Cariere

De la banking la medicina: Povestea romancei care vrea sa elimine granitele in tratarea cancerului

05 Mar, 17:42 • Redactia DailyBusiness
Cancerul este una dintre principalele cauze ale mortalitatii din Romania, mai mult de 20% din totalul deceselor fiind provocate de aceasta boala. Ema Diea, directorul de marketing al Amethyst Radiotherapy International, cea mai extinsa retea de centre pentru tratarea cancerului prin radioterapie din Europa, a vorbit despre provocarile de a fi manager intr-un sistem medical precum cel romanesc, dar si despre planurile grupului pe care il reprezinta.

1. Cum este sa
conduci Amethyst? Cum este sa mangeriezi o institutie medicala cu asa
o misiune: vindecarea cancerului?

Este onoare pentru
mine sa ocup o pozitie de conducere in cadrul Amethyst si sa lucrez
alaturi de oameni exceptionali, cu scopul nobil de a aduce o
schimbare in bine in viata pacientilor oncologici din toata Europa si
de a lupta impotriva acestei maladii moderne atat de raspandite –
cancerul.

Compania Amethyst
Radiotherapy se extinde rapid in Europa prin investitii atat de tip
green field cat si prin achizitii de clinici existente. In momentul
de fata Amethyst Radiotherapy detine si opereaza 6 clinici de tratare
a cancerului in cateva tari europene: Romania, Polonia, Franta si
Germania (in parteneriat), devenind astfel reteaua de radioterapie cu
operatiuni in cele mai multe tari din Europa.

Construirea unei
echipe care sa coordoneze diverse aspecte de business la nivel de
grup devenise o necesitate pentru asigurarea cresterii rapide si
solide a companiei. Ca director de marketing la nivel de grup am atat
obiective de marketing, cum ar fi construirea si pozitionarea corecta
a brandului Amethyst Radiotherapy in lumea medicala europeana, cat si
obiective de dezvoltare a businessului prin construirea unei retele
de parteneri locali in tarile in care nu avem clinici, dar unde
pacientii oncologici nu gasesc solutii locale, optime de tratament si
cauta aceste solutii peste hotare.

2. Care au fost
job-urile anterioare, cum v-au ajutat sa va consolidati cariera si
responsabilitatile din prezent?

Dupa aproape 10 ani
ani petrecuti in banking, mi-am continuat activitatea profesionala in
pozitii de senior manager in cadrul unora dintre cele mai cunoscute
spitale si clinici din Romania: Pro-Life, Hiperdia, Delta (actualul
Ponderas), Regina Maria si in prezent Amethyst Radiotherapy.
Experienta dobandita in cadrul acestor companii mi-a permis sa
evoluez constant, sa dobandesc noi perspective si sa-mi asum noi
responsabilitati, din ce in ce mai complexe, la nivel international.

3. Ati urmat un
program de tip MBA: care au fost beneficiile aduse de aceste cursuri?

Am fost si sunt in
permanenta interesata si atrasa de a invata – in scoala, in job,
prin programe de training, de la persoanele din jurul meu, din carti
sau din interviuri ale persoanelor pe care le consider de valoare. Si
cred ca deschiderea de a invata profesional a fost si devine din ce
in ce mai mult o necesitate.

Traim intr-o lume in
continua schimbare si efervescenta. Globalizarea, crizele economice,
inovatia, dezvoltarea inventiilor tehnice sau modelelor de business
„disruptive” – conduc la o permanenta remodelare a principiilor
si a modelelor de business, a companiilor si a sectorelor economice.
Daca iti doresti sa faci parte din aceasta lume dinamica trebuie sa
fii informat si sa iti doresti sa gandesti inovator in business

Participarea la WU
EMBA organizat de WU Executive Academy a fost un proiect personal,
atat ca initiativa cat si ca efort financiar. Mi-am dorit un mediu
concentrat pe un dialog transparent de idei, concepte si experienta
de business, atat cu profesorii dar si cu colegii de program. si
acest program mi-a oferit aceasta posibilitate si a atras colegi
participanti cu aceeasi dorinta de dialog. Pentru mine, WU EMBA a
fost un laborator in care sa experimentez, „relaxat”, abordari si
modele noi de business.

Chiar in timp ce
faceam acest EMBA mi s-a oferit oportunitatea unei schimbari in
cariera, si anume sa preiau pozitia de CEO Amethyst Romania.
Propunerea nu mi-a fost facuta neaparat ca o consecinta a faptului ca
urmam un MBA, dar participarea mea la acest program de business mi-a
sporit deschiderea de a aborda noi oportunitati si noi provocari.
intre timp am descoperit ca inca doi membri din senior managementul
companiei au urmat programe de EMBA ale acestei scoli de business si
pot spune ca formam deja un mic club de WU alumni in companie. Dar
unul dintre beneficiile cele mai valoroase pe care le-am cules urmand
acest program, WU EMBA, consta in relatiile de prietenie si
profesionale pe care le-am construit cu colegii de scoala. Astazi, la
un an de la absolvirea acestui program, sunt in contact frecvent cu
multi dintre ei si au fost numeroase ocazii in care ne-am oferit
ajutorul, sfatul si suportul in business si cariera. Este un castig
pe termen lung, pe care il pretuiesc si din punct de vedere personal
si profesional.

