- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro

Cifra de afaceri din industrie a crescut cu peste 24% in T1

05 May, 10:07 • Redactia DailyBusiness
Cifra de afaceri din industrie a crescut pe ansamblu in primul trimestru cu 24,3%, fata de aceeasi perioada a anului precedent, datorita cresterii in principal, din industria prelucratoare (+25,6%), potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS).
Cifra de afaceri din industrie a crescut cu peste 24% in T1

In acelasi timp, industria extractiva  a crescut cu 0,2%.

Pe marile grupe industriale cresteri ale cifrei de afaceri s-au inregistrat in toate sectoarele: industria bunurilor intermediare (+36,7%), industria bunurilor de capital (+31,2%), industria energetica (+23,2%), industria bunurilor de folosinta indelungata (+9,5%) si industria bunurilor de uz curent (+4,5%). 

In martie, cifra de afaceri din industrie a crescut pe ansamblu cu 21,2%, in comparatie cu martie 2010, datorita cresterilor inregistrate in industria prelucratoare (+22,1%) si industria extractiva (+1,9%).

Pe marile grupe industriale cresteri ale cifrei de afaceri s-au inregistrat in toate sectoarele: industria bunurilor intermediare (+31,0%), industria bunurilor de capital (+29,1%), industria energetica (+22,9%), industria  bunurilor de folosinta indelungata (+3,1%) si industria bunurilor de uz  curent  (+2,3%). 

Comparativ cu luna  precedenta, cifra de afaceri a crescut in a treia luna a anului cu 17,7%, datorita cresterilor din  industria prelucratoare (+18,4%) si din industria extractiva (+2,7%).

La nivelul marilor grupe industriale afacerile au crescut pe toate sectoarele: industria energetica (+22,1%), industria bunurilor intermediare (+21,1%), industria bunurilor de capital (+17,2%), industria bunurilor de uz curent (+12,4%) si industria bunurilor de folosinta indelungata (+10,7%).

Comenzile noi din industrie

Comenzile noi din industrie (piata interna si piata externa) au crescut in primul trimestru al anului cu 26,4%, fata de aceeasi perioada a anului precedent, datorita cresterilor inregistrate la toate grupele industriale, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS).

Astfel, in primele trei luni ale anului industria  bunurilor intermediare a crescut cu 35,4%, industria bunurilor de folosinta indelungata cu 31,9%, industria bunurilor de capital cu 24,2% si industria bunurilor de uz curent cu 6,1%.

In luna martie, comenzile au crescut cu 14,5%, fata de aceeasi luna a anului 2010, evolutie determinata de cresterile inregistrate pe segmentul bunurilor de folosinta indelungata (+28,4%), al bunurilor intermediare (+22,4%) si al bunurilor de capital (+11,9%). Industria bunurilor de uz curent a scazut cu 0,1%.

Comenzile noi din industrie, in luna martie 2011, comparativ cu luna precedenta, au crescut cu 10,8%, datorita cresterilor inregistrate la toate grupele industriale: industria bunurilor de folosinta indelungata (+19,2%), industria bunurilor intermediare (+15,0%), industria bunurilor de capital (+8,9%) si industria bunurilor de uz curent (+4,6%).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Oana Gheorghiu: „Nu poți crește prețul biletului la metrou înainte de a reforma Metrorex”
Oana Gheorghiu: „Nu poți crește prețul biletului la metrou înainte de a reforma Metrorex”
Contribuabilii reclamă probleme majore la platformele ANAF: Site lent, SPV greu de folosit și servicii digitale slab evaluate
Contribuabilii reclamă probleme majore la platformele ANAF: Site lent, SPV greu de folosit și servicii ...
Maia Sandu, decorată cu Ordinul European de Merit la Strasbourg pentru contribuția la parcursul european al Republicii Moldova
Maia Sandu, decorată cu Ordinul European de Merit la Strasbourg pentru contribuția la parcursul european ...
Oana Țoiu: România, cel mai afectat stat de pe Flancul Estic de incidentele cu drone. Cerere pentru sprijin european sporit
Oana Țoiu: România, cel mai afectat stat de pe Flancul Estic de incidentele cu drone. Cerere pentru ...
Reforma salariilor bugetarilor. Creșteri pentru jumătate dintre angajați și presiune pe bugetul de stat
Reforma salariilor bugetarilor. Creșteri pentru jumătate dintre angajați și presiune pe bugetul de ...
Întâlnire Nicușor Dan–Donald Trump în pregătire. România și SUA negociază pachetul de cooperare strategică
Întâlnire Nicușor Dan–Donald Trump în pregătire. România și SUA negociază pachetul de cooperare ...
Evaluare Națională clasa a IV-a 2026. Testări standardizate, fără ierarhii, pentru măsurarea progresului elevilor
Evaluare Națională clasa a IV-a 2026. Testări standardizate, fără ierarhii, pentru măsurarea progresului ...
Conflict major între CNAIR și Ministerul Transporturilor. Dispute pe proiecte de miliarde și pierderi de sute de milioane de lei
Conflict major între CNAIR și Ministerul Transporturilor. Dispute pe proiecte de miliarde și pierderi ...
PSD ia în calcul formarea unui guvern propriu și încearcă să-și asigure o majoritate parlamentară
PSD ia în calcul formarea unui guvern propriu și încearcă să-și asigure o majoritate parlamentară
Isărescu: Un premier tehnocrat din afara sistemului ar avea dificultăți să influențeze deciziile Guvernului
Isărescu: Un premier tehnocrat din afara sistemului ar avea dificultăți să influențeze deciziile ...
Un F-16 românesc a doborât o dronă în spațiul aerian al Estoniei
Un F-16 românesc a doborât o dronă în spațiul aerian al Estoniei
PSD denunță „traficul de influență scandalos” pentru o înțelegere secretă între Guvern și un furnizor privat german
PSD denunță „traficul de influență scandalos” pentru o înțelegere secretă între Guvern și ...
Guvernul renunță parțial la e-Factura obligatorie. Scutiri pentru freelanceri și contracte de drepturi de autor
Guvernul renunță parțial la e-Factura obligatorie. Scutiri pentru freelanceri și contracte de drepturi ...
Industria bunurilor de larg consum, în fața unui decalaj digital. Companiile știu ce trebuie să facă, dar nu sunt pregătite
Industria bunurilor de larg consum, în fața unui decalaj digital. Companiile știu ce trebuie să facă, ...
Adrian Țuțuianu: AEP pregătește modificarea legislației electorale
Adrian Țuțuianu: AEP pregătește modificarea legislației electorale
BVB a deschis în creștere ședința de tranzacționare de marți
BVB a deschis în creștere ședința de tranzacționare de marți
Eurovision, transformat în armă politică. Cum au fost alimentate tensiunile dintre România și Republica Moldova după vot
Eurovision, transformat în armă politică. Cum au fost alimentate tensiunile dintre România și Republica ...
BNR a revizuit în creștere prognoza de inflație pentru 2026, la 5,5%. Pentru 2027 anticipează 2,9%
BNR a revizuit în creștere prognoza de inflație pentru 2026, la 5,5%. Pentru 2027 anticipează 2,9%