- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Daimler este acuzat in Franta ca a folosit informatii confidentiale la vanzarea de actiuni EADS

11 Feb, 09:21 • Redactia DailyBusiness
Grupul german Daimler a fost pus sub acuzare in Franta pentru folosirea de informatii confidentiale in 2006, la vanzarea unor actiuni ale grupului aeronautic european EADS, la care detine o participatie de 15%.
Daimler este acuzat in Franta ca a folosit informatii confidentiale la vanzarea de actiuni EADS

Cazul se refera la vanzarea de actiuni EADS in aprilie 2006, cu doua luni inainte ca grupul sa anunte intarzieri ale productiei de aeronave A380, construite de divizia Airbus, relateaza Mediafax.

„Intreaga chestiune este neobisnuita si greu de inteles. Suntem increzatori ca Daimler va fi exonerata”, a declarat Florian Martens, un purtator de cuvant al Daimler.

Acuzatiile aduse grupului german si unui alt actionar al EADS, Lagardere, se refera la vanzarea simultana a unor participatii de cate 7,5%.

Un numar de sapte actuali si fosti directori ai EADS sunt la randul lor pusi sub acuzare.

Investigatia penala a continuat chiar daca Autoritatea pietelor financiare din Franta a renuntat, in 2009, la orice acuzatie impotriva partilor implicate, afirmand ca investigatiile nu au dovedit ca acestea au beneficiat de informatii privilegiate.

Daimler detine 15% din actiunile EADS precum si drepturile de vot pentru o participatie de 7,5% vanduta in 2006 unui grup de banci si landuri germane.

Franta detine 22,5% din titlurile EADS, 15% de catre stat si 7,5% de catre grupul Lagardere, care administreaza intreaga participatie franceza.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului