- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

BMW plateste angajatilor din Germania prime de 7.600 de euro pentru 2012

16 Mar, 11:15 • Redactia DailyBusiness
BMW, numarul unu la nivel mondial in randul producatorilor de automobile pe segmentul premium, va plati majoritatii angajatilor din Germania prime de 7.630 de euro pentru 2012, cel mai bun an din istoria grupului.
BMW plateste angajatilor din Germania prime de 7.600 de euro pentru 2012

Muncitorii specializati germani vor primi prime de 7.630
de euro, echivalentul a
doua salarii si jumatate, se arata intr-un comunicat al constructorului auto
german. Aceasta suma va fi primita de o mare parte
dintre salariatii BMW din Germania si nu reprezinta o medie a sumelor platite
angajatilor si nici un maxim, a precizat un purtator de cuvant al grupului.

In total, aproape 77.000 de persoane lucreaza in Germania pentru BMW
si toti vor primi prime, cu exceptia celor care au lucrat mai putin de un an in
companie.

Marile companii germane au inceput
in ultimii ani sa imparta profitul cu angajatii.  Daimler, proprietarul Mercedes-Benz, va plati
3.200 de euro celor peste 130.000 de angajati,
iar Volkswagen va acorda o suma bruta de 7.200 de euro celor 100.000 de salariati
din Germania, noteaza Mediafax.

Urmărește Daily Business pe Google News