- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Cariere

Noi proteste la Oltchim dupa aflarea vestii ca 1.300 de angajati vor fi disponibilizati

29 Mar, 15:53 • Redactia DailyBusiness
Angajatii de la Oltchim Ramnicu Valcea (OLT) au protestat, vineri, in centrul municipiului Ramnicu Valcea, nemultumiti la aflarea vestii ca incepand de saptamana viitoare urmeaza sa fie disponibilizati 1.300 de salariati.
Noi proteste la Oltchim dupa aflarea vestii ca 1.300 de angajati vor fi disponibilizati

„Nu am reusit sa rezolvam absolut
nimic in urma discutiilor pe care le-am avut atat cu prefectul Mircea
Nadolu, cat si cu primarul Emilian Francu. Singura solutie ramane in
mainile premierului Ponta si ale ministrului Vosganian. Colac peste
pupaza am aflat ca de luni urmeaza ca 1.300 de oameni de la combinat
sa fie concediati. Asta ne mai trebuia dupa ce oamenii nu si-au luat
banii de trei luni”, a declarat, pentru Agerpres, liderul
Sindicatului Liber Oltchim, Mihai Diculoiu.

Protestarii au
parasit centrul orasului indreptandu-se spre platforma Oltchim.

Salariatii de la Oltchim au inceput de luni o noua serie de
proteste, nemultumiti fiind de neachitarea salariilor pe ultimele
trei luni dar si de lipsa unei strategii de punere in functiune a
combinatului.

Urmărește Daily Business pe Google News