- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Auto

\”Zoe\” de la Renault, contestata de doua familii: Nu vrem ca fiicele noastre sa aiba nume de masina

22 Oct, 17:49 • Redactia DailyBusiness
Grupul auto francez Renault a fost dat in judecata de doua familii care contesta denumirea viitoarei berline electrice, Renault Zoe, care va fi comercializata din 2012, intrucat se numeste la fel ca fiicele lor, iar asta le poate face tinta permanenta a unor glume.
\Zoe\ de la Renault, contestata de doua familii: Nu vrem ca fiicele noastre sa aiba nume de masina

Renault va afla peste trei saptamani daca poate numi noua masina Zoe fara sa aduca prejudicii celor 35.000 de femei si fete care poarta acest nume in Franta.

„Vor sa aleaga numele copiilor nostri pentru a compensa performantele reduse ale unui vehicul”, a declarat in instanta avocatul celor doua familii, David Koubbi, citat de Mediafax.

„Constatam ca industriasii, pentru a-si valoriza si umaniza produsele, transforma prenumele in marci. In functie de noroc, putem deveni vase de flori sau perii de toaleta”, a mai spus Koubbi.

El a aratat ca parintii nu trebuie sa fie obligati sa schimbe prenumele copiilor pentru ca poarta numele unei masini, asa cum s-a intamplat acum cativa ani, cand o fetita numita Clio a fost rebotezata Margo, la trei ani.

Avocatul Renault, Pierre Deprez, a declarat ca grupul a inregistrat marca ZOE, cu majuscule si fara accent, in 1991, intr-o perioada in care numele nu era la moda.

Numele a inceput sa fie folosit de grup in 2005, pentru a desemna un prototip, iar in 2008 a decis ca Zoe sa fie numele viitoarei masini electrice.

„In prezent, legea nu interzice utilizarea comerciala a unor prenume. Racheta Ariane, parfumul Anais, mancarea pentru pisici Felix, buticurile Chloe…toata lumea o face”, a aratat Deprez.

Decizia tribunalului va fi anuntata pe 10 noiembrie.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii exporturilor și al temperării importurilor
INS: Deficitul comercial al României s-a redus cu 7% în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii ...
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor din Orientul Mijlociu
CNSP majorează prognoza de inflație pentru 2026 la 7,9%, pe fondul scumpirii energiei și al tensiunilor ...
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată de OIF
Bucureştiul, epicentrul francofoniei economice – misiune economică și comercială organizată ...
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
UDMR nu își asumă sprijinul pentru Guvernul Tomac, dar exclude votul împotrivă – Kelemen Hunor
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție de 65 mil. euro
Eurowind Energy România primește autorizațiile pentru parcul hibrid Siminoc din Constanța, investiție ...
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți pe zi în România
5 to go raportează în mai 2026 rezultate record: vânzări de 7 mil. euro și peste 100.000 de clienți ...
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ocupate
Criza de combustibil din Rusia se agravează, pe măsură ce Ucraina intensifică atacurile asupra teritoriilor ...
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Sindicaliştii Sanitas au declanșat greva japoneză, nemulţumiţi de proiectul noii legi a salarizării
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari în următorii 10 ani
Wendy’s, lanţul american de fast-food, pariază pe România cu investiţii de peste 200 mil. dolari ...
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima organizată a devenit un actor global”
România și SUA își consolidează cooperarea împotriva criminalității organizate. Predoiu: „Crima ...
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Eugen Tomac continuă, marți, consultările cu liderii partidelor parlamentare
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea Britanie
Zelenski s-a întâlnit cu Charles al III-lea la Castelul Windsor, în timpul vizitei sale în Marea ...
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică pentru ministerele-cheie
Tomac conturează structura viitorului Guvern: trei vicepremieri și nume din zona diplomatică și tehnică ...
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan de austeritate”
Grindeanu, după discuţia cu Tomac: „Viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii modelul lui Bolojan ...
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală a României
Tomac, după consultările cu PSD: Guvernul va evita noi poveri fiscale și va menține direcția prooccidentală ...
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în 2026
Studiu: Românii din marile orașe au cheltuit 383 de lei, în medie, la fiecare vizită la mall, în ...
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului
Fritz: „Greu vedem o susținere”, decizia finală aparține partidului