- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Cariere

Protestele de la Oltchim continua

11 Apr, 11:58 • Redactia DailyBusiness
Peste 400 de angajati de la Oltchim au iesit din nou joi dimineata in curtea combinatului, solicitand, pe langa revendicarile salariale, demisia administratorilor judiciari si actualei conduceri a combinatului.
Protestele de la Oltchim continua

„Nu stim ce sa mai facem, ni se
promit foarte multe, dar nu primim nimic. Sunt foarte curios daca
treaba asta cu salariile pe decembrie si pe ianuarie va fi rezolvata.
Oamenii in schimb vor sa munceasca si sa stie foarte exact de la
factorii de decizie daca va mai fi sau nu Oltchim”, a declarat
pentru Agerpres liderul Sindicatului Liber de la Oltchim, Mihai
Diculoiu.

Protestatarilor stransi in fata sediului
combinatului li s-a adresat si directorul actual al Oltchim, Mihail
Talpasanu, care le-a spus ca incepand de astazi li se vor vira
restantele salariale pe luna decembrie si ianuarie.

Salariatii
de la Oltchim au reluat in urma cu trei saptamani in fiecare zi
protestele, nemultumiti fiind de neplata salariilor, de lipsa de
perspectiva cu privire la viitorul combinatului si de preconizatele
concedieri colective anuntate de administratorii judiciari ai
societatii.

Salariatii combinatului Oltchim isi vor
primi
integral salariile restante
pana la sfarsitul lunii aprilie, a
anuntat miercuri ministrul Economiei, Varujan Vosganian, la inceputul
sedintei de Guvern.

Vosganian a aratat
ca Oltchim „a batut toate recordurile” in industria
prelucratoare, inregistrand datorii 793 de milioane de euro.
Premierul Victor Ponta si-a exprimat speranta ca, luna viitoare, dupa
ce vor fi avizati sefii parchetelor, „vom afla cum s-au cheltuit
cei 800 de milioane”.

Urmărește Daily Business pe Google News