată, referindu-ne la corp C1 Tronson 1, 2 și 3 și Corp 4 și, la fel de bine, reabilitarea a 1034 de mp de teren care cuprinde parcare, spații verzi și trotuare. Proiectul are drept obiectiv conservarea, protejarea și valorificarea patrimoniului cultural.

Potrivit ministerului, necesitatea realizării unor lucrări de consolidare a sediului a fost stabilită încă din anii  ′90. Imobilul cu o valoare arhitecturală unică a fost realizat între anii 1934 și 1940 de arhitectul Duiliu Marcu, o personalitate importantă, reponsabilă de mai multe construcții impresionante din Capitală.

Vezi și: Vești uimitoare pentru români! Guvernul oferă GRATUIT reabilitarea termică a locuințelor

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar producția, spune Bolojan
România intensifică măsurile pentru reducerea consumului de energie, Dacia și Ford opresc temporar ...
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
Fostul șef al Autorității Vamale Române, Mihai Savin, trimis în judecată pentru fals intelectual
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și acuză marje de profit excesive
FORT cere Guvernului și Consiliului Concurenței să verifice formarea prețurilor la carburanți și ...
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Surse: Președintele Nicușor Dan ar putea desemna noul premier până la sfârșitul lunii
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor UE
Banca de Investiții și Dezvoltare a finalizat evaluarea Comisiei Europene pentru gestionarea fondurilor ...
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
90 de zile de când România nu are un Guvern cu puteri depline
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Iranul nu negociază în prezent cu SUA, spune ministrul de externe de la Teheran
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor de cereale
Rusia își intensifică protecția navelor în Marea Neagră, în contextul amenințărilor asupra exporturilor ...
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Debitul Dunării scade la un minim comparabil cu cel din 1985
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Armata a detonat stânca Pârjoaia pentru a devia apa Dunării spre Centrala de la Cernavodă
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea și integritatea
Parlamentul se reunește în sesiune extraordinară pentru două jaloane PNRR privind biodiversitatea ...
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Președintele Nicușor Dan urmează să promulge legile-jalon din PNRR
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
Trump anunță reluarea negocierilor cu Iranul și spune că a amânat un atac militar de amploare
CIA: Militarii ruși desfășurați în prima linie a frontului din Ucraina supraviețuiesc, în medie, 20-30 de minute
CIA: Militarii ruși desfășurați în prima linie a frontului din Ucraina supraviețuiesc, în medie, ...
Suedia va interzice folosirea substanțelor PFAS în haine, încălțăminte și cosmetice
Suedia va interzice folosirea substanțelor PFAS în haine, încălțăminte și cosmetice