- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Dacia Logan a urcat in Top 5 cele mai vandute masini din Rusia, in primele sapte luni

09 Aug, 17:51 • Redactia DailyBusiness
Vanzarile de automobile Logan in Rusia au crescut cu 15% in primele sapte luni, la 35.311 de unitati, marca plasandu-se pe pozitia a cincea in topul celor mai bine vandute masini, dupa ce in perioada ianuarie-iunie a fost pe locul 6, pe o piata in urcare cu 9%, la 963.688 de autovehicule.
Dacia Logan a urcat in Top 5 cele mai vandute masini din Rusia, in primele sapte luni

In iulie, vanzarile Logan au avansat cu 11%, la 5.685 de masini, de la 5.121 de unitati in intervalul similar din 2009, potrivit datelor Comisiei Constructorilor Auto, din cadrul Asociatiei Companiilor Europene in Federatia Rusa, citate de Mediafax.

Modelul Sandero nu s-a mai clasat in topul celor mai bine vandute 25 de autovehicule, dupa ce la sase luni s-a aflat pe locul 24, cu 6.128 de masini vandute.

Logan este singurul model al grupului Renault inclus in acest clasament.

In iulie, piata auto din Rusia a inregistrat un avans de 48%, la 173.171 de autovehicule, de la 117,264 unitati in urma cu un an.

Constructorul local Lada detine cinci din primele sapte modele in top 25, atat la sapte luni cat si in iunie, respectiv Priora (1), Lada 2105/2107 (2), Samara (3), Kalina (4) si Lada 4X4 (7). Pe pozitia a sasea se afla Ford Focus.

Renault detine uzina Avtoframos in apropiere de Moscova, unde produce modelele Logan si Sandero. In 2010, capacitatea fabricii a fost dublata la 160.000 de masini anual.

Grupul francez s-a plasat pe locul al cincilea in intervalul ianuarie-iulie, cu 50.801 de masini vandute, in crestere cu 17% de la 43.264 unitati in urma cu un an.

In iulie, Renault a ocupat aceeasi pozitie, cu vanzari de 8.574 de masini, dupa o crestere de 29%.

Rusia a inceput in martie un program de innoire a parcului auto prin acordarea de prime de casare in valoare de aproximativ 1.200 de euro. Programul dispune de fonduri de 11,5 miliarde de ruble (277 milioane de euro) si este programat sa se incheie la finele lunii noiembrie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de stat
Ministerul Finanțelor a atras 847,5 milioane de lei de la bănci printr-o emisiune de obligațiuni de ...