- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

Vanzarile grupului BMW au crescut in septembrie cu 7,4%

08 Oct, 15:41 • Redactia DailyBusiness
Grupul auto german BMW a inregistrat, in septembrie 2007 fata de aceeasi luna a anului trecut, o crestere a vanzarilor de 7,4%, pana la 141.952 unitati.
Vanzarile grupului BMW au crescut in septembrie cu 7,4%

Vanzarile X5 au crescut cu 3,5%, pana la 118.027 masini vandute, in timp ce vanzarile Mini au crescut cu 31 %, pana la 23.805 unitati.

Vanzarile BMW in primele 9 luni au castigat 7,2 procente fata de perioada similara a anului trecut, pana la 1,09 milioane de masini vandute, ca urmare a lansarii pe piata a noilor versiuni ale BMW X5 si Mini, la sfarsitul anului trecut.

In aceeasi perioada, vanzarile Mercedes au crescut cu mai putin de 1%, pana la 942.300 unitati.

In schimb, in luna septembrie 2007, vanzarile Mercedes au crescut fata de septembrie 2006 cu 7 procente, pana la 124.600 unitati, mai ales pe baza cresterii pentru sedan-ul clasa C, care a fost lansat in primavara.

BMW a surclasat acum 2 ani Mercedes-ul de la Daimler in topul celor mai mari producatori de masini de lux, o data cu introducerea lui Mini Seria 1, a lui X3 SUV si a noii versiuni sedan seria 3.

Oficialii companiei se asteapta ca pana la sfarsitul anului vanzarile grupului sa atinga un record de cel putin 1,4 milioane de autovehicule vandute.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului