- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Alegeri prezidentiale 2025

Scandal uriaș după alegeri: Simion cere anularea turului II! Au fost înregistrate două contestații la CCR

20 May, 20:25 • Bugiu ⁠Ana Maria
Curtea Constituțională analizează contestații privind turul II al alegerilor prezidențiale. AUR și mai multe asociații cer anularea scrutinului, invocând fraude.
Scandal uriaș după alegeri: Simion cere anularea turului II! Au fost înregistrate două contestații la CCR

Curtea Constituțională a României (CCR) a înregistrat două contestații privind turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 18 mai 2025, iar o a treia este în curs de depunere de către partidul AUR. Asociația Centrul pentru Politici Locale (CPL) a cerut anularea alegerilor, invocând fraude electorale grave. În același timp, liderul AUR, George Simion, a anunțat marți seară că și partidul său va contesta oficial rezultatul alegerilor prezidențiale la CCR. Deși inițial recunoscuse victoria lui Nicușor Dan, Simion susține acum că alegerile au fost fraudate, acuzând cumpărarea masivă de voturi în Republica Moldova, cu sume de peste 100 de milioane de euro.

Te-ar mai putea interesa și: CNA s-a reunit de urgenţă pentru a analiza un „fake news” grosolan care circulă pe TikTok, conform căruia CCR ar fi anulat alegerile din 18 mai

Scandal uriaș după alegeri: Simion cere anularea turului II! Au fost înregistrate două contestații la CCR

Biroul Electoral Central (BEC) a validat procesul-verbal privind turul al doilea și urmează să trimită documentele către CCR, care are competența legală de a decide dacă alegerile pot fi validate oficial. Reprezentantul AUR din BEC a refuzat să semneze documentul final, iar formațiunea a cerut o serie de documente interne pentru a susține contestația.

În plus, pe portalul CCR apare deja dosarul 2050F/2025, depus de CPL, înregistrat în 19 mai. Contestația urmează să fie analizată în ședința de miercuri a Curții. Există și o a doua contestație depusă de o sursă încă necunoscută, posibil tot o asociație.

Rezultatul oficial al turului II arată că Nicușor Dan a obținut 53,6% din voturile valabil exprimate, iar George Simion – 46,4%. În ciuda diferenței clare, opoziția contestă validitatea scrutinului, invocând nereguli și presupuse fraude, în special în diaspora.

„Din 6 decembrie nu am făcut altceva decât să mă pun în slujba poporului, a democrației. Am fost alături de domnul Călin Georgescu și numai când mi-a cerut am depus candidatura. Nu suntem înfrânți, nu am cedat. Poporul român s-a trezit și va rămâne treaz.

Toți cei care s-au situat de partea contracandidatului meu pentru bani sau rea credință vor fi pedepsiți. Nu de noi. De Dumnezeu. Timpul va decide. Toate minciunile din campanie dispar. Cresc taxele, nu mai scoatem România din UE. Din respect pentru cei cinci milioane de români care au pus ștampila pe noi. Nu vom lăsa lucrurile cum le-au așezat ei. Așa cum C

Vom contesta la CCR alegerea lui Nicușor Dan din aceleași motive pentru care ei au anulat alegerile din noiembrie. Voi scrie CCR și voi cere anularea alegerilor. A fost vorba de cumpărare de voturi. 100 de milioane de euro numai în Republica Moldova au fost folosiți pentru cumpărare de voturi”, a declarat Simion marți seară.

Te-ar mai putea interesa și: BREAKING CCR a decis! Ce se întâmplă cu primul tur al alegerilor prezidențiale

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Raluca Turcan: România riscă să devină un „stat capturat”
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice cheamă oamenii în stradă vineri seară
Protest anunțat în Piața Victoriei în urma deciziilor din justiție; mai multe organizații civice ...
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Rusia atacă nave sub pavilioanele Panama și Saint Kitts și Nevis în Marea Neagră
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei rafinării din sud-estul capitalei
Moscoviții reclamă precipitații de tip „ploaie neagră” după un atac ucrainean masiv asupra unei ...
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Hegseth critică dur aliații NATO și anunță o revizuire a forțelor SUA din Europa
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american JD Vance, amânată
Negocierile SUA–Iran programate în Elveția au fost anulate, iar vizita vicepreședintelui american ...
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar cu o săptămână
Adrian Veștea își anunță candidatura la șefia PNL și solicită amânarea Congresului extraordinar ...
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări de statut
PNL convoacă Consiliul Național pentru decizia privind Congresul extraordinar și posibile modificări ...
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Nicușor Dan și Giorgia Meloni au organizat prima reuniune de coordonare a grupului „Prietenii Coeziunii”
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI prin care a fost declarat în conflict de interese
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat un premier, l-am desemnat cu convingerea că el poate să fie votat şi să rezolve criza”
Nicuşor Dan despre un viitor premier, posibil susținut de AUR: „În momentul în care am desemnat ...
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune și agricultură
Nicușor Dan la Bruxelles: România vrea un buget UE mai mare și menținerea fondurilor pentru coeziune ...
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul Veștea
Tribunalul Ilfov suspendă deciziile PNL privind sancționarea parlamentarilor care ar vota Guvernul ...
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
Justiția franceză a dispus predarea lui Paul de România
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
România coboară 12 poziții în clasamentul IMD al competitivității și ajunge pe locul 61 din 70
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Grindeanu susține că Bolojan l-a mințit pe Nicușor Dan privind formarea Guvernului
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, chemat la DNA