În mai puțin de șase luni, primele stridii japoneze crescute în Marea Neagră vor ajunge la maturitate, iar procesul lor de creștere a fost o surpriză plăcută, deoarece au rezistat foarte bine chiar și la furtunile de iarnă, când valurile au depășit 7 metri înălțime, potrivit știrileprotv.ro.
Te-ar mai putea interesa și: Sorin Grindeanu anunță un buget-record la Transporturi: „Cel mai mare după 1989 pentru acest domeniu!”
Stridiile care au fost plantate în largul Mării Negre de Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare Marină „Grigore Antipa” din Constanța, au evoluat rapid, atingând greutăți de aproape 30 de grame, de la 8-9 grame în octombrie, și se apropie de greutatea ideală de 70-80 de grame necesară pentru comercializare.
„Putem constata că din momentul în care au fost introduse în mare au crescut extrem de bine, aveau undeva la 8-9 grame la sfârșitul lunii octombrie și acum se apropie de 30 de grame”, a spus Magda Neciu, cercetător INCDM.
Deși stridiile din Marea Neagră nu se pot încă înmulți în mod natural din cauza salinității scăzute, cercetătorii români speră ca, după mai multe faze de aclimatizare, acestea să poată reproduce și în această zonă. Până atunci, pentru a sprijini dezvoltarea acvaculturii de stridii, va fi necesar să fie aduși puieți din alte țări, în special din Italia și Grecia.
Stridiile crescute în Marea Neagră ar putea deveni o delicatesă mult mai căutată pe piață, având în vedere că salinitatea scăzută ar putea îmbunătăți gustul acestora. În prezent, o porție de stridii în restaurante poate ajunge la 100 de lei, iar kilogramul de stridii proaspete importate din Italia sau Spania costă aproximativ 40 de lei. În urma acestui experiment, cercetătorii români doresc ca fermele de stridii să fie integrate în cele 10 perimetre de acvacultură din Marea Neagră, inspirându-se din modelul vecinilor bulgari, care cultivă deja stridii în Marea Neagră de peste 8 ani.
Te-ar mai putea interesa și: O mare companie cu afaceri în Energie pleacă din România