- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Cariere

200 de angajati ai Oltchim protesteaza in fata Ministerului Economiei

14 Feb, 13:07 • Redactia DailyBusiness
200 de angajati ai societatii Oltchim protesteaza joi in fata Ministerului Economiei, solicitand autoritatilor atat plata salariilor, cat si solutii pentru depasirea problemelor combinatului.
200 de angajati ai Oltchim protesteaza in fata Ministerului Economiei

„Am discutat miercuri cu reprezentantii ministerului
Economiei, dar nu ne-au dat solutii concrete. Vrem ca salariile sa
fie platite si sa avem o strategie concreta cu toti pasii pentru
rezolvarea problemelor”, a declarat liderul sindical Mihai
Diculoiu, citat de Agerpres.

Protestul sindicalistilor se va desfasura pana la orele 14:00. De
asemenea, doi dintre angajatii combinatului chimic sunt in greva
foamei.

Guvernul Victor Ponta a aprobat, in data de 23 ianuarie 2013,
memorandumul cu privire la intrarea in insolventa a SC Oltchim SA.

Salariile angajatilor Oltchim
pentru a doua jumatate a lunii decembrie vor fi platite joi si
vineri
, iar restantele din lunile august si septembrie 2012 vor
fi recuperate in situatia in care combinatul va depasi o capacitate
de productie de cel putin 50 – 60%, a declarat, joi, ministrul
Economiei, Varujan Vosganian, conform agentiei
de presa
.

Oficialul a precizat ca au avut loc
consultari cu factorii decizionali, cu sindicatele si ca numai unul
dintre acestea nu a putut amana miscarea sindicala de la Ministerul
Economiei.

Urmărește Daily Business pe Google News