4. Cat de greu este
sa fii manager de spital intr-un sistem medical ca cel romanesc, ce
provocari implica?

Managementul de
institutii medicale implica diverse si complexe provocari indiferent
de tara in care activeaza. De exemplu construirea unei echipe
medicale puternice, atragerea de medici experimentati, dar si de
tineri specialisti talentati sunt provocari pentru managementul din
orice tara. In acelasi timp in Romania, managementul de spital mai
are in plus si provocarea de a imbunatati perceptia publicului cu
privire la calitatea actului medical realizat

Exista deja in Romania
multe clinici si spitale private in care s-a investit mult in
tehnologii moderne, in formarea echipelor de profesionisti, dar si in
serviciile ce tin de confortul pacientilor. Cred ca toti acesti pasi
reali facuti pentru a imbunatati tratamentul si experienta
pacientului roman incep sa duca la imbunatatirea acestei perceptii.

5. Buna imagine a
Amethyst Radiotherapy este intretinuta, in mare masura, de calitatea
pesonalului medical: cum ati caracteriza echipa de specialisti cu
care lucrati in cadrul Amethyst Radiotherapy?

Calitatea de
exceptie a echipei medicale este unul din pilonii de baza ai
conceptului Amethyst Radiotherapy. Echipa din Bucuresti de exemplu,
afost initiata si aleasa de renumitul profesor Christian Chiricuta,
reintors in tara dupa aproape 30 de ani in care a lucrat si condus
clinici de radioterapie din Germania. In Cluj, conferentiar doctor
Gabriel Kacso si-a construit echipa atat din medici romani care
profesau in Romania, dar si din medici romani care doreau sa se
intoarca in tara daca li s-ar fi oferit conditii similare cu cele din
tarile europene ale caror medicina o admiram.

Din echipa unei
clinici de radioterapie Amethyst fac parte medici radioterapeuti,
oncologi, radiologi, fizicieni, psihologi, specialisti in imagistica
medicala, tehnicieni si asistenti. Eu consider ca sunt nu numai
profesionisti de top dar si de o calitate umana ireprosabila care le
da puterea de a fi alaturi, cu compasiune, de pacienti.

6. Cum s-ar putea
descrie in cateva cuvinte ceea ce ofera Amethyst Radiotherapy
romanilor?

Clinicile Amethyst
Radiotherapy ofera pacientilor oncologici din Romania o solutie reala
pentru tratarea acestei boli devastatoare. De ce? Pentru ca am
impletit tehnologia inovatoare cu un concept medical modern, bazat pe
o colaborare stransa intre medicii nostri, dar si cu medici si oameni
de stiinta din alte institute reputate din tara si din lume.
Suntem dedicati sa
oferim pacientilor un tratament bazat pe o abordare medicala precisa
si riguroasa inca din primul moment al analizarii stadiului bolii,
continuand cu stabilirea strategiei de tratament si cu aplicarea
tratamentului creat individualizat pentru fiecare pacient.

7. Cat de dificila
este relatia cu clientul avand in vedere domeniul medical sensibil in
care performati?

Diagnosticul de
cancer este unul dificil de primit si de acceptat de catre pacienti
si presupune ajutorul unei intregi echipe de oameni – de la medici,
familie pana la prietenii si apropiatii pacientului – pentru
controlul bolii, prin tratament medical si motivatie. De aceea,
echipa Amethyst Radiotherapy este alaturi de fiecare pacient in parte
atat prin tratament medical, cat si prin consiliere psihologica,
grupuri de suport
si comunicare deschisa cu pacientul pentru
depasirea momentelor dificile precum depresia, stresul, anxietatea si
grijile cauzate de aceasta boala.

8. Ce planuri de
extindere are Amethyst Radiotherapy International si cum va implicati
in ele?

Amethyst
Radiotherapy International are un plan foarte bine conturat de
extindere la nivel european ce se va derula in urmatorii 5 ani. Vom
continua sa construim sau sa achizitionam si sa modernizam clinci de
tratare a cancerului, in special in cele patru tari in care deja
activam: Romania, Polonia, Franta si Germania. Un proiect nou de
extindere, de care ma ocup in mod direct, este contruirea unei retele
de parteneriate in tarile in care pacientii oncologici nu dispun de
cele mai optime variante de tratament
si sunt in cautarea unor
solutii in alte tari. Prin reteaua sa europeana de clinici, Amethyst
Radiotherapy incepe sa devina din ce in ce mai mult o solutie si
pentru pacientii veniti din alte tari.

Citeste si Amethyst Radiotherapy: Doar 25% dintre pacientii oncologici romani acceseaza la timp tratamentul care le-ar salva vietile